Jaunā Gaita nr. 175, novembris 1989

 



Krūmāji tagad piezagusies līdz pienotavas durvīm.

XXI

ATSKAITE PAR MĒNESI LATVIJĀ

 

Es pārgāju Susēju sausām kājām.

Pat 45 imperiālisma gadi nav varējuši nopostīt Rites piensaimnieku savienības celto namu. Darīts viss, lai to saimnieku kremli Susējas krastmalā izputinātu. Mans bērnības nams tagad ir postaža, bet par „zobu ādas biezuma” mēru tas ir pārdzīvojis − par uzvaru to gluži nevarētu saukt. Atstāta, atstumta bet pienotava vēl stāv, gatava kalpot jaunam laikam.

Ej kur gribi − ja vienas durvis ir ciet, tad otras vaļā. Tur ko zagt nav. Grabažu piemesta, bet nekas tāds, ko divi dienās nevarētu izmest un aizvest. Skārda jumts, vēl Latvijas republikas laikā likts, kas sidrabots reiz apspīdēja apkārtni, sarūsējis, brūns, it kā kāds jokdaris beķers tam glazūrai būtu uzziedis collu ekskrementa, bet tomēr netek. Sovjetizāciju labā stāvoklī ir pārcietis Ulmaņa laikā celtais malkas šķūnis. Šīfera jumts, kā toreiz tā tagad, pelēks kā drūma diena, ūdeni nelaiž cauri. Arī tas ir atstāts un nelietots. Vienīgā vieta, kur netiku degunu iebāzt bija mātes sakņu, skābēto gurķu un bērzu sulas pagrabs. Tam kolhoznieks slēdzi piekāris priekšā.

Galvenā iezīme, ka tā reiz moderniecība bijusi, ir piena kannu rampa nama priekšā. Centrifūgas, piena vannas, krējuma baļļas un vai manu vai, lielā sviesta muca, vairs tikai manā iztēlē dzīvo. Tvaika katls, visas mašinērijas dzinējs, ar kuŗa kurināšanu, kautkad pēc otriem gaiļiem, ik rītus iesākās pienotavas dzīve, ir aizvākts. Ar lielu siksnu tvaika katla spēks tika pārnests uz pienotavas balto ķiteļu galu. Mašīntelpā eļļas plankumi uz cementa vēl liecina, ka kautkas melns, netīrs un hefaistisks tur bijis darīts un kalts. Mašīnisti-kurinātāji pa laikam nomainījās, bet visi viņi bija eļļas un sodrēju apklāti un tanī ziņā līdzīgi un visi mani draugi. No viņiem es iemācījos, kā muturi piegriezt, dzelzs zāģi lietot, lodājamo lampu uzsākt un svinu kausēt un liet.

Cementa trepes, laika zoba nesadragātas, tāpat kā agrāk ved gan augšā gan lejā. Pabāzu galvu sviesta mucu pagrabā − bēgot to mēs atstājām sviesta pilnu un Susējas ledus bloku dzesētu. Tumsa un, vēl pārsteidzošāk, siltums sitās sejā. No vecajām mašīnām vēl tikai šķūnī pamesta, saplēsta, kā prērijā izbalējis skelets, ceturtdaļa sviesta kuļammucas rēgojas. Divcollīgie dēļi liecina par kvalitatīvu ozolplanku mucu, par dzīvi brīvā tirgus sistēmā un par sakariem ar ārzemēm.

Otrā stāvā istabas sarāvušās maziņas. Apmēram tāpat vien ir kā atstājām, šur tur pa jaunai krāsnij iebūvēta. Virtuves krāsns tāda pati. Mājas gals, kur sviesta mucas tika stieplētas un uzglabātas, ir sadalīts mazākās istabās. Liela manā atmiņā dzīvoja Piensaimnieku sabiedrības valdes telpa un galds. Gada sapulcēs, kad paju turētāji saimniekpapi sanāca, tur saspiedās trīs duči un vairāk. Pieci soļi pietiek, lai tai pārietu. Pieliekamā telpā zem trepēm, kas ved uz bēniņiem, vēl stūrgalvīgi kantains, pārāk smags, lai nozagtu, tupēja sabiedrības seifs. Tur tas spītīgs un masīvs pusatvērts sēdēja. Maģiskās ciparnīcas izrautas, dubultkloķi nolausti. Mēģināju durvis pagrūst, bet nepadevās.

Kamēr rīdzinieki blatojas, lai iegūtu vēl vienu kvadrātmetru, Rites pienotavā kādi 600 kvadrātmetri otrā stāvā sausas dzīvojamās telpas ir pamestas. Kultūras fondam to namu vajadzētu iegādāties, ja ne cita iemesla dēļ, tad vismaz lai ieguldītu inflācijas apdraudētos rubļus, un varbūt, varbūt no tā nama izveidotu tautisku miestiņa brūzi, lai skan stikli, kā skanēja piena kannas.

Krūmāji tagad piezagušies gandrīz līdz celtnes durvīm. Tēva stādītā ābele durvju priekšā pāraugusi, pa kroplam auglim karājās zaros. Grantētā laukuma, piena vedēju placiderma, kuŗa ārējo perifēriju ierobežoja lenderes, aiz kuŗa sākās mātes dārzs, vairs nav. Ar papēdi iesitu caurumu laukuma vidū bet grants vairs nerādījās. Starp pienotavu un malkas šķūni tagad pļava. Tur kolhoznieks piesējis privātgovi, kuŗa bola acis un liekas apvainota par uzbāzīgo „svešinieku”. Ieeju dārzā − tāds kā mūsu ķirsis, noplūcu pāris ogas, bet šķita skābākas nekā atcerējos. Tai jābūt kādai trešās paaudzes atvasei no mūsu stādītā ķirša.

Es pārgāju Susēju sausām kājām.

Tas, kas 50 gadus atpakaļ bija centrs, tagad ir nomale. Kolhoza intereses nesasniedz pienotavu. Tagad tikai mazs nomales celiņš, izbraukts un smilšains, iet gar pienotavu un kalnā aizvijas uz Gastulēniem. Tilts, kas pienotavu saistīja ar Mālamuižu otrā krastā un veda tālāk uz Saukas ezeru, kas toreiz bija liela satiksmes maģistrāle, ir sabrucis. Jaunais uzcelts kādus simts metrus tālāk un ved pāri kalēja pļavai. Tagad jaunsaimnieka Osīša māja, kas toreiz bija viena no pieticīgākām, ir svarīgāks centrs. Tur uzcelts jauns šķūnis un visas ēkas turas. Tur cilvēki kustas. Mālamuiža sovjetizāciju nav pārcietusi. Muižas ēkas īpašnieks, Baumaņu Kārlis, kas ir vienīgais no vietējiem pārdzīvotājiem, tagad saliecies, reimatisma salauzīts, lielo namu ir palaidis, bet uz dienvidus gala pamatiem uzcēlis mazāku būvi. Vecās muižas skurstenis vēl spiežas nātrām un suņu burkšķiem cauri, liecinādams par dzimtbūšanas laikiem.

