Aina Kraujiete
|
|
KAD PĀR SAULESPUĶĒM ZIED MĒNESS
(No somnambulista dienasgrāmatas)
|
Kad pār saulespuķēm zied mēness, staru tīklots, bet nesapīts es uzsāku dzīvot –
mēneszīdā slīdu kā līdakai kam dziļumi atveŗas.
Ūdens mani sauc un satrauc –
aizvien zvīļojošu aizvien gaida mīklainie nāves un dzīvības spīķeri,
un, it kā aiz ķēdes vazāts lācis, grīļojos katrā upē, ezerā, katrā dīķī savam atspīdumam pretī:
tur paslēpies mans līdzinieks, mana mūža īstais gaitnieks,
un kā caur apsudrabotiem stikliem uz tāliem ūdensspoguļiem vārīgi kā kristallu nakts mani nes,
kad pār saulespuķēm zied mēness.
Gar saulespuķu krustus kritušiem kātiem paklupis sniegs, un pārledotā ezera ūdens melno bez mēness.
Laiks, mani atpakaļ spogulī zīmējot, vēl ārpus robežām klejo –
reti kā dzenis pulkstenis deniņos minūtes iekaļ un stundas
visbiežāk visnegantāk laiks kad bez robežas klejo. Cik ilgi cik ilgi kopš dzīvoju, senas mēnesnīcas mānīts?
Starp tukšiem spoguļu logiem apelsīnīgi pilnīga mēness gaismā kāds rimti mani vēro, un, kad, ilgstošā spožuma budināts, kā Senegales dejotājs ritmiski projām uz ūdeņiem zogos, man pasniedz pēc precīzas tabulas tableti –
lai kā ūdenī iekrītu miegā.
It kā mani, mēnessērdzīgu, neviļus neatlaidīgi vārdā kāds sauktu, atskatos: pretī no platīga spoguļa ņirb koši zili, koši sarkani pirksti.
Tad atģiedu: kristalla dzirkstīgs dzidrs trauks pieplaucis pilns stīvām, bet vārīgām anemonēm –
patiesi, kāds bezdievīgs labvēlis tās saaicinājis te uz uzdzīvi logā mani apreibināt tāpat bez trubadūru apkārt klīstošiem sapņiem –
savas naksnīgās klauna un akrobata ākstības neatminēdams, dzīvu ziedu armādas apņemts un mēli izkāris, lai no mēnesnīcas sabata pa vēsiem smaržu okeāniem atpakaļ dzīvē iŗos.
|
Valentīns Pelēcis
|
|
ATVĀRDI
(Krājumā– Naktī)
|
Vai kāds ir vēlējies piedzimt? Nāve ir nenovēršama. ... Nu – sadedziniet gan! Pamatīgi sadedziniet mūs abus ar Gaišmatīti. Uzmaniet, ka nevīžas ceplī nesamaina mūsu pelnus ar šeit palicējiem, augšāmcelšanās gaidītājiem.
Mēs negribam ilgi un nelabi pūt. Mēs negribam bez Saules, bez vējiem, bez lietiem, bez sniegiem, bez gaisa pazemē satrūdēt.
Mēs gribam Neesmē, Neesmes esmi dzīvot!
Mūsu pelnus sajauciet kopā, (kaut vai skārda stopā!), lai kopā Nāvē kā Dzīvē.
Pelnos salaulājiet mūs pēdējo reizi, tad, aizviziniet Latvijā. Aizviziniet cauri Rīgai, Alūksnei, Mālupei. Cieršņūs aizviziniet! Tur aiznesiet pāri pļavas renstelītei, necilā smilšu pauguriņā – Solaskollā.
Solaskollā reiz pirmo Ciršņu maizes un brīvības tīrumu, bez Alūksnes dzimtkunga ziņas, nolīda Lilīs Puovuls.
Aiz divi simti Saulgriežiem, ar arkliem, sētuvēm, šūpuļiem, ar pavārnīcām, izkaptīm, cirvjiem, spriguļiem, (pēc atkal Alūksnes „pusķēniņam” klaušodami) Pāvula bērni Ciršņu Salaskalniņā, bez Marseljēzas, pirms Internacionāles, savu māju un gara brīvestību paglāba. |
II |
Mēs ar Gaišmatīti aizbēgām. Pietrūka stipro asiņu, melnām čūskām, asiņu jūrās, nesamaļamo kaulu. Pietrūka tīrumu ticības.
Pelnos gribam atgriezties. Svešumā sadeguši, tomēr gribam izgaist dzimtos vējos, likteņos, Saulē, gaisā. Izgaist cīruļos, strazdos, stārķos, kas pāri Pāvulam pūta, spīdēja, lija, putināja, lidoja, skanēja, smaržoja.
