Jaunā Gaita nr. 201, jūnijs 1995
Ivars Lindbergs
|
|
* |
Nevar, tālāk tā nevar; nu taču jābūt modernam; ar visu sirmo bārdu. Un tramvajs skriedams pa vecajām sliedēm Ietriec man sejā rozā ziloni, ne jau internacionāli aizsargājamu roni, bet ziloni; parasto rozā Āfrikas ziloni, ar vienu snuķi, ar vienu skuķi, ar vienu eksotisku ārzemju puķi un galvenais, ka zilonis galīgi plix. Sašutums, kauns; nav jau vēl noticis nekas ļauns. Sēž ziloņi operā, smalkajos krēslos un it kā minoritātes savākšot tos mēslus, bet manējais uz skatuves sēdēs un izbrīnā teiks: Es taču esmu flautists, ne pianists, bet tauta dziedās rozā ziloņa dziesmas un zilonis brīnīsies KĀPĒC?
|
DZIEDĀJUMS SIEVIETEI PIE JŪŖAS |
Pēc tā brīža, kad viņa gavilēdama sauca Jūŗas trakajā šalkoņā savu esamību ar viļņu un jūŗas zāļu saistību, ar to lielo aizmūžību un kad viņa iepina manā bārdā savas sievišķības atvasaras ziedus, es pēkšņi apjēdzos, ja tad kad jūŗa apēd sauli un migla aprij mežus tad mazajā telpā kuŗa ir mūsu laiks un kur pat brīžiem elpai nav vietas tur zināju es, ka migla nav mūžīga un saule kādreiz atkal lēks no mūsu savītām elpām un bezgalības.
|
DZIEDĀJUMS SIEVIETEI LABĪBAS LAUKĀ |
Un tās vārpas aptinās viņai ap galvu, bet viņa vēl nezināja savu atnākšanu; un tās saknes aptinās ap viņas sirdi, bet viņa vēl nezināja savu aiziešanu. Un viņa mīlēja, ar gaismu apņemta tā mīlēja, ka neredzēja pat, ka tumsā arī gaisma mirst un dažreiz neatdzimst. Tad paliek pāri šajā bezjēdzīgā ēnu dejā vien pilni nepiedzīvots absurds aizmūžības spīts un atdzimšana aiziešanā. Bet tajā nakti, kad zibens viņus abus ierakstīja vētras kultās debesīs, tad viņa zināja ir savu atnākšanu un pat aiziešanu.
|
Voldemārs Avens
|
|
NEĪSTA |
Tu esi ne īsta, ne neīsta. Sieviete, dieviete, izcila puķu dobe? Tu esi tautiski raksti. Tu esi mežģīnes, kas man liek izmežģīt kaklu, kad tu, vaļā iekrisdama, Izput Indīgu dūmu mutuli griestu virzienā baltā. Esmu mazs savos grēkos, bet tavos diegos sapinies esmu liels, nelaimīgs kamols, kas, tautiskā cimdā pārvērties, silda slepenībā tavas aukstās sirds kreiso priekškambari.
|
ATKUSNIS PILSĒTĀ |
Ir atkusnis pilsētas šķirbās. Debesskrāpjiem gribas izlaisties, gribas nestāvēt taisni. Laikam sāp mugura, kauli. Ielu asfalts, kā grāpji uz plīts, viss vienā slapjā putrā tīts. Kur likties cilvēciņam, bez dubļenēm, bez kārtīgas mājas, bez nacionālas stājas un radiem no Piebalgas. Kas palīdzēs viņam, nabadziņam? − Kāda meitene lec pār ūdens peļķi. Viņai svārciņš tik īss − kā neļķe.
