Linards Tauns
* * Šodien es dzīvoju sašķelts — Bet es varu iet pa ielu arī vakardienā, Ar Gijomu un Vincentu Un tad es arī esmu Nama kundze, paviljona kundze, Un Tēbās uz paviljoniem — Ā, Un sejas iet dziedot rindā Vīnielējēji un kaprači, Ir sajūtīgi mani jutekļi, — Pēkšņi es redzu — Viņa pieceļas kājās un šūpojas
BĒDAS
Akmens siltajai mugurai pieglaužu savu, tikpat siltu un brūnu un smagu. Domāju — palikšu tā līdz smagums izkusis noritēs. Bet jūtu — viss apgriezies otrādi — akmens virs manis, un debesis dziļi lejā.
*
Vai mani kā sauju smilšu niekodamies no delnas delnā bārstīsi, izlīt ļaujot? Vai varbūt es būšu valgs zemes māls, ko tavas rokas veidos par putnu vai zvēru? Un sevī nesīšu visas tavu pirkstu pēdas un liktens zīmes, nāvi un bērnus, ar savu elpu ja spēsi man dzīvību iedot.
POSTA ZĪMĒ
Pēdu aiz pēdas es noveļu velēnas, saplosu zāli —
Asinīs pirkstu gali, bet bēdas kļūst līdzi elpai lēnas un līdzi zināšanai: drīz būs silti, drīz ierakusies būšu visās smiltīs.
*
Bridu, kā melnu zīdu ūdeni vilku sev pāri līdz krūtīm, līdz matiem —
Neveries, nesauc arī: es neredzu, neatceros nekā. Atvarā esmu, logs bez rūtīm, smagums bez mīlestības.
BAIGIE ŪDEŅI
No gaišiem namiem Iznācu krastā, No ūdeņu sēklas Mitrā un grūtā, Un pēkšņu baiļu acīm Vēros —
Melna, melna Un smaga Līdzīga kvēpušam mūrim Saslējās jūŗa, Bez ritma, bez viļņu, Mēma Debesīs svērās Un ieņēma gaismu.
Saistīta Baiguma tauvā Paliku stāvam,
— Pēkšņi no stingušā melnuma Izlēca, Izvērpās Atvāztas rokas, Viesuļu ātras Šāvās uz mani, Sagrāba, Atlauza mani Kā gliemeža vāku, Pielēja ūdeņu nāves.
KĀDS HAMLETS
Nomodā acis vēro, Kā straume tumsa un plaša, Aizsprostus pārrāvusi, Aizplūst pār laukiem un ēkām. Mute nesaka neko. Domas — neizķēmotas, ģiedras — Vairs nemudina glābt un atjaunot, Jo šķiet par vēlu, Daudz par vēlu. Reiz. Pirms gadu gadiem, Jau lūkojos naksnīgā straumē — Kārdināts, tomēr izbiedēts; Tagad šausmu vairs nava. Ja aizsniegšu dienas tālīnās, Trūdēs nokautas alkas, Allaž ņirgāsies spogulis, Būs sīkuši visi spēki; Pasaule blāvāka vērtīsies, Nāks baigāka vienpatība. Ko gan gaidījis esmu? — Maz, gandrīz neko. Bet nu sāku gaidīt daudz; Varbūt padzīšu bezjēgas mokas, Varbūt gaisīs ļaunie un trulie, Varbūt aizsteigšos — Labprāt un vingri, Nicīgs un jauns.
* *
Lēnīgais laiks, Kur vairs nav salaušanas, Un neplīst spoguļi. Viss visa spogulis.
Sāpīgās ardievas No ainām iepriekšējām Izjauca pēdējo, Kas spēja sakārtoties.
Sudraba ūdeņi, Kur citkārt zeme bija. Un krāsu daudzbagātība, Jo varavīksna lija.
AUDĒJAS MĀJĀ
(Somijā)
Lietus atspole auž rudens rasainos autus. Ai vientuļā audējas māja lielu silu malā! Tavs linu galdauts ir vēss un smaržo pēc ūdens. Ilgi tanī dzīvos laiksnes un ūdens zāles. Gaisam šodien ir dūmu garša. Drīz tavas takas aizaudīs sniegs.
