Jaunā Gaita nr. 137, 1982. g. 1. numurs
Olafs Stumbrs
SVEŠINIEKS CIEMOJAS ZIEMĀ
... šī zeme savādā un mežonīgā, šī zeme melancholiskā, kur izskan pat marši minorā.*) Kur ļaudis smaida kā slepu sāpi slēpjot. Bet kad tā, you know when thats suppressed they all will sleep, and God oh God! what oaths these people keep Te bērzu zari tušā iezīmēti pret kaili spalgām rieta debesīm, bet brūnpelēkā kūlā pāris putnu, kas nesteidzīgā izmisumā knābā pēc sēkliņām, pat cerība ko neredz, lūk, ikona, pie kā šie ļaudis lūdzas, lai nāk tiem Sniega Miers, kas tomēr augstāks you know when thats suppressed they all will sleep, and God oh God! what hope these people keep Ill never understand, nē, tiešām nesaprotu kā iemīlēt var aiznaglotus logus, zem kuŗiem salauzts koka sols tik vecs, kā piemineklis melns pie aizaugušās takas, kas galu galā neaizved nekur, vien kādā vēlāk aplam celtā žogā, aiz kura skumju kompostkaudzi redz, kas, gadus desmit velti trūdējusi, tik zema jau kā aizmirsts kaps, bez gala jau gaŗš un smags šis nebeidzamais teikums you know when thats suppressed we all will sleep, and God oh God! how will these people keep. I want to learn, jā, gribu uzzināt, kā ziemu izdzīvo ar slepu smaidu, ar sēkliņām, ko nevar saskatīt, ar aklu logu, taku, prātu... Baismas, cik maz šais dienās acīs iepil gaismas. Kā viņi izdzīvo? Vai ziema palīdz? Šis sniegs, kas kritīs rīt? Vai tā tas notiek? This snow beneath which every one shall sleep, sweet God, that is their refuge and their keep.
(... un meitene stāsta tālāk: ... viņš iziet laukā un snieg! un viņš ir tāds maziņš maziņš, nu kucentiņš taču, un viņš lec un ķer tās lielās pārslas ar ķepām un rauš čupiņā un atkal lec un ķer, nē, tik jauks... Viņa stāstot smaida un staro, un mēs tomēr esam vienas mātes bērni.)
Dubultos 1981. gada novembrī
*) pēc P. 0. Enkvista
|
Astrīde Ivaska
|
|
DELFU UZVARAS RATU BRAUCĒJS
|
Pēc divtūkstoš gadiem tavs tērps vēl trīs, un tavas dzīslas dzirkst no lielā skrējiena vēja
tu esi uzvara, tu esi spēks, un tomēr šinī brīdī uzvarēts: man gribas skart tavu roku.
Tavas acis vēl kavējas otrā pusē, bet tavas pusvērtās lūpas klusē.
Caur acu tūkstošiem, kas tevi taustījuši, tavas acis skata spožākās gaismas serdē blīvāko tumsu:
tu esi aizsteidzies, kur gaisma un tumsa ir viens un liels ir tavs izbrīniens.
Mūžmūžam tavas acis skatīsies tā, kā tās skatījās sākumā, mūžmūžam būs čukstam pusvērtās tavas lūpas:
Tu biji uzvara, tu biji spēks nu stāvi mūsu priekšā uzvarēts, no visiem izvēlēts un vienmēr viens un liels ir tavu acu izbrīniens.
Man gribas tev uzlikt rokas. |
Jānis Gorsvāns
|
|
IR JĀPABEIDZ! |
Ir jāpabeidz, kas kādreiz sākts un malā bīdīts, kādreiz steigts un vākts, un sijāts, vētīts, mīdīts.
Ir jāpabeidz, jo stundas rit, jo dienas zūd, jo vārti veŗas ciet varbūt jau rīt.
Ir jāpabeidz, kas pabeigts nav j o laika maz.
Un kas ir maz, un kas ir daudz, un kas ir jāpabeidz?
Bet stundas rit, un stundas zib, un cilvēks grib! Bet stundas rit, un stundas zib.
