Jaunā Gaita nr. 202, septembris 1995

 

 

PAR KALNĀ KĀPĒJIEM

Teodors Ķirsis. 7000 un vairāk. Rīgā: Jāņa sēta, 1993. − 143 lp.: il.

 

Rakstīto vārdu esam paraduši likt kategorijās, dzeja, proza, vēsture, biogrāfija, filozofija, sports, ceļojuma apraksts, un ir vēl citas. Un tad ir neparastas grāmatas, kas apvieno visas šīs kategorijas. Virspusēji šī grāmata ir par ievērojamu sasniegumu sportā − Sniega Leoparda titulu četriem kalnā kāpējiem Latvijā. To piešķīra Padomju Savienības alpīnisma federācija cilvēkiem, kas bija uzkāpuši četru septiņtūkstošnieku galotnēs PSRS territorijā. Šeit stāsta abi gali satek vidū. Ceturto kalnu smaili četri kalnā kāpēj sasniedza 1991. g. 13. augustā, laikā, kad Latvija atdalījās no PSRS. Arī apbalvotie sevi uzskatīja par Latvijas pārstāvjiem, un PSRS paputējušais beigu posms viņiem deva iespēju savu sapni īstenot.

Motivācijai kāpt kalnos ir filozofisks pamats: „Pirmoreiz aizejot tālu kalnos, mēs nonākam citā pasaulē ... Pilnīgi mainās visu vērtību mēri. Naudu, ... jūs iebāžat vistālākajā mugursomas stūrī ... tā zaudējusi jebkuru nozīmi ... Visu materiālo vērtību centrā nonāk mugursoma ... kamēr somu jūs varat panest, pasaka ir ar jums, jūs esat brīvs.” (10. lp) Visa autora sajūsma ir veltīta kalniem. Jau nākošajā lappusē ir sarkasms, kas darītu godu Uldim Ģermānim: „Lielās proletariāta valsts rītausmā, proletkulta ietvaros vajadzēja attīstīt tūrismu jaunās valdošās šķiras izpratnē un piemērot to tās atpūtas vajadzībām.” (12. lp) Un tā individa līmenī grāmata apraksta cilvēku centienus atbrīvoties nevien no „valdošās šķiras” kontroles, bet arī no citu, pat draudzīgi un labvēlīgi noskaņotu cilvēku kontroles. Toties kalnā kāpēju savstarpējais atbalsts un respekts pret individa vēlmēm būtu ideāls cilvēku attiecību kārtošanā jebkur virs zemes.

Grāmata bagātīgi ilustrēta un tai pievienota faktuāla informācija par kalnā kāpējiem un ekspedīcijām no Latvijas.

Kopš grāmatas izdošanas autors T. Ķirsis vēl ir organizējis ekspedīciju uz 8167 m. augsto Daulagiri virsotni, ko sasnieguši trīs kalnā kāpēji, un 1995. g. uz 8848 m. augsto Everesta virsotni. 1995. g. 14. maijā 15.15 pēc vietēja laika Teodors Ķirsis un Imants Zauls saniedza Everesta virsotni.

Anita Liepiņa

Teodors Ķirsis un Imants Zauls.

 

Jaunā Gaita