MŪSU TĒVS
Kad visa pasaules telpa būs apbraukāta Un visās zvaigžņu ieliņās būts, — Es mīlēšu Jūs atkal, Būdams vecāks un zinošāks, Ka ir vajadzīgi gaismas gadi, Lai aizbēgtu no sevis Un ieraudzītu, Cik tuvu Jūs esat vislielākā tumsā.
Varbūt tad mēs visi ieraudzītu, Ka bēgt no Jums ir tas pats kas — Jūs meklēt Un ka atrasts, Jūs it kā bēgat no mums.
Mūsu Tēvs, kas neesat debesīs...
TĀ EJU PIE TEVIS
Kā svētceļniece kāpj Divisimt deviņdesmit septiņus kāpienus pie sava orākula, Tā eju pa Tavas grāmatas lapām Pie Tevis,
Līdzīgi viņai, kas Basām kājām vai uz ēzelīša, Es nesteidzos; Katra Tava dzeja Kā lapa zelta ābelē Jau atspoguļo Tevi visu, vienu.
VELĒTUVĒ
Reizēm eju uz tuvējo velētuvi — Ūdeni ne smeļu, ne nesu, par kvartu var mašīnā izmazgāt veļu.
Negaidīta, simts vai divisimts gadus veca roka trīc man uz pleca — kā atmata vaigs sīku krunku ziedos:
— Piedod! — dziedošā valodu mistrā ukraiņu māmuļa saka: — Aizmirsu, kā iemet kvartu! —
Klikt! Velētuvē varam tikt, par kvartu — putas šķīst, straume gulgo, Lielupē un Dņeprā meitas valodās un dziesmās skalo veļu...
— Man vedekla smalka, domā: Dievs cepuri valkā! Es? Domāju: Dievs kailu galvu debesīs staigā. (Zemnieces viltībiņa vaigā): Bet, ja Dievam ir sieva, tā lakatu valkā, tādu kā baznīcā vai talkā. —
Straume gulgo, Lielupē un Dņeprā meitas valodās un dziesmās skalo veļu...
— Šai zemē ne raud, ne smejas. Vedeklai nepatika mana vecās zemes seja, lika, lai citur dzīvot eju. — Veļa žāvējas, rūc, kratās. Skatīšos — tā līcī klāta balta bližģēs Lielupes un Dņepras krastos...
— Tagad pie mazdēla. Satikšana. Pats, pati skolotāji. Māja par klusu — žēl, ka nav bērnu... Atbraucu tikai pērn. Viegla te dzīve, smagi te sirdij! Vēlētos zemi — dusēšanai Ukrainā.
Stop!
Māmuļa ceļ un loka veļu: — Tīrs jau būs, bet nebūs mugurā, ne gultā saules. —
KRĀSAS
Kad savas vasaras vēl varēju uz pirkstiem saskaitīt, un, nelīdzot asarām, jo vēlējos pagaŗus matus kā lielajiem zēniem, daudzzarainas liepas ēnā ik pāris nedēļas māte man nodzina pakausi gludu kā olu, reizē adatainu kā ezim, skaidri nezinu, bet, liekas, jau tad — kad visu pasauli vēl varēju sildīt savā bērna delnā kā rieksta kodolu — jau tad man patika krāsas.
*
No sapņu varavīksnām līst žilbinošas lāses un pilda ar ņirbošu reibumu smadzeņu kausu — jūŗas virsmā tā viļņi virmo saulei austot, jaunai dienai dzimstot. Nenorimstot raibu drumstalu virpuļiem, plaukst un novīst domās dīvaini ziedi: tie sirdi dedzina ar savām starojošām drīksnām kā nokaisētiem irbuļiem; tie bezkrāsainu vienmuļību kliedē, no kuŗas sausiem glāstiem vairoties mana dvēsele ietinas krāsās — spilgtās, spulgojošās krāsās.
ĀRPRĀTĪGO NAMĀ
(Fragments)
Viņš esot tas, Kurš reiz jau esot krustā sists, Zīds un pirmais komūnists, Tas esot viņš pats, Tā viņš apgalvoja, Tas, ko ārsti Šeit nu labot mēģināja, Dzīvei nederīgu, Nelaimīgu.