Un beigās pabeigtais būs tomēr nepabeigts, jo stundas ritēs, stundas zibēs un prāts un sirds vēl daudz ko gribēs.
Bet kādreiz sāktais, malā bīdīts, netiks zīdīts, netiks dīdīts, netiks rīdīts.
Jo beigās pašās beigās viss vienalga mūža alga.
Ne bēgt, ne traukt, jā, neizbēgt, ne tev, ne man, ne mums no rītdienas, no beigu algas.
Ja vispār aiziešanu var par algu saukt.
|
Maija Meirāne
|
|
BALTĀ RAGANA |
Kad piesauksi mani kā raganu, tad atceries, esmu tā palsā kas birzī starp māsām paslēpjas un pazib tev tāsī balta.
Kad sapnī tev trejkārt pieskaršos ar mulsiem pirkstgaliem pierei, tad mētras un kazeņu ķekari lai ziemu un nīcību biedē.
Ja rīt vēl būšu tev ragana, tad atceries ūdeņus tālus: nāks velētājas ar palagiem, un iesmels mūs madrigālos.
|
ZIEMA |
un atkal, kā toreiz upes ir aizsalušas, sarāvušās čokurā, bet ezeri pagriezuši pakaušus, sapņo * dažreiz ziema izstiepjas tik gaŗa kā vecu laužu atmiņas, sakaŗot tīmekļos ugunsbrīžus un vārdus, kas drīz sijāsies lejup kā sniegi * es jau zinu: tu būsi, es būšu mēs jau drīz būsim tikpat balti un viegli, bālas kodaļas izšķetināti (1980)
|
VĒLREIZ |
Plūdu vēj, piesaucu tevi deviņiem vārdiem kā piesauc miegu un miglu tai brīdī, kad klūpot pār ēnām ir pamazām jāiestieg smiltīs.
Nāc, izdzēs un apber pēdas un balsis. Arī tās kas vēl svīrēm spārngalos laistās
Nekad, nekad neesmu bijusi tur, kur tu
Kad jūŗas uzplūdos, pakavu mēnešiem zibot tu joņosi tuvāk, gatavs ieart kāpās uz mūžmūžiem, visu. Pelēkās ēnas atkal siros pār aku grodiem un sīkās balsīs liecinās putni:
Nekad, nekad neesmu tuvojusies vēl tā, kā tu
Labā migla. Tik bieza un balta kā spārni. Ne pacelt, ne sadzirdēt krastu un nejust vairāk, kā aizsērē upes uz mūžu
Tik to vien zinu, ka nirstot bez sēkļa bez baiļu bez pamatiem, caur putna plakstiem var vēlreiz saredzēt visu Vēlreiz un gaišzaļā gaismā
|
Juris Mazutis
|
|
* * * |
1979. g. beigas sondāžas rāda, ka Ziemeļamerikā arvien vairāk ļaudis pērk un pielieto brūnas un rūsganas krāsas. Psichologi secina, ka publiskā doma ir pesimisma un atturības piesātināta...
Tikai saasināti elposim krāsas spilgtumā brienot pazīsim brāļus un māsas
Tikai atjaucot sevi primārās dziņās atsevišķi primitīvās kaulos un zvīņās
Tikai paleti pārvaldot pašportretu triepsim katrā zili zaļā brūcē dzīvosim, mirsim
|
* |
Pa reizei pērkons met saulei lietus vainagus zem mūsu garīgiem lietussargiem mēs esam liecinieki bildinājumam dabā:
vai Tu mani aizskalosi, vai man vakarveldzi dosi? Vai lai pikts un mircis božos? Vai lai rasu raudu rozēm?
Vai lai atveŗos pret zilgmi, vai lai slīkstu notekilgās? Vai lai slēdzos saules spēkā, vai lai ceļu patvertņēku?
