Jaunā Gaita nr. 20, 1959. gadā
Linards Tauns
Laulības ar pilsētu Es piegāju pie pilsētas: "Dodi man sava skaistuma vīzijas." Atskanot Vāgnera kāzu maršam mūzikas automātā, Un tad es viņu redzēju - viņa bija augļu tirgotāja, Bērni šķīstiem vaigiem, Un tad es viņu sastapu ielās (Ai, trauki ar maigo formu viju, Un gāja meitenes, gāja tādiem soļiem, Visas vāzes no tā paša māla, Pilsēta,
Dzimtenes ābols Ābol, Jo skaidri dzirdu, kā tavai balsij cauri bubina Un tagad es tevi sev tuvu jūtu, Es tevi likšu par gleznu pie sienas, Ābols izslīd no manas plaukstas, un iekrīt peļķē Ai dzimtenes ābol - dzimtenes dzeja, |
Gunars Saliņš
Apmežosim Ņujorku Dzintaram Sodumam pār plašu jūŗu
Kad iebrauksi kailajā Ņujorkā, būsi ar mums Tu vienis prātis: tā jāapmežo - un varētu apmēram tā:
ātraudžus bērziņus Taimsskvērā, ozolus lepnākās avēnijās, Greničas ciemā pīlādžus, pīlādžus, sēru vītolus Harlemā, ostas rajonā priedes, egles, kadiķu cerus ap lopkautuvēm, uz ik vietu, kur latvieši pulcējas, liepu, ošu un kļavu gatves, - šķērsieliņas un priekšpilsētas apsēsim beigās ar jauktu mežu.
Mežam kuplojot, auto pazudīs pazemē. Zaļajā Ņujorkā skanēs vairs tikai tāšu taures, debesskrāpjos apiņi kāps. Latviešu bērnus un vecmāmiņas televīzija nesies vairs: mūsu mežā tie vasaru ogos, rudeni tecēs beku lauzt, viri ziemu ragavu ceļā laidīs malkā - un bukus šaus.
Pavasaris kad Ņujorkā ienāks, tavernas pamazām bankrotēs:
latvieši Taimsskvēra birzī aizurbs bērzus - un vairs tikai bērzsulas dzers. Harlemā burleskas nevilinās, vītolu pavēnī sēros pat melnās, - Greničas ciema Valpurģu naktī sargās mūs pīlādžu burvju spēks - lai no rīta pa liepu gatvēm kurpēm rokā ticīgi ietu saulītes zīmē uz rakstnieku rītu. Jaunie pēcāk pa mežu klejos atstās latviskiem bērnu bērniem koku mizās iegrebtas sirdis. Netrūks Ņujorkā šūpulim līksts, egļu un ozolu dēļu namam, ostas malā sausajā priedē dzenis ikvienam iekals krustu, sīki mazi putniņi pātarus skaitīs. Un kā īpaša atrakcija (ekskursantiem no citurienes) būs tas putniņš, kuŗā klausoties, simtu gadu mežā šķiet pie Dieviņa mazs brītiņš.
Tad nu posies! Tik nepiemirsti paņemt līdzi - bez dēstiem un sēklām - desmit kuģu ar melnzemi labu, desmit ar ražena lietus mākoņiem, desmit ar auglīgiem mēness griežiem, simtu ar vējiem no Kurzemes krasta!
|
Tur, kur debess jūras malā zaļi lauki griezi auklē, Rasu bārsta bērza zari kaķpēdiņu sārtā traukā, Tur, kur acis pateikt nevar - mākons tas vai pļava ziedos, Tur ir viņas, tur tās griežas - Manas sapņu dzirnaviņas.
Samalts kad ir zelta vezums, kas reiz zaļās vārpās sniedzies, Sudrabmiglā tīdams lauku, runāties ar bezdelīgām - Griežas sapņu dzirnaviņas, mīļu vārdu miltus maļot.
Griezei rasā kājas samirkst, vālodze pēc lietus klaigā Tur, kur debess jūras vaigā auzu skaras sauli samet - Nokūp baltas ceļa malas. Aizbrauc viesi, dziesma noskan. Klusumā, kad vakars iemieg, dzird vēl dzirnaviņu malas.
Dūktin dūc, un griežas spārni, mēness starus rakstos aužot, It kā saules siltām rokām, maigiem dainu stāstiem glaužot: Tās ir viņas, tur tās griežas - Manas sapņu dzirnaviņas.
|