Kādai dzīvei? Varbūt nāvei lēnai.
Man viņš teica, Nemeklē Golgātu, draugs: Lubjanka, Katīna, Aušvica, Kipra, Vorkuta, Šarpville, Babītes priedes, Buchenvalde, Budapešta, Birminghēma — Tenesī, Hirošima, Alžīra, Varšavas geto un tā vien tālāk, bez gala, bez skaita no nāves nāvē šī cilvēces progresa gaita. Tā ir Golgāta Mūsu — mūžīga. Nemeklē Pilātu, draugs, Tas esi tu pats Un miljoniem citu. Nemeklē taisnību, draugs, jo cilvēks, pārlasot biržu bauslības lentes, betona teļu ceļ. Alelujā. Skatlogu gaismā. jau saredz tas debesis, lūgšana — skaudības lāsts, piecdesmit otrā stāvā mītot pats dievs. Taisnībai aizsien ar nēzdogu acis.
Nemeklē, netaujā, nešaubies! Pakļaujies, iekļaujies! Šai dzīvei derīgs topi! Nu, topi! Jeb...
Tev sāp? Cik maksā sāpes? Tu mīli? Vai tas ērti? Tu sapņo un ceri? Vai tas droši? Pakļaujies, iekļaujies — tas ērti un droši. Tu tici? Kam? Redzi, Vai redzi, melni eņģeļi mocekļus baltus prom uz debesīm nes. Redzi, vai redzi, balti eņģeļi mocekļus melnus prom uz debesīm nes, uz debesīm lielām un vienām. Dzirdi, vai dzirdi, dzied debesīs dziesmu: par melnajo čūsku, kas jūŗā maļ miltus.
Izslēgt šo traci izdzēst un noslāpēt. Pasaules iekārtai drauds. Galdnieki, turpiniet naglot krustus.
Vai tu vēl tomēr tici? Svētīgi tie, kas asiņu dūkstājā dzīti, skaistuma alkstošām sirdīm taisnībai kājas skūpsta, mīlējot meklē, meklējot cerē un cerējot tic. Tic, ka pēc Golgātas kalna Tomēr reiz nāks Augšāmcelšanās.
Tā viņš teica.
APOLOGIA PRO VITA NOSTRA
Dienā pēc dzejnieka nāves vējš viņa istabā atvēra logu, Un viņa pēdējie papīri izkaisījās pa visu pilsētu; Pienaglojās pie baznīcu krustiem, ieminās asfaltā, ieauga kokos. Palika tur tie mūžīgas zīmes pasaules sejā, Dzejniekam ejot pie Dieva. Ļaudis, kas redz tālāk par ēnām, Šīs zīmes vienmēr tur atradīs, arī naktī un sniegā. Katrreiz skatoties pilsētā redzēs tie dzejnieka seju, Atspīdam smaidā namu sienās un logos. Koki, stingri un zaraini, viņa rokas atgādinās, Un vasarā lapu troksnī skanēs viņa balss: „Sveiks!”
Bez dzejnieka zīmēm ir arī citas. Operas skatuves grīdā zīmi atstāja dziedonis, kas tur dziedāt beidza. Upes vilnī dzīvo gleznotājs, kuŗam ūdeņi mīļi. Pelikānos mūžīgs paliks kautrīgais satiriķis. Melnā krāsā ieiet kāds cits pakluss jauneklis. Dieva mācekļi, čaklie un slinkie, palīdzam Kungam pasauli veidot — Tie, kas vēl dzīvi esam, lai savas zīmes radīt neaizmirstam.
Pirmā pēc Dieva pasauli veidoja māte un meitene. Saviem skūpstiem, glāstiem un siltiem vārdiem Mācīja tās mums sauli un ūdeņus redzēt, Arī sajust lepnās sejās un cietos mūŗos vietas, Kur varam vājumu atrast un stipru uguni iedegt, Atrast vietu savai rakstīšanai, Lai pirksti mums nepaliktu kabatās dūrēs sažņaugti Un mūsu augumi neatdoti.