Tā vieglāk salīgt mūžīgo mieru ar mūžīgo Neesmi. Cerēt, ka paliekas sajuks ar mīlēto zemi. Paliks visā, kas tavā dzīvē šķita tavs, savs un brīvs, kas dzīvos un augs vēl aiz tevis...
Ja Salaskalnu atradīsit, ar vieglu roku izsējiet tur mūsu pelnus. Sējiet smaidīdami par mūsu naīvumu. Sējiet zinādami, ka mūsu svešums ir beidzies.
Mēs esam atkal savā Tīrumā, savās Mājās.
|
Juris Zommers
|
|
DZEJNIECE
|
Tādas sāpes tik daudz prieka mēs nesapratām arī īsti neticējām tām: šovakar
Tu aicini mums būt, pastāvēt Tu draudi ar prieka vēsti.
Tas apvaino. Tu esi ziņnese ar vaŗa tauri dzīvo kapsētā.
Tagad zinu Tavu vārdu Kasandra Es Tevi pazinu atdzimušu.
Lai piedod Tavu grēku.
|
TICĪBA |
Redziet – šī ir mana gaudu dziesma. Es gribu sūdzēt tikai kam? gribu lūgt no kā? uz kāda pamata?
Ja spētu pierādīt mēs sapņojam labāk vismaz citādāk – bet tas ir nepierādāms to nevar mērīt.
Un nevar melot var teikt L'amour, amor, amore un mīlestība love, Liebe, liefde un mīlestība sinonīmi lūgšanas septiņos variantos sinonīmi apzīmē līdzvērtību tikai jāprot lasīt
tikai man
tie citi ir tulkojumi un būs...
Rītdien tikai mēs to nezināsim (varbūt) neviens to nezinās viens sarkanbaltsarkans triepiens uz pasaules paletes nebūs...
Pirms nāves Einšteins teica Nepieciešamība nav absolūts likums. Laikam tas ir mans credo. Tam jābūt manam credo.
|
Ivars Lindbergs | |
DZIESMA |
Moto: Mūsu. dziesmas ir vairogi seni, mēs tas par pagalvjiem liksim. Daudzu likteņu pilni mēs elposim kā pakalni Daugavas krastos. Mums acis būs vaļā, un nekas nespēs mūs pārsteigt un Daugavas gultni aizbērt ar mūsu miesām un kauliem
Ir latviešu tauta – akmens, māls un smilts, kuŗi šais krastos augšup kāpa, lai lejā varētu Daugava plūst. Mūsu dziesmas ir vairogi seni, ja mēs tās par pagalvjiem liksim – ne sapnī, ne mūžos neaizmigsim. V. Ļūdēns
Dziesma ir dzīvības daļa, Gājiens caur sidraba birzi; Dziesma ir papardes burvība, Sauciens uz degošu muižu; Dziesma ir sērdienes asaras, Kliedziens no zemes pret sauli. Dziesma ir Spīdolas gudrība, Mežmalā apraktā vectēva kauli. Dziesma ir vairogs pret trulumu vērsts, Dziesma ir dzīvības daļa.
Es brīžiem neticu Pat dzīvībai pirms nāves. Kādas dziesmas lai savam dēlam es mācu? Mans dēls nav truls, Bet viņam virsaitis Trakais Zirgs Ir lielāks Par virsaiti Nameju. Un viņa acu zilumā aizbrauc senas kuršu laivas. Un viņa matu baltumā izbāl seni kāzu krekli, Un viņa mēles vieglumā pinas, pinas gadi. Jā, kādas dziesmas lai viņam es mācu?
Dievs, svētī Latviju, Un esi žēlīgs par mums.
1973.g . septembrī Klīvlendā
|
NEPĀRMET MAN... |
Nepārmet man, ja pārbraucot tumsā no jūŗas manas rokas ir aukstas. Tavas plaukstas prot sveci no vēja slēpt, tavas lūpas prot dzisušo uguni pūst. Tu atvērsi durvis. Tumsā mūsu augumi ir gaidoši tilti no šodienas uz šodienu, no rīta uz rītu, no vienas klīstošas kāpas uz otru. Tu atvērsi durvis un atkal kļūs mūsu augumi silti no pateiktiem un nepateiktiem vārdiem.
|
ZIVIS LIDO... |
Zivis lido, putni nirst ūdeņu dzīlēs, akmeņi sadeg. Viss ir nāvīgi vienkāršs, nolikts no pirmā sitiena līdz pēdējam skūpstam, no puksta pukstā, no čuksta kliedzienā, no aizritošā gada gadā, līdz attecēs zirgi un viss būs kā bijis: zivis lidos, putni nirs tumšajās dzīlēs, jūŗā augs zāle, sadegs cilvēks un kāds viņu mīlēs.
1974.g. janv.
|