Susēja, Susēja, ilgi es klusēju. Ar sausām kājām, bez kompromisiem, es pārgāju pāri varenai Susējai un apciemoju Baumani. Susēja neko sarukusi nelikās, gandrīz vai ūdeņaināka nekā tad, kad bēgot pārbraucām tās tiltu. Krastmalas ir džungļi, apaugušas vītoliem, kuŗu zari liecas pāri straumei. Vecā tilta apdegušie pāļi vēl turas, un tie kalpo kā dabīgs sprosts kokiem un zariem, kas gadu tecējumā tur, kur kādreiz bija tilts, ir izveidojuši drazas pontonu. Dzīve var sākties no drazas. Tikai kolhoznieku nevīžības dēļ man bija iespēja pārvarēt laiku un telpu, prakses līmenī lieku reizi apstiprināt Einsteina teoriju, kā senāk aiziet pie Baumaņu Kārļa sausām kājām. Tikai Baumanis savus spīdošos zirgus vairs Susējā nepeldina. Tagad viņam piekabes motocikls šķūnī, bet 86 gadus vecais vīrs ir par salauztu, lai to novaldītu.

 

Mālmuižas īpašnieks Kārlis Baumanis (skat. Gunāra Saliņa dzejoli „Mājnieks” krājumā Satikšanās).

Rīgas jaunais tilts, saukts „Vosa balalaika”.

Imperiālisms

Izjūgties no imperiālisma iemauktiem nav viegli, jo bez Maskavijas siksnām pastāv vēl internacionālās. Visas tā sauktās „lielās” civilizācijas ir bijušas impērijas. Imperiālisms ir iespiedies gan mūsu politiskajos, gan vēsturiskajos audos. Arī valodā, vārdos. Franču, vācu un amerikāņu zemēs dzīvojot esam bijuši imperiālisma dogmām masēti. Dekolonizācijas procesam jāiet līdz vārdu, ideju saknēm − tam ir jābūt radikālam. Piemēram, esmu pārliecināts, ka cittautu uzvārdu un vietvārdu „latviskošana” ir paraža aizņemta no ķeizariskās impērijas laikiem, jo latīņu alfabēta lietotājiem tāda lauzīšanās un obskurantisma radīšana nav vajadzīga. Kas attiecas uz vēsturi, tad nav noslēpums, ka Krievijas centra „vēsturnieki”, sākot ar Karamzinu, Solovjevu, Klučevski, Vernatski, Florinsku, līdz padomju „agresīviem iztapoņām”, ir izlaupījuši visu Maskavijas kaimiņtautu vēstures − pirmām kārtām Ukrainas un Baltkrievijas, bet arī Latvijas. Kā svarīgs elements Latvijas vēstures izlaupīšanā ir bijis centra uzspiestais 1917. gada iztulkojums. Un tam ir saikne ar manu darbu par 1917. g. revolūciju Latvijā.

Atklāsmes moments Rīgā man bija nolasot referātu „Latvieši un 1917. g. revolūcija” Zinātņu akadēmijas aulā, Ļeņina sienas skulptūras paēnā. Tad atklāju, ka visu savu akadēmisko dzīvi esmu noliedzis un drumstalojis sekojošās centristu uzspiestās tēzes:

1. ka 1917. gadā notika divas revolūcijas,

2. ka revolūcijas vieta un centrs bija Sv. Pēterpils,

3. ka svarīgs moments bija 7. novembris, tā sauktā Oktobŗa revolūcija,

4. ka Ļeņins bija revolūcijas vadītājs un tās centrālā figūra,

5. ka 1917. gada revolūcija bija Krievijas revolūcija,

6. ka 1917. gada revolūcija pavēra durvis „jaunam laikmetam” utt. utt.

Lai izskaustu imperiālistisko uzpūtību, nepietiek vēsturi tikai federalizēt, teikt, ka provincē atbalsojās centra notikumi; tas ir tikai mikro-makro attiecību definējums un joprojām daļa no imperiālistiskās domāšanas. Vairākkārt Latvijā pieskāros vārda „ebrejs” lietošanai. Divi apzīmējumi vienai tautai nav par daudz. Bet lai tanī pašā reizē neviens neaizmirst, ka tas ir centra uzspiests vārds. Tas tikai izņēmuma gadījumos tika lietots brīvās Latvijas laikā un nekad latviešu tautasdziesmās. „Ebrejs” latviešu valodā ienāca kopā ar Gegeli, Geini, Bahu, un Freidu.

Ļeņins, visimperiālisma simbols, vēl dzīvs. (Beigts tad, kad čigānam vajaga.) Impērija būs nogājusi svarīgu neatgriezenisku soli, kad Ļeņina līķis mauzolejā būs starptautiskā Sarkanā Krusta ārstu caurskatīts, apstarots un izmeklēts. Man Rīgā, varbūt pat Cīņas redakcijā, notika sekojošā saruna par Ļeņina līķi:

„Vai Ļeņins būtu jāapglabā?”

„Viņš ir pārāk vērtīgs, lai zem zemes raktu.”

„Ziepēs izvārīt?”

„Domāju, ka svecēs jāizkausē. Ar sveicieniem no Tuso kundzes jāizdala pareizticīgo baznīcām.”

Tad, kad patiesība par to, kas Maskavas mauzolejā atrodas, būs pateikta, tad impērija būs pazudusi. Un tanī dienā es sākšu žīdus saukt par ebrejiem, ja viņi to vēl vēlēsies.

Latvijas kaķis, kādreizējās Siguldas rakstnieku pils sētā.

A. Ezergailis Literatūras un Mākslas redakcijā ar atbildīgo redaktoru M. Čaklo.

 

Inteliģence

Salīdzinot ar Latvijas latviešiem, emigranti ir akli. Latvijā izglītotiem ir trīs priekšrocības: dzīve zem despotisma, audzināšana marksismā un intelektuālais chaoss, kas pašreiz vēl mājo Latvijas inteliģences galvās. Emigranti no šīm trim radošām acīm ir bijuši pasargāti. Atskaitot kaŗa apstākļus, esam dzīvojuši brīvās, nemarksistiskās un visumā stabilās sabiedrībās − sabiedrībās, kuŗās uzsvars ir uz iekārtas uzturēšanu, nevis tās nojaukšanu. Padomju marksisms bija sterils un vienpusīgs, piegriezts šaurām impērijas vajadzībām, tomēr domāšanas sistēma kā tāda tika iegūta, un tā tagad var kalpot citiem mērķiem plašāku horizontu apgūšanai: Maskavijas monodoksiskais marksisms iemainīts pret Parīzes daudzacīgo. Parīze visus emigrācijas gadus palika latviešu neapgūta, emigranti bijās Parīzi, tur dzīvoja Žans Pols Sartrs. Ar marksismu vien nepietiks, lai apgūtu Parīzi (Parīze ir vērts mises), bet bez tā tas ir neiespējami.