|
ANGĻU PANKS ŅUJORKĀ |
Viņam mati kā gaiļa sekste, kā plakana plekste piešūta galvas kausam zili pulētam. Ausīs ievērts sirpis. Cīņa nav galā, nav mugurkauls tirpis − viņš nestāv vienaldzīgs malā. Sarkans uztraucot vistas, saceļ kājās komunistus, tādēļ zēnam bikses, lai turētos kājās, piesistas naglām pie ciskas. Aust rīts, kā nocirsta galva, virs pilsētas giljotīnām. Un panks, šis puika no Liverpūles, apņēmībā lielā, pūlas krustot Ņujorkas vēdera dārgāko ielu. Ar mānīgu riču-raču viņš šķērso maģistrāli, protams, to visu − nelegāli. Pilsēta mirkli vēro angļa mieru, bet tad − bizo tālāk. Ir ielās dunduru laiks.
|
KLAIDA DZEJNIEKI |
Uz zila fona debesu variants, melnas saules izgaismots, lidinās izteiksmīgi. − Mainīgs mākoņu daudzums − mīcās un mainās meisterīgi. Uz melnāko mākoņu malām, baltos kreklos, kā krāšņā mēslu talkā, viens otru stutē, mute mutē, klaida dzejnieku svīta.
Tīri glīti, tīri glīti − viņi grib runāt uz tautu, kas no pekles rauta, apakšā kurina uguntiņu. Bet brīves skautai tautai nav skaidra klaida domāšana. Viņa saka: − Tā klaida dzeja ir pārāk klaidonīgi izklaidīga un izlīst lietū, kā caur sietu, caurspīdīgi. −
|
RĪTS |
Rītos pļaujot bārdu ar neasu skārdu savam līdziniekam − priekam, redzu vagas rugājos neauglīgu zemi un acis smagas, raugoties telpā bez durvīm.
Galvā vai bēniņos kāds spēlē klavieres, šoreiz Bacha prelūdes, un vēsā miglā aiz loga, skurinās jorģīnes. Rīts zaļš un neregulārs kā kas dzīvi tur plauktos un pudelēs.
Bezvērtīgām vērtībām ir augsta cena − tādēļ bēniņos klavieres, bet jautrām stundām, kā tapetēm lētām − daudz sirsnības, kuŗu sakrājat podos, varu dzīvot no mīlestības.
Un izejot ielā, sasienot krustotu zeķu pāri kāri ar baložiem, kas laižas man pāri, saskaitu darītās nevainības. Salīdzinot vienlīdzības Izšķiros − par mūžīgu dzīvošanu.
|
Aina Zemdega
|
|
* |
Eglei dārza malā vecums zaros − tikai galos vēl skujas turas, tikai pašā galotnē sīks čiekurēns − mana egle − māte, vecmāmiņa. Mājai logi nošļukuši, nolīkuši pakši, smilgas skatās skurstenī − dzimtā vieta − mana nevarīgā māte, vecmāmiņa, pamestais bārenis − ,mans bērns. Kā lai no tevis bēgu, sevi nodevēju nesaukusi? Kā lai tevi pametu, nepametusi sevi?
JG
200. numurā Ainas Zemdegas dzejolim
|
Jānis Krēsliņš
|
Ērika Raistera fonda 1995. gada balvas ieguvēja
dzejnieka Ņujorkā laureātu JG redakcijas vārdā sveica Andrievs Ezergailis, uzsveŗot, ka alkatīgā vēsturnieka kredo ir . vēlēšanās, lai latvieši atgūtu, iegūtu vēstures apziņu, lai atskārstu, kāda loma kristianizācijai ir bijusi latviešu tautas, Latvijas izveidošanā.
|
PELIKANS 1987.
Motto: Varbūt nākošais tilts pār Daugavu − pirmais vistuvāk jūŗai sauksies Spīdolas vārdā un, kad būs iedibināts Spīdolas fonds un konts, mēs varēsim uzcelt Jūŗas vārtos Spīdolas skulptūru. Tā bija viņa, kas Lāčausim mācīja kultūru. Viņai arī gudri un saprotoši noskatīties uz varjāgiem un grieķiem, uz mūku Meinhardu, eksportu un importu, Baltijas jūŗas tūristiem un miera braucieniem.
