Jaunā Gaita nr. 207, 1996. gadā

 

 

Bagātnieku sādža Baltezera krastā

Priežu mežā tur, kur Juglas-Baltezera kanāls ietek Baltezerā, ir pacēlusies bagātnieku sādža. Pat Amerikā būtu jābrauc tālu, lai kaut ko līdzīgu sameklētu. Emigrantu mājokļus salīdzinājumam nepieminēsim. Kas tai sādžā īsti dzīvo, gids nezināja pastāstīt. Baumots, ka tur ir nonākusi pazudušā Bankas Baltijas nauda. Cietumnieku Levanta un Haritonova pilis tur kaut kur atrodo­ties. Kā savā laikā latviešu zemnieki meklēja drošību mežā, nomaļus no sirotāju ceļiem, tagad kaut ko līdzīgu dara bagātnieki. Tūristi bez vietē­jiem ceļvežiem to neatradīs. Sādža ir arī sava veida cietoksnis ar augstām sētām un privātapsardzi un ceļa bomjiem pie ieejas. Tur var nokļūt tikai pa smilšu ceļiem. Atšķirībā no zemniekiem un pirmās republikas latviešu bagātniekiem tagadējie čupojās, meklē drošību barā. Sādžas varenība parādās ne tik daudz to atsevišķās celtnēs, bet visā ansamblī. Visām mājām būv­firmas uzspiests vienāds alpīnisku akcentu stils: dakstiņu jumti ar lielām pajumtēm un daudz ķieģeļa, kas ir izmainīts ar stukko balti nokrāso­tām sienām. Ne stilā, bet dižumā sādžas celtnes līdzinājās dzimtbūšanas laikmeta baronu pilīm, kuŗas revolucionāri nodedzināja 1905. gadā.

Kādēļ Latvijā? Kādēļ šie superbagātie, kuŗi būtu varējuši uzcelt savus mājokļus jebkur pasaulē, pat Alpos, ir izvēlējušies celt savas pilis Latvijā? To mēs varam uzskatīt kā lielu uzticību Latvijas demokrātijai un valsts stabilitātei. Par visām blēdībām kaut kas ir atdots atpakaļ Latvijai.

A.E.

 

 

JAUNĀ GAITA LATVIJĀ

Bibliotēku saraksts

Jaunā Gaita regulāri tiek sūtīta rajonu, pilsētu un zinātnisko institūtu bibliotēkām sekojošās Latvijas pilsētās:

Ainažos, Aizkrauklē, Aizputē, Alūksnē, Apē, Aucē, Balvos, Bauskā, Dagdā, Daugavpilī − (Ped. Universitātes, Centrālā Zinātniskā un rajona Centrālā), Dobelē, Elejā, Grobiņā, Gulbenē, Iecavā, Ikšķilē, Ilūkstē, Jaunpie­balgā, Jēkabpilī (pilsētas un rajona Centrālā).

Jelgavā (Centrālā Zinātniskā, Lauksaim­niecības Universitātes un rajona Centrālā), Jūrmalā, Kandavā, Kārsavā, Krāslavā, Kuldī­gā, Liepājā (Ped. Augstskolas un Centrālā Zin.), Limbažos, Līvānos, Ludzā, Madonā, Maltā, Ogrē, Piltenē, Pļaviņās, Preiļos, Rēzek­nē (pilsētas Centrālā, Latv. universitātes Latgales fileālē).

Rīgā (Latv. Akadēmiskā, Latv. Mūzikas Akadēmijas, Latv. Nacionālā, Latv. Neredzīgo, Latv. Universitātes, Z.A. Fundamentālā, Misiņa, Pedagogu izglītības atbalsta centra, Raiņa literatūras un mākslas muzeja, Latv. televīzijas, Rīgas rajona, Rīgas pilsētas 2., 4., 6., 7., 9., 10., 12., 15., 16., 18., 27., 48., bibliotēkā „Ķengarags”, bibliotēkā „Imanta”, Rakstnieku savienības, Kultūras fonda, PBLA, pilsētas bibl. „Zemgale”).

Sabilē, Saldū, Siguldā, Smiltenē, Skrundā, Talsos, Tukumā, Ugālē, Valkā, Valmierā, Varakļānos, Ventspilī, Viļakā, Viļānos.

Jauno Gaitu var iegādāties Rozes grāmat­nīcā, Kr. Barona ielā Rīgā.

Lūdzam Jaunās Gaitas atbalstītājus sakarā ar Draudzīgā aicinājuma atceri dāvināt Jaunās Gaitas abonamentu sava pagasta vai pilsētas skolai vai bibliotēkai.

 

 

 

Voldemārs Avens

MĀKOŅOS

(Linardam un Olafam)

Mākoņa sānos,
debesīs manās,
divi ragaiņi ganās.
Kaza vai auns,
kauns sacīt − nepazīstu.
    No cepures manas,
    no gardibenes,
    ko galvā nesu,
    kā pazīšanās zīmi,
    plaukst magone sārta
    uz stiepules kāta.
− Esiet sveicināti! −
saucu abiem ar paceltu toni
un metu gaisā puķi,
kā dzimumdienā skuķi.
Šie abi salecas
un magoni saskatot,
dzejniekos pārvēršas.
− Dzīvojam mūžīgos mākoņos,
bet neskatoties uz lielo skaitu
nesaņemam Jauno Gaitu, −
šie bilst
un tad izdilst
kā uz elkoņiem drēbe.

 

Jaunā Gaita