Daudzi balti ļaudis vēlāk mūs uzmeklēja. Deva, bieži nezinot, mums kaut ko trauslu un pašu nesaprastu, Deva dāvanu tumsā. Lai mēs visu šo dažādo devumu savā miesā savienotu, Glabātu un tad no šīs miesas veidotu, Priekā un mīlestībā. Tā mūs, baltas lapas, aprakstīja, lai mēs varētu rakstīt.
Nedzeniet mazu zēnu prom no gaišas sienas, Viņš šai sienai grib kokus un putnus dāvāt. Nesmejiet vīru, kas koka mizā vārdus raksta. (Vārdi, kokā atrasti. Dzejnieka sveiciens. Vīrs to augošu ieraudzīja).
Mazas zīmes izaug par lielu pasauli, Un pasaule atkal atgriezās mazās zīmēs. Esam zīmes un zīmētāji. Ja zemi nepiemeklēs Lielais Analfabētisms, Tad dzīvosim vienmēr.
METAMORFOZES
Aizvien vairāk un kairāk es līdzinos zemei:
mani nu apsēj, mani nu pļauj, mani nu govis ēzdamas mauj, augstu un zemu izmauj mani — kas to būtu domājis, ka manī tādas meldijas!
Un ezeri manī nolaidušies un upes, zivis nārstā vizinās garenas un strupas — ai, mana kaislā makšķernieka daba!
Un vēl, par ūdeņiem runājot, akas, manas akas: tur meita lēca vārpstiņai pakaļ un nonāca manā pazemē —
tur maize pārcepties draud, tur aitas steigšus jācērp, tur večuks, kas jau tūkstoš gadus pirti grib.
Labā meita virszemē atgriezās apzeltīta, debesīs uzdejoja par saulīti. To nu man pārmet — ka skuķim galvu sagrozījis...
Bet būs jau labi, neuzspiediet precēt, jo man tāpat ap viņu patīk tecēt —
lāgiem tumsā man ūdeņi, lāgiem lauki — saldi ar ūdeņiem gulēt, ar laukiem skriet — ar laukiem skriet, ar akmeņiem sapņot un domāt domas ar salmiem un sienu — tāpēc laikam sajutos tik svētlaimīgs.
Un sajūtu arī aizvien kairāk un kairāk, ka atgriezīšos tur, no kurienes ņemts. Un tad no maniem māliem Dievs lai pīlītes taisa un iepūš viņās dziesmu no zila gaisa.
...AIZBĒGU UZ ZIEMEĻRĪTIEM, IT KĀ...
- - - - - - - - - - - - - — Un tā tu aizej pa sudraba lediem, vairīdamās āliņģu puķes, kas saplaukušas un ir starainas aprīļa saules staros.
Kuŗā atspīdumu putenī tu zūdi, kuŗā ziedā? — Griežas žilbinādami balti saules virpuļi. — Nežēlīgā saule!
— Vai satiksimies sērmūkšļu vārtos Jāņu vakarā? Kalmēs? Pīpenes ziedā? Jeb vai baltā mākonī virs pļavas līdz kuŗai nokāpt mums vairs nejaus nežēlīgs dievs? Mums vajag zemes zem kājām.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Es aizbēgu uz ziemeļrītiem it kā briežu medībās, lai vismaz tā ar tevi būtu kopā — jo tu esi dienvidvakaros. Abi pie ūdeņiem stāvam — ar muguru viens pret otru.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Kalnos, upju gravās, zilos sālsūdens līčos, saules piemirdzēta straumē, viršos un biškrēsliņos meklēju tevi.
Bite klusēdama sūca medu, vējš kustināja smilgas un tālumā, laivu selgā vilkdams, pukšķināja motors. Viss debesjums bija tukšs, liels un tīrs zilums... Saulē skatīdamies, iegrimu sūnās starp pelēku klintsragu sāniem: To visu es gribēju redzēt kopā ar tevi.
— Vienīgā doma. Beidzamā doma, pirms visu domu izkušanas.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tu esi aizmaldījusies kādās saltās tālēs. Ar kādiem zemes zirnekļu tīkliem, ar kādas jūŗas šalkšanu lai tevi atpakaļ saucu?
Ūdeņi un bērzi sauli ņem plaukstās un debesīs atpakaļ met — aizšalc gaisma skrējienā, pirkstiem nepieskārusies.