Imants Ziedonis Pie republikas kultūrkartes (Literatūra un Māksla, 1987. g. 18. septembrī)
Spīdala: Ak, es nelaimīgā! (Falijs, Lāčplēsis)
Spīdola: Vai, vai mūsu mīļie! (Rainis, Uguns un nakts)
|
Uz akmens radzēm dīķi tup, kā tupējis ir gadiem, bez ģimenes un radiem, viens pats ar garu knābi, viens putns ar garu knābi, kam maiss ir piekabināts. Šis putns ir izplūkāts, viņš gandrīz izskatās kā panks. Viņš ir mēģinājis skriet laikiem līdzi, ja arī nav nokrāsojis zaļu savu cekulu un knābi. Viņš ir centies mainīties uz pilnību. Un, ja viņš kādreiz dziedāja Pereat tristitia, pereant osores, tad šodien viņš nodarbojās ar perestroiku. Citiem vārdiem, pelikāns pārkārtojas. Un, to darot, viņš grib pieminēt gan tos, kas gribēja nosusināt tā dīķi, gan tos, kas dīķi gribēja pārvērst jūrā. Viņš grib pieminēt arī tos, kas viņu apmētāja akmeņiem, tāpat tos, kas dzina prom akmeņiem mētātājus. Viņš grib pieminēt visu putnību − pat tās pīles, kas tik bieži bij traucējušas tā jauki pusnomodā, pussnaudā pavadīto dzīvi. Viņš arī grib pieminēt Bronksas zooloģiskā dārza pareizās dzīvošanas komandas sargus, kas katru rudeni to grib saķert un ievietot ziemas sprostā. Viņš grib domāt par visām tām brīnišķām un neputniskām būtnēm, kas tā dzīves skumjos brīžus padarīja maigus apglāstot tā pelikāniskos vaigus. Un, pieminot visu piemināmo, pelikāns ir nolēmis celt pieminekli Spīdolai. Pelikāns ir nolēmis celt pieminekli Spīdolai kā iemigt neļāvējai, kā darītgribas simbolībai, ja ari pats viņš ir vienis prātis ar dzejnieku, kas teica: Visvairāk rodas prieka, ja nedara ne nieka.
Viņš ir nolēmis celt milzu Spīdolu Ņujorkas Brīvības statujas cēlumā, kā Ģermānijas tēlu Teuteborgas mežā Vācijā, lielāku kā Brīvības pieminekli Rīgā, Spīdola būs Eifeļa torņa augstumā, eiropeiskā diženumā. Piemineklis atradīsies likteņupes Daugavas malā, malā upei kuŗā kādreiz dzīvoja laši un nēģi, kuŗas krastos senāk staigāja Lāčausis, To cels uz Daugavgrīvas cietokšņa un Dinamindes cisterciešu klostera pamatiem. Lielā Spīdola būs tērpta skujiņu un saulīšu rakstiem rotātā pelžu kostīmā. Spīdolas melnās bizes karāsies līdz zemei. Tanīs būs Iebūvēti lifti kuros liftbraucēji ar kultūrsāpēm varēs uzturēties kultūrvidē , ar mūziku, video.
Spīdolas acīs būs iebūvēti starmeši, kas apgaismos Daugavas revolucionāro plūsmi. Viņas krūtīs būs istabas Somijas tūristiem, baltiem vāciešiem, Amerikas Savienoto Valstu, Kanādas viesiem, miera reisu braucējiem, kuŗus oficiantes, minispīdolas apkalpos miesīgi un garīgi. Un Spīdolas pieminekļa pakājē varētu būt dīķis ar akmens radzēm uz kuŗām pelikāns varētu tupēt, uz kuŗām sēdēdams tas varētu skandēt Horācija odas jeb to latviskās variācijas, kā, piemēram, Man pieminekli neceļat.