Iebraucējs Latvijā tā īsti uz kājām nevar nostāties. Vienkārši uzzināt, kas notiek Latvijā, nav iespējams. Ne avīzes, ne televīzijā, ne personīgie sakari nepasaka visu. Arī no tā viedokļa Latvija ir palikusi plurālistiska. Avīzes Latvijā praktiski nav dabūjamas, tās izķer kā Amerikā sauktās „karstās kūkas”. Tik labi latviešu presei nekad nav gājis kā tagad, un papīra trūkums palīdz preses prestižam. Vienīgais veids, kā tikt pie avīzēm, ir ielavīties Zinātņu akadēmijas, vai vēl labāk Ķīpsalas Preses namā. Privilēģijai ir priekšrocības pat revolūcijas posmā.

Viens ziņu avots ir aiziet pievakarē pie Brīvības pieminekļa un ieklausīties tautas balsī. Tur pulcējas latviešu tauta tāda, kāda tā ir: gudra, dulla, puskontuzēta, asprātīga, alkoholiska, spītīga, 75% bezzobaina (tanku izbrauktām mutēm), gādīga. It sevišķi gādīga par Brīvības pieminekli − tas ir lolots un apčubināts, kā bebis ik vakarus ieaijāts.

„Nu Dieviņi Tavā vaļā...” Demokratizēšanās process ir sācies. Publiskā doma ir sazarojusies, atraisīta, dzīva. Intelektuāļi savu darbu ir padarījuši. Tauta radīs valdību pienācīgu savam garam. „Tumšā naktī zaļā zālē...”.

 

Čekisti

Latvijā gluži tik daudz par čekistiem nedzird kā emigrācijā, bet tomēr, ja arī ne ar to pašu izkapts griezienu, dzird. Būtu labi, ja čekistu problēma būtu tikai ētiski-morāla, vai arī tikai tiesiska vien: tad varētu čekistiem pielīdzināt demokrātisko Rietumu žīdu šāvēju standartu. Runāja, ka čekistu listes tiek sastādītas, bet nekā tamlīdzīga neredzēju. Demonstrācijās publiski piesaukti bija tikai emigrācijā pazīstamie jau Himmlera laikā atmaskotie, Šustins un Noviks. Būtu gandrīz vai neticami, ka pēdējo četrdesmit gadu pieredze čekistu apzināšanā neko jaunu nebūtu devusi. Bet kādēļ tas kūtrums? Lielie čekisti tiek saudzēti, bet knaibīšanās ir iesākusies ap mazākiem gariņiem, lai gan Lešinska iedēstītā emigrantu slimība sunīt „kulturņikus” kā čekas aģentus Latvijā neliekas pielipusi. Lieku reizi atgādināšu, ka tie Latvijas literāti un mākslinieki, kuŗus emigrācijas dižorganizācijas ar čekas zīmogu apštempelejuši, Latvijā ir varoņi, atdzimšanas celmlauži.

Kādēļ īstie čekisti netiek vārdā saukti? Vai baiļu pelni pie dvēseles vēl pielipuši? Varbūt šeit arī slēpjas zināma tautas gudrība. Vai nebūtu svarīgi visu to lielo Iekšlietu ministrijas personālu dabūt atdzimšanas pusē? Ir iemesls domāt, ka lielā mērā latviešu čekisti ir iestājušies par Dievzemīti, un ne tikai savu labumu meklējot. To procesu jau pareģoja Lešinskis. Teiksim tā: desmit apskaidrojušies čekisti var Latvijai palīdzēt vairāk nekā simts Daugavas vanagu. Varbūt šinī plāksnē čekistu problēmai atrisinājums būtu meklējams − vai jau atrasts?

 

Kultūras sakaru komiteja

Aizmirsta nostatne. Rīgas virpuļojošā gaisotnē Gorkija iela 11a profilējas vāji. Un liekas, ka ar impērijas sadrumstalošanos tā pazudīs pavisam. Ja sakaru intensitāte ar emigrāciju turpināsies pēdējo gadu līmenī un Rīgas lielās avīzes turpinās pienākt ar pierasto regularitāti, tad Dzimtenes Balsi papīra taupīšanas nolūkos vajadzētu izbeigt. Un ietaupīto papīru uzdāvināt Atmodai, kuŗas priekštece tā savā veidā bija. Tad, kad tas notiks, Kultūras sakaru komitejas un tās orgāna nekrologā varēsim teikt, ka tā pļāva divrocīgi un vāla krita dubultā. Maskavijas uzdevumu sadragāt „emigrāciju” tā veica pirmklasīgi − KSK netikai mūs sašķēla, tā mūs ideoloģiski „atmaskoja”, un uz neatgriešanos izbeidza aukstā kaŗa laikā uzsākto medus mēnesi ar CID un lielā mērā arī ar Amerikas politiķiem. No otras puses Kultūras sakaru komitejai ir lieli nopelni latviešu nacionālā atmodā. Par impērijas naudu gadu tecējumā tā Latvijā ieveda vairākus dučus patriotiski uzlādētus, talantīgus emigrācijas latviešus un no otras, no tautību „būra” pasaulē izlaida līdzīgu daudzumu latviešu literātu, aktieŗu un mākslinieku, dodot tiem iespēju iepazīties ar Rietumu demokrātisko normu un radīja sakaru − jā, arī draudzības − tiltu starp sašķelto tautu. Deva iespēju ģeogrāfiski atšķeltām galotnēm saausties. Tā nav sagadīšanās, ka daudzi no atdzimšanas vadošiem kadriem, par spīti kolēģim Ģērmanim (dusi saldi, Imant Lešinski), ir tā saucamie „braucēji”. Vēsture pierādīs, ja tanki neiejauksies, ka otro uzdevumu KSK veica vēl teicamāki nekā pirmo.