Kaut tu ik atspīdumā, ik bērza tāsī raudzītos kā mīklā: mīklu atminēšanā tu atminētu pati sevi.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tikai īsu sprīdi gar lielajiem ūdeņiem atpakaļ iet:
Kur bija tā vieta, kur nomaldījāmies?
Malduguns? Zilzaļa spārnu liesma pirkstos dega, brīnuma spāre.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Vai rasa, kas iebira tavās kurpēs, bija aizsapņojusies, ieaijāta mēness staros ieķērušos zvaigznāju skanēšanās, ritēdama rotāt mežmalas smilgas aiz ezera, kur migla bija izlaidusi izžūt savus vasaras lijās samirkušos matus?
Aiziedama paņēmi līdz savējos iekritušu rīta blāzmu, jūŗas dziļumā skalotu tumšu dzintaru skatos.
Atpakaļ nāc — ar svelmainu vēju plosīšanos!...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Zeme ar debesīm sarunājas ezeru acu valodām, krastmalu skropstām.
Ūdeņos vakars sabeŗ dienu ēnas. Viļņi tās aiznes, lai krastmalās iekristu nakts kā miljardiem melnu plēņu.
Zemes ezeru acis gaismu atpakaļ met ilgāk par zaļajiem krūmiem un kokiem, dzintarainu mirdzumu saulrietā.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Zelta straumēm plūst vasara starp klinšu pelēkiem pirkstiem, aizskalo līdz sērmūkšļu sarkanos dzintarus: krastmalās balandas aug sudraba salnās ziedēt.
Migla, ko atnes salstošo ūdeņu dvaša, aizķeras dadžu un ušņu rūzgano kapsētu krustos un stāv, greznota sarkano lapu lāpām, pie vasaras kapa.
Nokautais vasaras gailis rītausmai dzied aizsaules laidarā: vēji skrien virpuļot krītošās zvaigznes un sniegu, rītos virs apvāršņa sārta gaiļa sekste.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Es tev rakstu ar neredzamām rindām aiz redzamajām, ar neredzamiem vārdiem aiz redzamajiem, aiz tām skaņām, kuŗas lemts katram dzirdēt, aizslēpju nepateiktā vibrēšanu.
— Aptausti katru vārdu, zilbi, skaņu!
- - - - - - - - - - - - -
GRĪZIŅKALNA POĒMA
Bij dziļa ziema (Uz pavasara pusi). Laiks: krievu gads Un vieta: Grīziņkalns.
— Ceru: Piektā gada parks Manis dēļ nenosarks. —
Bij pavēls vakars Un pulka iets (Pērnavas un Zvaigžņu ielas) Roku rokā un dzirdami pukstošām sirdīm.
Bij lēzenas un apsnigušas kāpnes Un galā — apledojis sols. Palejā pilsēta ar retiem logiem, Pāri galvām tumsas ārēs Auksti mirgo ugunspuķes. Laterna kā mēness spīd Kupenās kā mākoņos. Sniegā dzirkstī Pulkiem sīku zvaigžņu.
Lūpas silta elpa silda, Auksti pirksti drebot jūt Pukstam siltu sirdi. Nosalušu degungalu Apsildu pie vaiga.
Un tā Ar siltu elpu un miesu, un vārdiem Dziļā ziemā Mīlestība plauka.
Ilgi, šķiet man, projām būts, Zvaigžņu iela, Zvaigžņu pulki, Treju zvaigžņu republika!
Ceru: baltais Grīziņkalns Manis dēļ nenosarks, Manas pirmās mīlestības. —
UZ TILTA
Pieskāros tilta margām: Tūkstošu delnu glāstu Jutu siltajā kokā. Draudzīga dzīvība plūda ap mani Un savā rokā Manīju tūkstošu dvēseļu druskas.
Sapratu: biju pievienots Tūkstošu draugu pulkam. Vaicāt gribēju katram, Vai tas pār tiltu vēl pārnāks Paņemt pie sevis Pamesto dvēseles drusku.
KLUSĒŠANAS LAIKS
Ir tik daudz, runāts un runāts, bet pateikts nav vēl nekas; ir tik daudz jautāts un jautāts, bet atbildes vienmēr vēl nava.