Uz akmens radzēm dīķī pie Spīdolas pieminekļa, pie Daugavas ietekas jūrā tupētu viens putns ar gaŗu knābi, kas pārkārtojas, kas pat mazliet māk franču valodu, kas teiktu Plus ça change, plus ça reste le même. Un, kas latviešu mēlē nozīmē: Jo lietas vairāk mainās, jo tās vairāk paliek tādas pašas.
|
Juris
Zommers
|
|
VĒSTULE PRAKTISKAM VĪRAM NO JELGAVAS
|
Kaut kur jau Tavu vārdu pierakstīju, kad ciemojies pie mums te Hamiltonā. Tas jau dažus gadus atpakaļ, un varbūt daudz no tā, par ko Tu stāstīji, nav vairs tā, visas sistēmas izmainītas, uzlabotas, privatizētas. Tu biji Jelgavas katlu vīrs, tas, kas apsildīja vai visu pilsētu, droši vismaz visas pēckara blokmājas. Divas galvenās, deviņas mazākas katlu mājas, kur siltums vārījās, cauruļu tīkls izšķērdīgi aptecēja bloku pēc bloka, neplānoti apsildot ari krūmājus, laukus un pļavas, plašo ziemas āri, tādā kā ārdabas siltumnīcā. Kurš gan atbildīgs, un varbūt tai būvgadā izolācijas materiāls bija deficīta prece. Apdzīvotāji arī kā kuŗais. Vispārinājumi būs netaisni, bet prātā man paliek kāds briesmu stāsts ar podiem, par ko nerunāsim. Tovakar likās, nu saprotam ir bijušo, un to, kas tagad darāms, ir arī to, kā rītu, ar atbildību, Jelgavu par jaunu cels. Vismaz man atmiņā tas tā.
Sen gribēju ar Tevi aprunāties. Man latvietība bijusi grāmatu lieta, sapnis, pienākums, ko īsti nesapratu. Ikdienas kreņķi, ikdienas darbs, tie šejienes. Tāpēc jau uzmanība tāda, uzklausot darba stāstu Tavu. Nu gribu vēl apjautāties, vai jaunā māja, tā iecerētā, laimīgi uzbūvēta, dzeltenu ķieģeli, silta un saturīga? Manai turpretī nav gādīgas rokas, durvis problēmātiskas, virtuve slīkst pamatos, kā kāda dzīve, izdzīvota. Manas grāmatas, lasītās, nelasītās, puslasītās, kam tagad vajadzīgas tās? Pie Tevis būs citādi. Netaupies un laikus ieplāno dziļus grāmatu plauktus. Varbūt kaut ko jauku, neredzētu, kailām sienām!
Ja satiktu Tevi tur Jelgavā, vai tik tiešām būsi tāds kā šķiti mums − praktisks virs, nesalauzts, atbildīgs, kas godu tur un dara to, kas darāms, ja arī daudz nav tā, kā reiz bij cerēts, un varbūt nekad nebūs. Te, zinu, mēs kļūstam tie, kas tagad esam, emigranti, kas tomēr dara arī savu daļu, tā sakām, kam mērķis jauns un uzdevums. Domāju, tā nav nepatiesība. Arī ne patiesība. Varbūt cerība?
Tad nobeidzot mazliet atkārtošos, un varbūt vēlreiz apprasīšos, vai spējāt nomainīt krāsnis ēdelīgās, rast saimnieku namam katram, kuŗš par to rūpēsies, jo tas ir viņa, vai varbūt tomēr jēga kāda bija tā kopēji, tik daudzmaz uzlaboti? Un nu man tāda jauka doma nupat pierakstījās: tur Tavā jaunā mājā plaukts pildās grāmatām, Šķipsnu, Eglīti, Sodumu, Baumani, Kovaļevsku, to īpatnējo, un vēl tak Veisberga, kuŗa bērnībā dzīvoja varbūt ap stūri Tev. Nūjā, un dzeju Tev arī vajadzēs, Saliņu, Stumbru, Taunu, Tomu − tādi pie mums izcili vārdi, mūsu aculiecinieki, tie pie Jums atdzimst, jaunatrasti, kā atklāsme varbūt, kā man, cik gadus atpakaļ, kad toreiz lasīju Ziedoni, Belševicu, Peteri, Vācieti, un zināju, tie arī mani. Pietiks. Te vakars vēls, bet Jums jau rīts. Nekad jau visu nevar pasacīt.