 

C ī ņ a

Par laikrakstu Cīņa sūdzēties negribu. Pārspiezdama manu rakstu „Arāja komanda” tā bija darījusi daudz impērijas drumstalošanā un mani iepazīstināja saviem lasītājiem. „Tautu draudzībai” durvis tika pavērtas, lācim ausī iespļauts. Bet nevarētu teikt, ka Cīņa ir bez robežām, centrisma standarts tur vēl ir pieturēts. Tā varbūt bija tikai sagadīšanās, bet no manas intervijas teksta tika izlaistas sekojošās domas:

1.  lai gan dzelzs aizkars ir sarūsējis, technoloģiski aizkari sakarā ar brīvu informācijas plūsmu un datoru pieejamību vēl pastāv;

2.  kirilica alfabēts ir bremzējošs faktors Padomijas modernizācijā − tas ar laiku varētu izvērsties vēl lielāks aizsprosts nekā dzelzs aizkars;

3.  pareģoju, ka valsts kā sabiedrības forma un standarts 21. gadusimtenī pazudīs;

4.  centra uzspiestais vārds „ebrejs” ir jāatvieto ar Austrumeiropā organisko „žīds”;

5.  brīvā tirgus sistēma svin uzvaru pār diriģētām ekonomijām;

6.  vēsturei ir jākalpo brīvībai un nevis tirānijai, un tādas „nemaldīgas” vēstures nav;

7.  zemēs, kur subsidēts patērētājs, ir pārtikas trūkums, bet tanīs, kur subsidēts ražotājs, ir pārpilnība;

8.  padomju attīstības līmenim, ne saimnieciskās vien, komandējošā simbolika ir bijusi sirpis un āmurs.

 

14. jūnija sēru demonstrācijā pie Doma baznīcas 1989. gadā.

LNNK

LNNK klātbūtni redz visur, uz ielām, demonstrācijās, saietos: izdala lipekļus, žetonus un programmas. Līdz šim LNNK vēlēšanās sekmes nav parādījusi, un no tā viedokļa skatoties pārstāv tautas mazākumu, tomēr tā ir organizācija ar nākotni. Ieguldītais enerģijas koeficents runā LNNK par labu. Tāpat kā LTF, LNNK ir vairāk kustība nekā partija. Partiju atdzimšana eiropiskā nozīmē Latvijā ir tikai sākuma stadijā. Tad, kad izveidosies pilns partiju spektrs, domājams, ka LTF un LNNK pazudīs. Politika Latvijā tagad tikai šķiļas, ir tādā gaidu, chaosa momentā. Viss vēl ir potencē, katls kūsā bez vāka. Ir emocionāli un intelektuāli uztraucoši redzēt jaunu, ja ne pasauli, tad politisku sistēmu dzimstot. Latvijas ļaudis politikā ir gudri, asi domātāji un analizētāji, viņi pat neapzinās, cik spējīgi viņi ir. No trimdiniekiem viņiem ko mācīties nav. Un tomēr, tomēr, vērojot LNNK man ir bažas. Viņi runā par demokrātiju, bet man pilnīgi skaidrs netika, cik dziļi demokrātija LNNK biedros ir iesakņojusies. Viena daļa ir izteikti demokrāti, bet kas tā otra, un ja ne otrā, tad trešā, un kuŗa ir lielākā daļa? Man būtu vairāk paticis, un pasaulei LNNK būt pieņemamāka, ja tā sauktos LDNK (Latvijas demokrātiskā neatkarības kustība). Latvijā nav gluži apjēgts, ka iegūstot demokrātiju ir iegūts viss, viss vaska ritenis ir tavs − gan demokrātiskā sveču gaisma, gan plastiskais vaska plurālisms, gan riteņa stūrgalvīgā neatkarība, gan tautiskā medus smarža. Amerikas publiskā doma simpatizē baltiešu centieniem, bet tā bija daudzkārt labvēlīgāka ķīniešu jauniešiem Tienanmenas laukumā. Un kādēļ? Ķīnieši mācēja nekļūdīgi izspēlēt demokrātisko kārti, visu lielo augšāmcelšanos vienkāršot uz vienu jēdzienu: DEMOKRĀTIJA. Aptina lentu ap galvu, un uz tās bija uzrakstīts viens vārds: DEMOKRĀTIJA.

LNNK ir jauna organizācija, ved bezkompromisa cīņu dēļ Latvijas neatkarības, bet jau tagad varam novērot LNNK divas tendences, legālismu un pragmatismu. Legālismu pārstāv kustības intelektuālais spārns: Oļģerts Eglīts, Baiba Pētersone un laikam Einārs Repše, un tas ir pasniegts ar lielu argumentatīvu loģiku, jāsaka arī retorisku spēku. Latvija nekad nav iestājusies PSRS un tādēļ nevar izstāties, un no tā izriet, ka augstāko padomju vēlēšanas ir jāboikotē, jo piedalīšanās nozīmētu PSRS varas atzīšanu Latvijā. No šīs tiesiskās pieejas arī seko pilsoņu reģistrācijas un pilsoņu komiteju loģika. Tātad viņi saskata cīņu legālajā plāksnē. Pragmātisti turpretī uzsveŗ politisko cīņu. Šo pusi aizstāv vairākums ar Berklavu priekšgalā. Dobelis un Osvalds Lācis stāv kaut kur pa vidu. Šie strāvojumi un berze (pat ja tā nonāktu pie šķelšanās) ir šīs kustības veselības pazīme. Vērojot šīs viesuļojošās organizācijas darbību var pareģot, ka daudzi nākošās Latvijas Saeimas locekļi nāks no šīs biedrības vidus. No LNNK aktīvistiem, kuŗi līdz šim emigrācijā nav profīlējušies, gribu it sevišķi izcelt Baibu Pētersoni. Viņai piemīt ne tikai spēcīgs analītiski-teorētisks dzēliens, bet arī oratoriska prezence, rezonējoša balss un runas ritma izjūta.

Domājot par LNNK, es neizbēgami, iejūtu jomā, atduŗos uz vienu šīs kustības apakšstrāvu. Liekas, ka tur vēl ir kāds trešais spārns, ne gluži atklāts, bet jūtams. Vai tikai latvieši netiek sagatavoti kādam demagogam? Es nedomāju teikt, ka tur kāda sazvērestība būtu, ka kāda grupa, ar asti emigrācijā, plānotu pretparlamentāru puču. Laiks nebūt tam vēl nav nobriedis. Bet, piemēram, gribētos zināt, kas tie bija par ļaudīm, kuŗi 17. jūnijā tanku iebraukšanas piemiņas dienā, iepina Latvijas diktatora attēlu ozollapās un nolika Brīvības pieminekļa pakājē. 17. jūnijs bija arī nodevības diena, kad Ulmanis de facto nodeva Latvijas valsts varu.

No 14. un 17. jūnija demonstrāciju plakātiem man nepatika tikai viens variants: tas, kuŗš rādīja Baigā gada mocekļu līķus. Šie attēli pirmoreiz parādījās vācu okupācijas sākumā Tēvijas slejās. Vēlāk reproducētas Himmlera aģenta Paula Kovaļevska rediģētajā 1943. g. grāmatā Baigais gads. Emigrācijā ar šīm bildēm esam dzīvojuši turpat 50 gadus, un vienmēr pie mums tās reprezentēja un reprezentē latviešu fašismu, parasti pārspiestas latviešu kolaborantu rediģētos izdevumos. Himmlera laikā šiem mocekļu attēliem bija divi viļņi: pirmais tad, kad vāciešiem vajadzēja žīdu šāvējus un otrs 1943. gadā, kad vācu fronte sabruka un vajadzēja latviešu miesas, kas frontē caurumus aizbāž.