Koku un putnu gudrību esam jau aizmirsuši, bet iemācījušies neesam nekā.
Tas, kurš visam atbildi zina, ir novērsis savu ausi,
tāpēc klusēsim un ļausim, lai putni dzied, lai koki šalc — klusēsim — jo pierunāts jau ir tik daudz.
RĪTĀ
Izaug no mežu biezokņiem Saules sarkanais redīss. Kur mani vedīs Šī diena?
— Vakar es biju pie jūŗas, Šodien meži man zaļo. Un rītu varbūt Es iekāpšu debesīs Pa kalnu taku.
MĪKLA
Tu man prasi: Kas var būt par adatu asāks, Par ozola stumbru cietāks, Par dzirnu akmeni smagāks, Un par vērmeli rūgtāks?
Es tev atbildu smaidot: Tas pats, kas par ziedlapu maigāks, Par gaišu sapni saldāks, Par debesi dzidrāks, Un par sauli siltāks.
Mēs taču zinām abi, Nekas, nekas nav tik mainīgs Kā vārdi.
MĒS
Kad atnāks latviešiem tie laiki, Ko aitas tautas tagad redz? J. Rugēns, Tautas atmodas sākumā.
Es iekāpju tramvajā Kā vardē zaļā Un abiem sāniem vaļā. Man gribētos teikt, Balsī klusā vai skaļā — Vienalga, Bet teikt tikai latvju mēlē: „Vienu biļeti, lūdzu, Ar pārsēšanos!” Bet sauktu par aušošanos To konduktors šis, Un pilsoņi iesāktu paļāt.
Es radio uzgriežu Klausīties ziņas — Kā bandīts dažs bēg no sprosta, Un varas laiž pasaciņas. Bet skaļruņa vadi Nenes balsi, Ko gribētos dzirdēt, Kaut gaidot paietu gadi:
„Šeit Rīga, Balss klusē. Ēteris vibrē kā stīga.
Kamdēļ? Vai cilvēks to pateiks? Jeb atbildi pazemē meklēt Vai mākoņu plaukstās? Jūŗas dziļumā seklā Vai saules karstumā aukstā? Kamdēļ?
Nāk ielā pretim man malajs Un kafijbrūns indonēzis. Bērni brīvībai esat
Kopš likten's jums vaļā vēzis Lai gaismā nestu pērli Ar varu Vai viltīgu māku.
Draugi, Stāstiet, kā latviet's to radīs? Sakiet, pa neceļiem kādiem Vēl citi mūs grūstīs un badīs, Līdz beidzot latviet's pats sevi No mūžības mīklas Ārā vadīs?
Dažs tautiet's slīgst bada biedos, Bet dažu māc pilna māga. Dažs cenšas visu aizmirst. Cits visu saprast un piedot. Kuŗš no mums nav vēl jucis? Kuŗš kuŗam spēj prātu iedot? Kaunīgums, Remdenums, Ļenganums, Mērenums, Salkanums, Pliekanums, Tas ir mums, Paliek mums Pilsonisks ieguvums.
Kā meklēt, Kur atrast Vēl nemiera dievišķo dzirksti, Ja pats līdzi citiem Dzīves tukšajā tuklumā mirksti? Es tomēr gribu ko darīt. Dzirdiet? Gribu! Gribu, pirms mani pirksti Ietveŗ sevī sauju nedzīvu smilšu.
Varbūt tā sevi es vilšu. Varbūt. Bet vērts būtu tomēr, Jo kļūtu tā svabads Un tīrs kā Bungatiņš sestdienā vēlā, Un līdz ar to glābts...
Bet tagad Sirds miesā smilkst Kā suns, kas nav ūdeni lacis, Un jaunu gaismu meklē man acis. Krūtīs dun vētrainas šūpas, Un jaunu dzīvību slāpst Manas ilgi kaltušās lūpas!
GAISMAS RAKSTS
Viegli kā balti gārņi Ceļas un zūd Mākoņi pamalē. Nav spēka ēnai, Nevienai ēnai Pasaulē!
Austras koks, saules koks Pār manu mūžu: Sazaro gaismu Tavs smaids.
ŠOVASAR
Paiet dienas. Rožu smarža aizver durvis — nava atveŗamo vārdu, nava tevis.