Izšķiries reiz sirds mana skābā: augt un zelt vai glābt un glabāt... Atrauties un aizsist logus, senās dziesmās krāsot krogus Jo šī diena ir mūža pirmā ir zem saules, ir zem lietus nokrati jel matus sirmos izsēj gaudus cietos:
Dzersim vētras derībsvētkus mēs tās bāŗubērni lai reiz jaunos saules lēktos sirds ieietu lēni ...
|
* |
Es ticu, ka aizgājušie mūsu darbus vērtē un mēs to saucam: sirdsapziņa. Kā citādi izskaidrošu pienākuma izsitumus manā pilsētnieka čugunādā?
Vai tās ir rentgenacis, vai aizmūža upes elpa kas ērtības aizsargčaulā ielaužas? Galvenais ar mums runā nepabeigtais, nesasniegtais un lēni vārās asins ausīs ...
Tā var būt zvaigzne, vai baltā strīpa šosejā kas mani velk un vada nesaudzīgi: bet zinu senas pēdas jāiziet līdz galam... pirms savu pirmo nemirstības soli speršu...
Un tas būs tas, kas manus bērnus vedīs tālāk savienojums nesaraujams, auglīgs ... Es ticu dzīvai siržu pelnu bezgalības ķēdei. Mēs esam reizē kalēji un kalpi.
1977.
|
* |
No Tavām vārdu šķiltavām es Tevi pazīšu no siltuma un liesmas no dzirkstīm vēl un vēl reiz tumsā iemestām no ielenkuma vietas
no domas kramā atkārtoti griezta gribas zoba no vientulības bailēm no izsaucienu daudzkrāsainām pusnakts raķetēm no degļa izturības
no degvielu smelšanas iz sūras smeldzes dzelmes no spītēšanas vējiem no rāmas, neatlaidīgas, klusas degšanas no tumsas atkāpes
Es Tevi pazīšu
Kad Tu man acīs skaties es nevaru melot es nevaru dusmas izvilkt es nevaru ļaunoties
Ne Tu, ne es mēs neesam dievi un lai no tā Dievs pasarga
Ne Tu, ne es mēs neesam perfekti un lai no tā dzīve pasarga...
Bet mēs esam grēcinieki grēku pilnā pasaulē. Mēs esam ceļinieki no šīs saules viņsaulē.
Un ceļiniekam piederas tā mīļā saderēšana ceļš ir gaŗš laiks ir īss.
stāsti man kā ej, draugs un ne kurp ej
Kad Tu man acīs skaties es nevaru melot es nevaru dusmas izvilkt es nevaru ļaunoties
Jo mēs kopā ejam, ejam ...
|
Visvaldis
Reimanis
|
|
NIANSES |
sen viss krāsās bet nav-kā-nav prieka kas vainīgs vēl pasaule akla
skaļas bez samaņas dažādas skaņas cik negribi raibi rindojas trokšņi tikai mūzikas pietrūkst trūkst kas piedotu toni
svētām smaržām piesātināti koki bet pa ziedošajiem zariem dzīvība lēkā vēl plika nav kas runātos ar Dievu
tad kādam iekrita prātā pustoņi
neskaldījās melns no balta no tumšpelēka pelēkajam pāri neskaitītām niansēm cauri ceļi uz gaišāki pelēku bruģējās prāts nokrita uz ceļiem un skūpstīja sīku niansīti
|
VIENS DIVI
Es to spēju. Dažreiz es to gribu. Es izkāpju no sevis. Un tad otrs skatās uz pirmo. Tad es divi.
Bet tu tu viss esi viens? Viens un tas pats. Vienmēr tas pats. Lai kā mainies. Neizmainies. Re, es no tevis. Un es tomēr divi! Vai divi nav vairāk?
Un ne tikai divi! Izkāpju no otra. Tad trešais skatās uz otro. Acu kaktiņiem šķielējot redz pirmo arī. Ceturtais taisni tāpat. Es esmu vesela rinda. Es ar saviem pulkiem es garā rindā. Taisna līnija. Gandrīz kā stars. Gandrīz gaišs. Gandrīz gaišs es. Es bākas lineārais stars.