Ar patiesu cieņu, Juris. 1995. g. 17. martā.
|
Austris Ruņģis
|
|
DESMITTŪKSTOŠ KILOMETRU NO NĀVES SALAS |
Zeltītiem dūmeņiem kūpot, Vienvaldnieka Baltijas flote atstāja Liepājas ostu ceturtā gada oktobri.
Piektā gada 27. maijā, svinot cara tētiņa tronī uzkāpšanas piemiņas dienu, tā pazuda ūdeņos pie Korejas krastiem.
Pie apvāršņa sarkani lecoša saule mums rādīja ceļu, un dega Kurzemes pilis. To atblāzmā zelta saule pavīdēja debesmalā.
* * *
Vēlāk mēs apmainījām zili pelēkas uniformas pret brūngani zaļām, balti maskēti pie Čosinas atdevām dzīvības Āzijas aukstajiem Tīreļa purviem.
* * *
Ar vāciskām ķiverēm galvā, ar zeltītām piecstūru zvaigznēm mēs pazudām Vietnamas džungļos.
* * *
Ar sarkanu pieczobu zvaigzni, iededzinātu pierē, mēs sasalām Afganistanas kalnos.
Desmittūkstoš kilometru no Nāvessalas Daugavas krastā šis burvju loks mūs no jauna skāra, maldināja.
1994. g. 11. novembrī
Komentārs: Šai gadsimtā četros Āzijas kaŗos svešu tautu kaŗapulkos kalpojot, latvieši atdevuši savas dzīvības, ne reizi par labu latviešu tautai.
|
Nesen mirušos un Latvijā pārapbedītos jaungaitniekus šajā nodaļā piemin viņu draugi.
|
|
Lalita Muižniece
|
|
VALDAI
1994. g. novembrī
|
Asins pil no taviem spārnu un mūsu pirkstu galiem pēdējā glāstā šai vārtu pusē −
sāpēs, neticībā pieplokam zemei −
Tava balss tava dziesma ceļas iedziedas vēja plandītos novembŗa mākoņos −
slienamies ceļos atliecam galvas atveŗam acis − ausis −
Nesteidzies, nesteidzies, pagaidi! − saucam −
Vizošiem spārnu galiem tu aizkar mūsu plakstus mūsu pirkstu galus:
Mīļie − vizēšu, dziedāšu jūsos vienmēr −
|
|
|
VEĻU LAIVA Valdai Dreimanei 1994. g. 21. novembrī. |
Vēl brīdis un veļu laiva šūposies miglasbalta −
*
tu sagaidīji, līdz balts uz balta nāk airu nesējs −
*
viņš attin jau virves, atdara balsis kā vārtus −
*
lai šūpo Tevi, skanošu, gaisa upes, lai pārved mājās debesu Daugava, balta. |
|
|
VARIĀCIJAS PAR VALDAS METAMORFOZĀM |
Viņa tevī auga augumā, un viņai bija savs laiks.
Bet arī tev bija savs, un tad tu noslaucīji ēnas no sevis,
pieplaki zemei, ieaugi viņā kā zāle, kā sūna, kā akmens
šķemba, izlaidi saknes kā koks, un putni nebēga vairs, un saknes
atrada avotus: tu ieplūdi upē, kas aizplūda ziemā, bet viņā krastā
pati sev pasniedzi roku, pie smilgas turoties iekāpi bitē un bites gaismā
Iesāki sanēt, sanēt kā pļava, kā pļava sanēt vasarā, saulē sāki sanēt vasarā.
Nāve auga tevī augumā nenovēršama, bet tu pāraugi, mainīdamās, nāvi.
Nāvei bija laiks mirt, bet tu sāki savu otru dzīvi ar vieglu
putnu spārnu vēdu, ar ieniršanu jaunā jausmā, ar klusu sanešanu vasaras pļavā.