 

LNNK kārtībnieks Vecrīgā, 1989. g. 14. jūnija demonstrācijas laika.

LNNK delegācija pie Brīvības pieminekļa 1989. g. 14. jūnijā. Priekšā izsūtījumu izcietušie biedri. Aiz vainaga nesējas LNNK darbinieks Juris Dobelis.

Mazliet par neatkarību. Vai šis vārdiņš Latvijā ir saņēmis pietiekošu analītisko uzmanību? Tas, pēc kā Latvijā cenšas, ir neatkarība tikai vienā nozīmē − neatkarība no neatkarīgās PSRS. Visās citās nozīmēs latvieši cenšas pēc atkarības: atkarības no Eiropas, brīvā tirgus, internacionāliem sakariem, Skandināvijas un it sevišķi Lietuvas un Igaunijas. Ar runāšanu par neatkarību var pārcensties. Vispirms teorētiski būtu jāatšķetina jēdziens „neatkarība” no jēdziena „valsts”. Pa laikam liekas, ka LNNK grib dzīt velnu ārā ar belcebubu. Viņi grib iemainīt lielu centralizētu valsti pret pundurvalstiņu. Globālā mērogā „valsts” kā sabiedrības forma demokrātijās, brīvās tirdzniecības zemēs, sāk izzust. Vai nebūtu vēlreiz jāpārskata federācijas un konfederācijas idejas? (Skat. manu rakstu „Latvijas federatīvās tradīcijas pagātne un nākotne”, Jaunā Gaita, Nr. 168.) Vismaz Baltijas valstu konfederācija ir jēdziens ar nākotni, un tīri dabīgi Baltijas valstis jau tagad ir uzsākušas atkarības polītiku. Cukurgailīšu valstiskums, kā nelaiķis prof. E. Andersons vairākkārt savos darbos mums atgādināja, bija Baltijas valstu traģēdija 20. un 30. gados. Tam Rietumos simpātiju nebūs.

 

 



Lielāko Ietekmi Latvijā emigrācija sasniegusi ar
Čikāgas Piecīšu mūziku. Ansambļa vadītājs Alberts Legzdiņš Mežaparka koncertā 1989. g.

Piecīšu koncertā Rīgā 1989. g.

Piecīši Mežaparkā

Varbūt Ir vēl par agru rakstīt Latvijas trešās atdzimšanas vēsturi. Liekas, ka dokumentu un avīžu kaudzes jau tagad sākuma posmā pārspēj abu pirmo atdzimšanu kopējo dokumentu daudzumu. Vai vairs vienā smagās mašīnas kravā visu dokumentāciju iekšā sadabūt? Nebūs viegli tikt pie sintēzes. Un jāņem vērā, ka šai atmodai ir ari globāla dimensija: Petera, Īvāna, Vulfsona, Berklava intervijas bijušas daudzās Eiropas un tālāku kontinentu avīzēs. Latvieši, ciešanas pārdzīvojuši, arī būs strīdīgāki (cerēsim). Viss tas liecina vēsturnieku ģildei par labu, jo dokumenti būs, un par sliktu, jo dokumentu būs par daudz. Es nebūšu tas, kas šo vēsturi rakstīs, bet ceru, ka viedie kalpi, kas vēstures mūzai celi pieliec, ievēros Čikāgas piecīšu lomu Latvijas atdzimšanā. Gadiem ir domāts un runāts par trimdas nozīmi Latvijai, dzejas panti kalibrēti, lai notvertu trimdas ietekmi, par pareizo līniju šķēpi lauzti, naida mitekļi sacelti, bet visiem bija pagājusi gaŗām Čikāgas piecīšu sēro un patriotisko dziesmu iesēšanās Latvijā. Ja pats nebūtu pieredzējis Piecīšus Mežaparkā, neticētu. Manā apziņā Piecīši profilējas zemu, kaut gan 60. gados viņu satīra radīja zināmu interesi. Apmeklēju viņu koncertu dziesmu svētkos Klīvlandē − dziedāja kā labi gani, bet par daudz un par gaŗu, joki pašvaki. Trīs no Pārdaugavas bija vairāk manā stilā. Kaut kur horizonta malā tomēr Piecīši turpināja dziedāt, bet manis paša ganāmpulks bija par tālu, lai viņus saklausītu. Tad Rīgā man piezvana Ruta: „Iesim uz Piecīšiem!” Ielūgums man kā melns mākonis nosēdās virsū − atkal emigranti. Amatieŗi no Čikāgas, Rīgā nebūs labāki − izskrēja cauri galvai. Atbildu: „Jā! Biļetes?” „Nav, bet šmauksim gar kanti.” Krimināli, bet tomēr cēli − kā Čaka pašpuiku pārsteidzoši viegli mani ieveda estrādē.

Kā bite pa šūnām
es eju pa Lielo estrādi.

Kam biju nozadzis inflācijas noēstos rubļus, gluži nezināju, bet nevarēju arī teikt, ka sirdsapziņa mani par to mocītu. Estrāde stāvgrūdām pilna, trešdaļa bez biļetēm. Pirmā dziesma laba. Otrā! Mmmmm! Johaidī − Piecīši māk dziedāt. Skan tāpat kā senāk: pa reizei kā aizkalna gani, pa reizei kā burši lauku kāzās.

Visi spriedumi par kvalitāti ir lieki. Svarīgais: kopība. Saliedēts 12 000 latviešu pūlis dziedāja līdzi Čikāgā rakstītām dziesmām. Desmittūkstoši, jauni, veci, dungoja līdzi man nedzirdētas melodijas un šeit bija tikai maza daļiņa no latviešu tautas. Apēd savu sirdi, ALA, izdur sev aci, PBLA. Kur lai Piecīšus Latvijas atdzimšanas varoņu plejādē ierindo? Noteikti pirms Tautas Frontes kongresa, pirms Vulfsona skarbās un mums tik svarīgās patiesības, pirms Petera runām, pirms Silarāja un Bitenieces gājiena uz Brīvības pieminekli, pat pirms Ojāra Kalniņa un viņa emigrantu „spiegu” spieta Jūrmalā. Tā intīmā sadziedāšanās, ko dzirdēju estrādē, nav vienas dienas tikšanās, tā ir gadu sasaukšanās. Es Piecīšus liktu kā zaļu paklāju, kur perestroikas govis ganījušās jau gadiem pirms Gorbačova, kaut kur atpakaļ stagnācijas gados, kad Brežņevam vēl uzacis uz augšu stāvēja, virs kulturņikiem, bet kaut kur zem Raimonda Paula debesīm, zem tiem apziņas apcirkņiem, kas dzima Latvijas rakstnieku dvēselēs pēc XX partijas kongresa.

