21.
Tao Juan-Mings (A.D.372 - A.D.427)
Viņš bija vientuļnieks un rakstīja ar izkoptu nosvērtību un vienaldzību pret slavu, dziļi apmierināts kā savos lauku darbos, tā vērojot bērnu spēles pagalmā, kluss un uzmanīgs savās pārdomās − tik tālu, ka gandrīz varam viņa rāmām rindkopām elpot līdz. Te neatrast uzstāšanos vai bravūru; bet klusumā arīdzan neslēpās plānums vai šaubas, − drīzāk lauku dabas tēlos reljefi iegravēta vientuļnieka gruzdošā kaislība.
Hanu un T’angu dinastiju vētrainais starplaiks Ķīnā izceļas ar visāda veida polītiskiem manevriem, straujām varas svārstībām un pārmaiņām, sabiedrībai cauraustu korrupciju. Arī viņa ģimenei varēja ienākties bagātība − tēvs un vectēvs bija tiesneši, vectēvs reiz kalpoja kaŗa ministra postenī, mātes tēvu iecēla Rietumu pierobežas ģenerāļa amatā − iespējas varu izmantot netrūka. Bet viņa ļaudis vienmēr palika nabagi, izvairījās no kukuļiem, tā turpinādami senu ģimenes tradīciju. Tāpat viņš, pavisam īsu laiku veicis tiesneša uzdevumus Kjangsi provincē, no darba atteicās ar moto: „Nedomāju piecu rīsu maisu dēļ savu muguru liekt”, un atgriezās mājās.
Mājās − viņa lauku sētā. Tur ar savu kokli, ar iemīļotām puķēm − chrizantemām, ar savu darbu un skopām vārdu virknēm viņš izdzīvoja mūžu savāda iekšēja miera valdīts, ne pilnīgi saprazdams apkārtējo pasauli, ne galīgi iejuties tanī, norūpējies par neizbēgamo nāvi, pilnīgi izslēdzies no polītikas, nicinošs pret birokratiju, skaidrs, vientuļš, pašizglītots, dedzīgi cilvēcisks, arvien izmisīgi gribēdams darīt pareizo... viņš dzīvoja un rakstīja skumji, lēni, pilnveidoti. Un teica: „Dzīves augstākais prieks ir joku dzīšana ar bērniem.”
Atskats
Kad biju jauns, atturējos no pasaules izdarībām, Nodevos grāmatām, koklei, Biju laimīgs rupjās drēbēs Un apmierināts ar pliku nabadzību. Bet atnāca maiņu laiks, Laiks, kad ņēmu laužņus zobos un izgāju ceļos. Nostūmu malā rakstus, sakrāvu somu − Lai uz laiku attālinātos no sava dārza un laukiem.
Tālē izgaist vientuļa laiva. Kā dzijas kamols manas domas griežas uz mājām.
Vai neesmu tālu un plaši ceļojis, Uzkāpjot un krītot tūkstoš jūdzes? Sirds paliek pie mājas, tuvu ezeriem, kalniem. Mākoņus vērojot, kaunos no putniem zilgmē. Redzot zivis peldam, stāvu apmulsis pie ūdeņiem. Skaidrākais sapnis paliek sirdī ieslēgts, Ārējais izskats to neaptraipīs. Es sekošu zemes devumam Un beidzot atgriezīšos vientuļnieka būdā.
Liesmās nodeg manas mājas
Un tā es dzīvoju zem salmu jumta šaura ceļamalā,
Atgriešanās
Man jāatgriežas. Manos laukos un dārzos
Viegli, viegli, laiva slīd viegli, Un, tad, manas durvis un mans nams man parādīsies,
Es līksmošu un skriešu kā puika,
Chrizantemas izstieps savus ziedus pretim.
Man jāatgriežas!
Vairs nenāks draugi mani uzjautrināt.
Atdzejojis Juris Mazutis |