21.11.94. |
|
|
NU RĪGA TEVĪ GAVILĒ... Dzejniecei aizsaulē |
Nu Rīga tevī gavilē ar saviem bruģiem, savām torņu smailēm, ar apsnigušām tiltu margām, ar sirmā doma velvēm, ar likteņupes ūdeņiem, ar maigiem vakarvējiem, ar lakstīgalu saucieniem, ar pērkondārdiem spējiem. Tu šķemba esi Daugavā, Pār kuŗu straumes veļas, no laika upes ūdeņiem vēl tava atbalss ceļas. Kaut aiziedama aizej tu, pirms laika vējos vērsta, ar dainu balsi mūžīgo tu izdziedāta tieci. |
MĀJUP Jānim Sarmam dzimtenē atgriežoties |
Kā ganos reiz, skaļi ūjinot Tev Kalnakūļu Vikta pretī nāk pa aizaugušām sapņu stigām no ēnu valstības ar pīpeņziediem matos, ar biklu, apburošu smaidu sejā, nu mājup aicina pie gaŗā saimes galda, kas veļu mielastam jau bagātīgi klāts! Cik labi atkal beidzot kopā būt! Cik jauki ir bez vārdiem klusi sērst kaut visu mūžību, bez lielas steigas, un klausīties, kā paradīzes putni dzied... Kur, Jāni, tik ilgi projām biji, kamdēļ tu man tik gauži gaidīt liki? It pārmetoši viņa tagad klusi taujā un saldas meža zemenes ir viņai saujā...
Piezīme − abi Karmenas Kurzemnieces
dzejoļi
nolasīti Austrālijas latviešu Kultūras |
|
|
VEĻU VAKARA VARIĀCIJĀS, VALDI KRĀSLAVIETI APSTĀVOT |
Ar
laika degļiem ir tā:
Pārtrūkst valodas, paliek tik pateikti vārdi...
Bet savus labākos, arī vēl neteiktos, tu paņēmi līdz un droši vien tagad tracini trimdas vecajo veļus.
Būs kādreiz jāaiziet ciemos klausīties, kad apniks šai pasaulē klibot.
|
|
|
DZIEDĀJUMS VALDIM KRĀSLAVIETIM AIZEJOT AIZSAULĒ |
Skaista kā līgava vasara līgoja kad jau zināji tu, ka jāpagriež spogulis būs pret mūsu paštaisnām un svešuma kropļotām sejām. Daudz skarbu vārdu, un patiesība palika kā zobens pie tā tilta kas atpakaļ veda kur vēju zirgi ganījās. Un spļāviens nievājošs nu trāpa pašu spļāvēju, ir tavu kaujas kvēpināto seju. Tu stalti tālāk gāji ar savu spoguli, ar savu dzeju, ar savu mīlestību. Līdz atkal skaista kā līgava vasara līgoja, bet tevi gaidīja dzimtenes rudens veļi. Arī no rīta var notikt kas negaidīts.
Autora piezīme: rinda Skaista kā vasara līgava līgo ir no kāda Valža dzejoļa.
|
|
|
TILTI |
Kā pantos likt? kā atskaņot? To zelta zobi tiltu, kuŗu apēdot Skops skots bij pārskaities, vērties gurmetā Trīs collu biezā Brazīlijas stēkā. Te tev nu lēti bij! Viņš dusmās lēkā. It taupīgi ir tālu ceļot, lēti paēst, bet ne tā! My golden London bridge is down, is down, is down! Archibald McPherson, you are now a clown! (Vajag taupīt, ja rij pēc vella...) Bet tagad: mūsu literārā semināra tēma: Kuŗš gan no slavenajiem tiltiem Mūsu dzejā goda vietu ņēma? Vai San Francisko zelta tilts?
Es biju Venēcijā. Stāvēju uz Izmisuma tilta Ar pili, cietumu pie katra pleca: dzejo Bairons. Tie divi, jānudien, ikvienā ir no mums. Beidz mīņāties uz Izmisuma tilta! Tā kā dumjš. Ir tevī pašā pils. Un cietums. Tiltam nāves lūka vaļā. Mans deguns: maģiskākais tilts! Es redzu lielu, mazu, augstu, zemu, tuvu tālu Var redzēt Leiputriju. Tālās Tulas pili bālu... Bet nešķielē! Skata krusts pār degunu Ir Izmisuma tilts uz nāvi, nu! Lai slava degunam! Tas dzīves tilts uz itin visu man.
|