Kad esat tukši,
ejiet uz Lielo estrādi
Ar mūžības medu
mūžīgi pilnajām šūnām.

Ierādīsim Piecīšiem sēdvietu tādā latviskā ložā, Gaiziņa pakājē, birztalas galotņu līmenī.

 

Pauls Ducmanis

Pirms braukšanas es nojautu, ka būs tikšanās ar Pauli Ducmani. Mēs tā kā bijām izvirzījušies, viņš droši vien pret savu gribu, par žīdu šaušanas ekspertiem Latvijā. Viņa opus Kas ir Daugavas Vanagi? parādījās 25 gadus atpakaļ, un tā ir tā grāmatiņa, kas iegrūda ne tikai emigrantus bet arī visus latviešus tintē, apvainoja kā tautu spontānā un kolektīvā uzbrukumā žīdiem 1941. g. jūlijā. Manu darbu ar savu grāmateli viņš daudzos veidos ir sarežģījis. Prieks bija abpusējs, ka mums radās iespēja tikties Rīgas elitārā hoteļa Rīdzene restorānā. Visu gaŗā vakara sarunu nevaru restaurēt, bet vienā kardinālā brīdī viņš it kā gaŗāmejot prasīja: „Vai emigranti mani necieš?” „Samērā baigi!” Biju par daudz uzrāvis, lai laipotu. Esmu pārliecināts, ka viņš teica necieš nevis ienīst, bet mana atbilde bija uz ienīst un tad, kad mūsu trīs sekunžu izmaiņa bija cauri, viņš saprata, ka emigrācijā viņu ienīst. Dziļa ir pagātnes aka. Ducmanis savā raibajā dzīvē ir labu daļu no tās izracis. Viņš ir cilvēks, no kuŗa mums ir jāpieprasa memuāri. „Vai man būtu jāprasa piedošana?” viņš vienā momentā jautāja. „Piedošana ir viena lieta, atklātības laikmetā vajadzīga patiesība par šo pamfletu ģenēzi,” atbildēju. Ar šīm rindām gribu pateikties Paulim Ducmanim par viesmīlīgu Latvijas gaŗās saules apspīdēto vakaru, lai gan Rīdzenes kavernā sēdēdami maz no tā redzējām.

 

Nepateiktais Gogoļa ielā

Biju pieņēmis ielūgumu teikt uzrunu Gogoļa ielas sinagogas plāksnes atklāšanā 4. jūlijā. Bet transports atpakaļceļam sarežģījās, bija Rīgu jāatstāj dienu agrāk, un tā mana klātbūtne šinī svarīgajā notikumā izpalika. Uzrunu pa daļai biju izplānojis un tā būtu bijusi apmēram šāda:

Draugi! Pilsoņi! Biedri! Šalom!

Par nevienu tautu pasaulē nav tik daudz melots kā par žīdu tautu.

Ja kāds apšauba šo aksiomu, tad lai atnāk pie šī Gogoļa ielas akmeņa un pārdomā to iemeslu secību, kas noveda pie tā barbarisma 48 gadus atpakaļ, kuŗu mēs šovakar pieminam. Šeit kādreiz stāvēja varens nams, pirmās konfesijas lūgšanas templis, nams, kas liecināja par Rīgas žīdu sabiedrības ticību, kultūru un turību. 48 gadus atpakaļ 4. jūlija pievakarē, vācu SD un Arāja komandas virsnieku vadībā, šinī namā izlēja benzīna kannas, un tad ar rokas granātām namu aizdedzināja. Arī cilvēki šinī namā sadega. Gogoļa ielas sinagogas nodedzināšana bija tikai sākums šausmām, kuŗas Rīgas un Latvijas žīdi piedzīvoja vācu okupācijas gados.

Par nevienu tautu nav tik daudz melots kā par žīdu tautu.

Tie, kas tam netic, lai dodas no Gogoļa ielas tālāk uz Stabu ielu, tur arī pazudināja sinagogu, tad tālāk uz Biķernieku priedēm, un tad uz Rumbulu un vēl 60 citām žīdu upuru vietām, kas atrodas uz mazās Latvijas zemes.

Šai vietā pacelsies piemineklis kā atgādinājums un brīdinājums. Bet ar pieminēšanu un simboliku vien nepietiek. Latvijā ir jāuzsāk plaša, nerimtīga un atklāta informācijas plūsma par tiem meliem, kas noveda pie 1941. g. slepkavībām. Informācijas medijiem un izglītības iestādēm ir jāatsedz un jāiztirzā visus antisemītisma paveidus, kas ir pastāvējuši pagātnē un turpina gruzdēt. Rietumu demokrātijās par Holokostu vispār un par antisemītismu specifiski uzsāka runāt līdz ar koncentrācijas nometņu vārtu atvēršanu un masu kapu atrakšanu 1945. gadā. Padomju Savienībā par Holokostu ir bijis informācijas trūkums, tā ir bijusi ievirzīta šaurā propagandas gultnē ģeopolitisko interešu vajadzībām. Nokavēti ir 45 gadi.

Antisemītisma atmaskošanas jautājums ir plašs, bet tam ir jāsākas vismaz ar sekojošo trīs sindromu iztirzi.

1.  Meli, kas saistās ar Cionas gudro protokoliem, par žīdu pasaules konspirāciju.

2.  Hitlera patoloģiskais antisemītisms.

3.  Himlera antisemītisms un meli par žīdiem-komunistiem un žīdiem-čekistiem.

Mēnesi būdams savā dzimtenē un dažādos forumos runādams par Holokostu Latvijā, par nožēlošanu jāsaka, ka vairākkārt esmu dzirdējis gan pirmā gan trešā antisemītisma varianta atbalsis. Ceru, ka latviešu tauta apzinās, ka antisemītisms kalpo impērijas nolūkiem. Sava veida himlerismu pagājušā „Labvakar” programmā izteica kolēģis Aivars Stranga, it kā 1940. gada okupācijas laikā viena trešā daļa Latvijas kompartijas biedru ir bijuši žīdi. Stranga varbūt pat vēl šobrīd neapzinās, kā šis „fakts” nodārdēja daudzu mūsu tautiešu audos. „Viss jau ir labi, bet tomēr, tomēr...” − vairākkārt dzirdēju Strangas „fakta” atkārtojumu. Kā mazāko no sava kolēģa gaidītu, ka šāda delikāta fakta iztirzē viņš būtu ņēmis vērā gan Staļina gan Ulmaņa uzbrukumus Latvijas komunistu partijai.

Par nevienu tautu nav tik daudz melots kā par žīdu tautu.