Taustu diezgan neatlaidīgi. Ieraudzīt. Pamērīt. Tavas pulkās dimensijas. Vismaz vienā punktā savu staru tev iedurt. Kādā tumšā dimensijā. Vienā. Bet nevar iedurt un vilkt lai tumsu pušu plēš. Kā pats griežas. Kad griežas. To nevar. Ne jau nedrīkst. Vienkārši nevar. Vienalga vai tev vienalga vai tu negribi: es to nevaru. Es līneārs. Bet tu? kāds tu esi? vienmēr teikts tu viengabalains. Tu neesi rinda. Nē, kur nu rinda! Tu esi viss viens vesels. Tu esi viengabala staru kūlis. Viens nesaskatāms patumšs staru kūlis. Tāds kā čemurs staru kūļu. Viens un nesaskaitāms. Pašgājēju odziņu čemurs. Ņipras odziņas! Katrai odziņai iekšdedzes motors. Cita citai virsū, apkārt, čemurā, iekšā, un cauri, sitas kā negudras, kā sekas, cēloņi, un tāpat vien, kā pagadās, bet čemurs aug, aug un aug, vienmēr, bieži, dažreiz, un pēc tam čemurs rūk, citu reiz aug un sarūk reizē, ja pagadās. Kā nu kuŗa odziņas sarūk. Pa kādai pazūd. Pavisam. Pa kārtai. Bet čemurs nepazūd. Pavisam nepazūd. Aug atkal nez kāpēc. Bet patumšs čemurs. Neatlaidīgi patumšs.
Es arī neatlaidīgi. Iedurt tev atkal ar savu lineāro. Varbūt izdodas starp diviem dūrumiem izmērīt. Varbūt dziļumu. Kādu dziļumu. Kaut ko. Mērīt vajag. Bet secināt ne. Tad tavas dīvainās dimensijas skrien virsū. Griezdamās. Un salauž lineālu.
Re, cik daudz es par tevi zinu! Un tu par sevi? un par mani? Tātad. Viens ir, un otrs zina. Tātad mēs esam divi? vai viens un tas pats?
|
Astrīda Stānke
|
|
* |
Raķetes, zvaigznes un maldugunis Sadevās zeltstaru rokās Vasaras naktī Ceturtā jūlija naktī. Ziedēja Amerika Zvaigznēs un strīpās, Ziliem, baltiem, sarkaniem ziediem Pār manu galvu Grieztu Latvijai pretim. * * * Piektā jūlija rītā Sarkani stiebriņi Kas gribēja būt zvaigznes Gulēja zālē
|
SIGULDĀ |
Es braucu satikties ar vizbulītēm Vai varbūt pirmām vijolītēm, Bet ievu krūms man ceļā nostājās. Es viņam pieskāros Un apreibu Un aizmirsu kādēļ es šurpu atbraucu.
|
RĪGAS ATLANTS |
Nav viegli turēt pasauli Uz kailiem pleciem Un mūžam sajust Gadsimteņu smagumu.
Tu, augsti celtais Rīgas atlants, Tā stāvi smagi liekts Jau gaŗus gadu simteņus. Tu mēmi skaties, kā pa šaurām ielām Klīst ļaužu pūļi Nepārtrauktā ikdienības ritmā. Tev vienaldzīgas viņu sejas Kam laiks, kā tev, Iet pāri smagiem soļiem. Tu zini, ka nekas nav Pastāvīgs šais ielās: Tu esi redzējis, kā varas nāk un iet.
Bet visos gadu simteņos Tik viens nav mainījies: Tās dzīves ritms, Kas pulsē latvju tautā. Kas iet par spīti visam mainīgam; Tas pulsē nepartrauktā asins straumē. Tas Rīgā dimd un dimd un dimd.