Rožu vārti vedināja — nebij spēka pieiet tuvāk burvju lokam, nebij spēka tavām rokām tālāk aicināt...
PILSĒTNIEKS ZAĻUMA BADĀ
I
— esot pusnaktij rada šī stunda, jo saule bulā. Kas pārvērtīs ķirbi par karieti — aizbraukt lai varētu, kur smilgas, pelašķi, vanagzirni līdz jostai, lauku magonēm sēklas čab un skostas kājām pirkstgalus bada. Tur labprāt bradātu lai zāle, dzīva zāle zem pēdām škiezdamās kņud un āda krāsojas stādu sulās.
II
Stādu sulās noziestu ādu, zaļš, lokans kā kāpostu kāpurs grib pilsētnieks ārpus neona spuldžu kā burvja novilktiem maģiskiem apļiem kāpaļāt —
lēkāt uz skudrām un skujām izrakstīta kājceļa pāri vētras atšķeltam sērmūkšļa zaram, pilnam pusgatavu ogu —
iemērcēt lielus straumē spirgtā kā piparmētras un, ļaujot zivju miklajām mutēm apmaigot kāju pēdas,
piemirst nospiedumus saules kausētā darvā ar steigu un putekļiem reizē pamestās ielās —
laipot pa laika apmīļotiem, glumiem oļiem, tad brīdi kā virvju dejotājam žonglēt uz greizi grāvim pārmesta dēļa
un smiltīs sēdus sūkt gaisu kā citronlimonādi bez ledus —
lai vēlāk pievakarē rādītu bālasinīgām pilsētas meitenēm, kas augstu logos, savu zaļuma spēku.
REKURIR DZIESMA
Vijvaloda, vijies, skani, dziesma sena! Trīs gadus saimniekam vīns rūga vātīs, Šonakt jāņogu reibumu dzersim.
Balts linu kamols rit rasas zālē. Vijas vainagi, vijas meldija — Vijvaloda, vijies, skani, dziesma sena!
Neceļas ugunis, neveļas muciņa. Trīsgadu reibums, sasējis mēles, kvēl mūsu plaukstās, deg mūsu kājās.
Pusnakts spožumā mēness danci lecam. Vainagi gurdinot guļ vēl uz pleciem. Aizsapņota līgošana cauri mežu mežiem skan. Krītam zem ābeles dziedāt.
Jauna rīta zaļumā putns sauc zarā: Rekurir! Rekurir! Re-kur-ir dziesma!
MANI STUDIJU GADI
Jā, toreiz man padevās Īsts līdakas lēciens Pāri Reinai uz Purtales pili.
Es jau domāju, ka bez sievietēm Neiztiks. Angļu valodas skolotāja, Es nodomāju, viņu pirmo reizi ieraugot.
Toreiz es parasti valkāju bereti, Bet, lai izskatītos pastiprināti Vīrišķīgāks, es labprāt būtu Uzaudzinājis ūsas un valkājis Sombrero, tā kā mani vārda Brāli Latīņu Amerikā. Musjē, kā saka Jānis Poruks, Neizklausās slikti, bet Seņor — vēl labāk.
Bet viņa, viņa bija veselas Augstskolas Mīlas Karaliene. Mēs sastapāmies kursu Starpbrīžos, steidzoties no Vienas universitātes zāles uz Otru, un tie bija īsi, bet Laimīgi brīži.
Viņai par prieku es labprāt Būtu pašam velnam pārdevis Savu dvēseli un saņemto Sīknaudu sabēris viņas Mazajās balles kurpītēs. Jā, viņa nāca no augšas, No ziemeļiem un apmeklēja Skandināvu klubu šad tad. Viņa ir tā Ziemeļzemes Meitene, kas šad tad Parādās manās dzejās ar Ziemeļu debesu skaidrumu Un ziemeļu saules spožumu Acīs un sirdī.
Nu jau tas sen atpakaļ, Bet es viņu atceros katru reizi, Kad dzirdu dienvidamerikāņu Mūziku. Jo mani studiju Gadi tik tiešām pagāja brazīliešu, Meksikāņu un argentīniešu možo Aizraujošo ritmu un krāsaino Spilgto melōdiju zīmē.
|