Žans Pols Sartrs 1945. gadā teica, ka ir jāsaprot, ka žīdu liktenis ir arī mūsu liktenis. „Neviens francūzis nebūs brīvs, kamēr žīdiem nebūs pilnas iespējas baudīt savas tiesības. Neviens francūzis nedzīvos drošībā, kamēr kaut vienam žīdam Francijā vai pasaulē būs jābaidās par savu dzīvību.” [Jean-Paul Sartre, Antisemitism and Jews (Reflexions sur la Question Juive), 1965. 153. lp.] Pierādījumu netrūkst, ka arī latvieši atklātības laikmetā žīdu jautājumu saprot Sartra garā. Ja žīdi pirms Holokosta nebija izmeklētā tauta, tad tā palika par tādu pēc tam. Tas vienkārši ir demokrātiskais standarts. Demokrātija ir labvēlīga žīdiem un arī latviešiem.

Mudinu visus Latvijas pilsoņus atcerēties šo Gogoļa ielas templi. Nostaigājiet gar šo piemiņas akmeni! Nolieciet ziedus! Atcerieties nacistu okupācijas asins plūdus! Lūdziet Dievu par Latvijas zemē noslepkavoto jauno un veco, bērnu, sievu un vīru dvēselēm!

 

Tipiska iela kādreizēja Rīgas geto.

 

 

Bruno uz Latviju

Latvijā gaida Bruno Kalniņa ciemošanos. Ar pirmo kuģi iesaku Brunītim no Stokholmas doties uz Rīgu, jo viņam nav tiesības kaut kādu formālu iemeslu dēļ laupīt latviešu tautai tos svētkus, kuŗus tikai viņš tai var dāvāt. Viņa veselība ir par vāju, lai braukšanu ilgāk atliktu.

 

Diplomātiska vēstule Albertam Belam

[Nav gluži saprotams, kādēļ baltieši pieļauj centram lietot tādus argumentus, kādus sastopam PSRS KP CK 26. augusta ziņojumā par baltiešu demonstrācijām 23. augustā.]

Cienījamo rakstniek Bel!

Tikai vienu kardinālu piezīmi pie viļņiem, kuŗus prombraucot atstājāt šinī krastā. Jums ir pierakstīti sekojošie vārdi, kuŗu akurātību man nav iemesla apšaubīt.

Ja latvieši trimdā apvienosies ar latviešiem Latvijā un tas spēks darbosies kopējā virzienā, tad nekādi striķi mūs nenoturēs nebrīvībā. Mēs tiksim brīvībā! Bet tas prasa veco aizvainojumu noliegšanu, pilnīgu veco zilumu noliegšanu. Turēties kopā, kamēr mēs būsim brīvi, un tad ja gribēs, varēs arī kauties savā starpā. (Intervija ar Albertu Belu, Laiks, 1989. g. 2. augustā.)

Jūs esat Latvijas diplomātiskais korpuss pasaulē ... (Losandželosas dziesmu svētkos teiktais, Laiks, 1989. g. 2. augustā.)

Labi teikts un dziļi domāts. Tā tam vajadzētu būt. Latviešu vēlmes esat perfekti definējis. Bet lietas nav gluži tik vienkāršas. Trimdai ir vairāki bremzējoši aspekti, kas neļauj mūsu spārniem pilnīgi izplesties. Pamatā trimda nav izpratusi ne demokrātijas būtību, ne tās nepieciešamību.

Trimda varētu būt mūsu diplomātiskais korpuss ārzemēs, bet redziet, mūsu mazais diplomātiskais korpuss ir līdz nespējībai savas pagātnes ievainots un pats savās likumībās samezglojies. Trīs no mūsu mazā diplomātiskā korpusa ... ir vācu okupācijas laika funkcionāri. Kā smalkjūtīgam nojautu meistaram Jums nebūs grūti saprast, kas tā ir par nelaimi. Atstāstīšu vienu piemēru, lai ilustrētu šī fakta traģiku. Pagājušo decembri kāda emigrācijas horvātu biedrība bija nopirkusi New York Times veselas lappuses sludinājumu, kas maksā ap $30 000, lai izteiktu savu vēlēšanos atbrīvoties no Belgrādes imperiālistiskiem žņaugiem. Sludinājumu bija parakstījis šīs horvātu biedrības priekšsēdis. Pēc nedēļas NYT lasītāju vēstulēs parādījās vēstule no Dienvidslāvijas sūtniecības ar šādu saturu: „Ļoti pateicos NYT par horvātu biedrības sludinājuma iespiešanu. Gadiem ilgi esam dzinuši pēdas šīs biedrības priekšsēdim, kuŗš bija nacistu kolaborants un tautas nodevējs. Tagad mums vairs pūles nebūs jāpieliek šo nelieti meklējot.” Paraksts: sūtniecības pirmais atašejs.

Gribu teikt Jums, ka Maskavai mūsu trimda, vismaz mūsu diplomātiskais korpuss ir visizdevīgākais tieši tāds, kāds tas ir. Ņemot starptautiskās realitātes vērā, mūsu diplomātiskais korpuss nav spējīgs ne uz kādu iniciatīvu − aizņemoties vārdu no Jums, tas ir būrī. Tādēļ mūsu diplomātiskais korpuss, baidīdamies pats no sevis, arī nekā nav darījis. Saprotu, ka Jūsu teiktais bija domāts simboliski, un to varbūt esmu ņēmis pārāk nopietni. Mūsu problēmas nav pašu mājās vien izlemjamas, bet tām ir starptautisks konteksts.

 

Tik maziņš, bet jau krievs

Vislielākā problēma latviešiem Latvijā ir mīlēt krievus. To šķērsli pārvarējuši latvieši kļūs brīvi garā un tad varbūt arī politikā. Kā imperiālisma aģenti protams krievi nav pieņemami, bet kā sava labuma meklētāji krievi var būt pozitīvs spēks Latvijas politiskā, un it sevišķi ekonomiskā atdzimšanā. Krieviem būtu jāapzinās, ka sapuvušā Maskava tiem palīdzēt nevar. Bez brīvas Latvijas nav brīva Krievija. Viņus ir jāpārliecina, ka labklājība ir brīvības, brīvas Latvijas pusē. Vislielākā palīdzība, ko latvieši krieviem varētu dot, ir tiem palīdzēt pārslēgties uz latīņu alfabētu, un tā piebiedroties modernai datorizētai Eiropas civilizācijai. [ Ir pierādīts, ka kirilicu lasītāji uztveŗ par 15% lēnāk nekā latīņu alfabēta lietotāji. Šis fakts iegūst it sevišķu nozīmi modernajā informācijas plūdu laikā, jo salīdzinājumā ar eiropiešiem krievi vienmēr būs par 15% lēnāki.]

Krievi vienmēr būs mūsu austrumu kaimiņi...

Mavriks Vulfsons, Augstākās padomes deputāts, vakarā pirms braukšanas uz Vāciju Hitlera-Staļina pakta noskaidrošanai.