1977.
|
NESAVIENOJAMAS LĪNIJAS
|
Man rokās vizītkartītes no draugiem Rīgā Ar tām es sarunājos jūŗas vidū nakts vidū vientulības vidū Amerikas vidū. Ar sīkiem cipariem rakstīti Labajā stūrī telefonu numuri, bet mani pirksti ir mēmi it kā nolauztiem nagiem. Es vēlos griezt visus telefonus, bet man tirpst rokas. Es baidos līnijas sakrustotas numuri nepareizi nezinu ne kodus ne laikus (Cik tagad pulkstenis Latvijā? Vai laiks iet uz priekšu vai atpakaļ?) Es zinu Rīgā zvana zvani dzīvokļos zvana, viesnīcās zvana, birojos zvana, Un cilvēki atbild un sarunā Nu labi! Satiksimies! Satiksimies pie operas nama tulpēm. Satiksimies pie ceriņu pumpuriem. Satiksimies pie neaizmirstulēm. Satiksimies pie Kārļa . . .
Man galva džingst, un es uzgriežu nulli un saku sava brāļa numuru un kaut kur krustojas stieples. Zvana nepārtrauktas sirēnas.
Sorry, I cant make the connection . . . No, of course not. I tried. Yes, we all tried. Klik
Un es sakārtoju vizītkartītes alfabētiskā kārtībā un noglabāju tās miniatūrā pūra lādē vēl no nometnes laikiem plaukta vidū vientulības vidū Amerikas vidū. (Būs kādreiz jāaizraksta. . . )
|
|
|
ATZĪŠANĀS |
Es apzagu savu valodu vai vakar vai šodien tas bija es valodai nozagu vārdus, kuri kā lietus lija.
Es apzagu savu valodu, nu, sakiet, kur tāds lai es deru es valodai nozagu vārdus, kuŗi kā zibens spēra.
Un visus nozagtos vārdus savā sētmalē sviedu, un mierīgs aizgāju tālāk uz saules lēktu un rietu.
Un mana mēle to pieļāva, un manas ausis to cieta, un neiegruva zem manis šī iela, šī taka, šī vieta.
Es apzagu citu valodu, ne manīja kāds, ne rājās, es citas valodas vārdus sev piesavinājos.
Un tā nu tālāk es eju, vārdus raibā virtenē vīdams, ne savu, ne citu valodu pa īstam necienīdams.
Vien reizēm atlido dzeņi un manu balsi kaļ, tie vārdi, tie vārdi, tie vārdi grib mutē atpakaļ.
|
* |
Pār arāja arumu skan cīrulbalss, pār kuģa arumu skan kaijas balss, bet nezin balsis tās, ka kopā sasietas tās vienā mezglā latvieti.
Literatūra un Māksla, 20.1181.
|
SVIEDIENS GAISMĀ
Balti miglas aizkari šalc ap manu kailo ķermeni, un baltās zvaigznes mirdz izplatījumā, melnā kā nāve. Esmu te gulējusi desmit tūkstošus gadus. Esmu pārveidojusies desmit tūkstoš reizes, bet nu līksmības brīdis ir pienācis.
Šajā stundā es kļūstu viena ar zemi, viena ar tās mierīgās miesas, asini, kas zem manis guļ un šūpo manu bērna sirdi un dzied dziesmas zvaigznēm.
Mēs griežamies izplatījumā...laika skrējiens ir auksts vējš pret manu seju...Zemes dzīslas, pukstēdamas ar māla asinīm, uguns asinīm, iesakņojas manā miesā, manos kaulos. Zvaigznes, vientuļas astrālo plākšņu iedzīvotājas, pagriež pret mani savas bālās acis un atbalso savu ledaino dzeju kā materiālā skaistuma pēdējo atgādinājumu.
Es jūtu savus matus čirkstam, savu ķermeni slīkstam caur zvaigznāja degošiem skūpstiem. Mēs dejojam, zeme un es, satrauktu Šopēna valsi, un es jūtu, kā meži un šļūdoņi sūcas manā ādā tagad tik caurspīdīgs šķidrauts, caurspīdīgums kas vizuļo un zaigo un gavilē vienā balsī ar patiesību pašu.
No iekšpuses un ārpuses esmu tikusi berzta un tīrīta, un esmu ieaugusi kalnā. Slīpens ķermenis...ar izciļņiem un ieplakām...Gurni tīri mitrā zaļumā un niedrēs, kas atbalso tūkstošu jūŗu nopūtas. Manas krūtis atslābst, bet es izdodu dzīvību, es izdodu kaislīgu skaistumu un mīlestību, un ūdenskritums plaukst no mutes...no dziļumiem dvēsele dzied.
Es esmu zeme, es esmu zemes dvēsele, es esmu beidzot vienota ar to vielu no kuŗas tiku dzemdēta, slapja, vārga un dreboša, un ar visu aptverošo garu, kas vada visas radības, visas zemes, visas dvēseles līdz ekstāzes momentam.
|
SITUĀCIJA
tikai vilcienā, tikai kad ainavas slīd gaŗām netveŗamas, tikai kad teikumi kļūst nevajadzīgi, jo lieki, un domas ieguļas ceļa pagriezienos, rīb gaŗām lauku mājām un bērniem, kuŗu mājiens sastingst vienā kustībā paceltā rokā; kad vilciena svārstīšanā pazaudēt balstu un sarunas pavedienu, kad domājām, ka tas ir mērķis, ģeogrāfisks un arī citādi, uz kuŗu tiecāmies bet pēkšņi bez atbalsta gaitenī, atspiedusies pret logu dienu un nakti, kad lēnām no krēslas iznirst galvas kontūra vispirms, tad izlobās sejas vaibsti un arvien skaidrāk raugās pretī, un mute un acis uzsāk sarunu, čukstus, protams, vispārējo klusumu netraucējot, nē, tieši to pastiprinot klausītājā, kad ikviena čukstēšana dod pilnīgu vientulības sajūtu, kas pat nav nepatīkama
tad pašas sejā nespēja runāt, vai kā to apzīmējām tādēļ ka pārsteidzīgi ātri lietojām un pacēlām pāri valodai: klusums, kuŗu domājām izmetam pa atvērto logu un liecoties pakaļ redzējām to ceļa vējā atsitamies pret zemi, divas, trīs reizes lēkājam nopakaļ un paliekam guļot uz dzelzceļa uzbēruma, tā domājām, bet kā muša kupejā tas bija vienmēr ap mums vilciena svārstīšanā un vibrācijā, bija sejas logā, kuŗām izbrauca vientuļas uguntiņas cauri, sajauca apveidus un žilbināja uz bridi, bet neaizkavēja nekā izšķirīga, jo nekas nenotika, kas pārmainītos, tā domājām, jo sejas nāca un gāja un bija logā, kamēr krēsla un tumsa brauca līdz, atgāžoties atpakaļ uz bridi izņemta skatam, bet paliecoties uz priekšu sastingstot kustībā un atspoguļojumā
visā nogurumā, atgaiņājošā rokas kustībā, sejā, kuŗa pašreiz bija novērsusies, gandrīz draudzīgā klusēšanā, kuŗai draudēja pārrāviens, kad sagadīšanās kļūst par lēnu pazīšanos, tad no vēršanās un piecelties un pārkāpt izstieptām kājām, izlauzties cauri situācijai un izpostīts pasākums, kas patlaban pats gatavojās izpostīt
mērķis acu priekšā, un kamēr skatāmies pulkstenī un redzam un sataustām minūtes tumsā joņojam pretī pieturai, lai tur neapstātos
mēs tomēr zinājām, ka šis bija pats mērķis seja vilciena logā gaidīdama
|
Zbigņevs Ježina (Zbigniew Jerzyna)
APRĪLIS
Vēl nedzimušā drāmu aprīlis nes,
Aprīlis aklais, sevi neaplauzdams, * * *
Kurp Zeme savu lielo kupri nes
Juljans Pšibošs (Julian Pszybos)
KAMĒR MĒS VĒL DZĪVI ...
Lielgabalu sprādzienos gaiss dun,
Augšāmcelts no ievainotiem un mirušajiem,
Ausīs, pušu pārplēstās, zvana Šajā mirklī krita mans brālis.
Palieciet sveiki jūs, kas tālumā esat,
Atdzej. R. Luginska, J. Osmanis u.c.
|