 

Sociālisms un fašisms

Latvijā ir saradušies bullēni, kas noliedz iespējas definēt sociālismu un fašismu. Viens LNNK pavasara ragainis uz universitātes trepēm mani gribēja pierunāt, ka Pērkoņkrusts bija demokrātiska partija un kāds cits, ka nacistu līdzdarbonis un Aizsargu atjaunotājs 1943. g. pulkv. lt. Dzenītis ir dižens latviešu patriots. Es pieļauju, ka Padomijā šos jēdzienus ir grūti atšķetināt, jo tie, kas sevi sauc par sociālistiem, ir fašisti un tie, kas sevi sauc par internacionālistiem, ir šovinisti. Bet pēc globālām mērauklām vadoties, tik orveliska tā lieta nav. Fašisma sešas pamattēzes, kuŗas gadiem esmu atkārtojis saviem studentiem, ir sekojošas: pretparlamentārisms, pretdemokrātisms, valsts centralizēšana, nacionāla eksklusivitāte, vienvaldība, sociālisma un liberālisma ienīšana.

Kas attiecas uz sociālisma definīciju, lieta ir sarežģītāka, bet tai var pieiet no divām pusēm, vispirms ņemot Rietumu Sociāldemokrātu partiju programmas un no tām distilējot esenciālo. To izdarījuši, mēs redzam, ka to programmas reducējas uz 1. strādniecības interešu aizstāvēšanu, (šķiriskuma princips), 2. valsts labklājības veicināšanu un 3. globāla mēroga labklājības un tiesību normu paplašināšanu.

Sociālismu definējot, mēs varam ieņemt 19. g.s. marksistu viedokli un līdz ar Marksu teikt, ka sociālisms ir katra indivīda, kā arī visas cilvēces, autonomijas (varētu arī teikt neatkarības) atgūšana. Modernā civilizācija, pēc Marksa sprieduma, ir atsvešinājusi cilvēku no darba, no dabas, no ģimenes, no tautas, no sevis. Cilvēks ir zaudējis savu autonomiju, palicis par algas vergu. Sociālisma pienākums ir cilvēkam atdot viņa autonomiju.

 

Zobārsts-pilots

Atgriezies Itakā, steidzos salabot zobu, kuŗu biju nolauzis Rīgas viesnīcā rupjmaizes garozu graužot.

„Kā klājas?” dentists iesaucas.

„Atstāju puszobu Rīgā.”

„Rīgā? Rīga! Rīgu es labi pazīstu! To pilsētu es ļoti smalki izpētīju. Kad biju polārā loka bumbvežu eskadriļas pilots, Rīga bija mana pilsēta. Rīgu es zinu.” Šķobījos. Pilna mute stroķu, verbalizēt neizdevās.

„Apsveicu ar pirmo amerikāņu kroni! Mutei kā Jūsu iesaku zeltu − $431.”

 

Andrievs Ezergailis.

 

Hare Krišna svētki Rīgā, 1989. g.

 

 

Sākums no Andrieva Ezergaiļa 1989. g. 23. septembŗa memoranda, ko nolasīja Latvijas Universitātes gada svētkos Ņujorkā.

Ja Latvijas atbrīvošanās kustība vēlas iegūt pasaules nedalītas un krievu daļējas simpātijas, tad zināmi pasaulē sen pazīstami komunikācijas paņēmieni būtu jāpielieto.

1.  Jāiemācās sist lielās bungas, jeb kā latvieši saka, kārt pie lielā zvana. Zināmā ritmiskā rakstā jāatkārto tās tēmas, kuŗas pasaule grib dzirdēt. Ne tās tēmas, kuŗas latviešiem varētu likties svarīgas, bet tās, kuŗas pasaules lielie ziņu mēdiji, New York Times ieskaitot, un krievi grib dzirdēt. Jāiegaumē, ka elektroniskām ziņām uzmanības ilgums labākā gadījumā ir tikai kādas 10 sekundes − apmēram tik ilgi, cik viduvējs sprinters noskrien 100 metrus. 30 reizes mazāk, nekā izvārīt viduvēja cietuma olu.

2.  Ziņu mēdiji un krievi grib daudz vairāk dzirdēt par krieviem kā par latviešiem. Šeit būtu jāuzsveŗ divi momenti, katram dodot apmēram 5 sekundes: 1. ka latvieši cīnās par krievu brīvību (bez brīvas Latvijas nav brīvas Krievijas); 2. ka latvieši negrib ne krievus sist ne viņus deportēt. Latvieši nav rasisti un demokrātiskās normas to nepieļautu. Šī nostāja ir iekļauta dažādu biedrību un partiju programmās, bet ar to nepietiek, tai ir jādod neatlaidīgs bungu ritms. Pie katras izdevības, ik nedēļu, LTF un LNNK pārstāvjiem jāatkārto, ka tas tā patiešām ir.

3.  Ziņu mēdiji grib vairāk dzirdēt par impēriju kā par mazo Latviju, par Maskavu vairāk kā par „provinciālo” Rīgu. Neviens reportieris, izņemot Juri Kažu, latviski neprot. Un ja viņi kādu valodu zina, tā ir krievu valoda. Mums ir jāpieņem, ka vismaz amerikāņu žurnālisti labprātāk uzturas Maskavā nekā Rīgā, tāpat kā viņi labprātāk strādā Vašingtonā, nevis Sietlā. Visi centralizētu valstu un impēriju cilvēki uz provinci brauc ar nepatiku.

Bez imperiālisma vēl ir arī imperiālistiskā domāšana, un es nezinu nevienu amerikāni, kuŗš būtu brīvs no tās. Neesmu pārliecināts, ka pat latvieši šo argumentu saprot. No tā izriet, ka bungu rībināšanā ir jāietveŗ šis imperiālistiskais moments − vārdam „dekolonizācija” var būt spēcīga rezonance. Impērijas pagātnes grēkus nav jāaizmirst. Visas argumentatīvās-likumiskās iespējas, kas saistās ar Hitlera-Staļina kriminālo paktu, it sevišķi no internacionālās un kaŗa likumības viedokļa, vēl nav izsmeltas. Spēcīgākam tom-tom troksnim būtu jāsākas par tagadnes grēkiem, proti korupciju, sabrukušo ekonomiju un saindēto vidi. It sevišķi vēl ir maz dzirdēts par impērijas aģentu korupciju. Tā būtu daudz sīkākās detaļās jādokumentē. Vārdam „korupcija” Amerikā piemīt augstsprieguma sitiena spēks, kas starp eiropiešiem varbūt gluži tā nav.

Par Interkustību varētu teikt, ka tā pārstāv korupciju, stagnāciju un imperiālismu. Par nožēlošanu angļu valodā līdz šim nav ieviesies vārds stagnāts. ...

 

Jaunā Gaita