Jaunā Gaita nr. 225, jūnijs, 2001

 

Visvaldis Reinholds. Ainava. 1979.

98 x 102 cm. Akrils.

 

Nikolajs Bulmanis

PĒC REINHOLDA IZSTĀDES

 

Visvaldis Reinholds 2000. gada augustā

Foto: Ingrīda Bulmane

Daži fragmentāri citāti no piezīmēm, kas uzrakstītas trīs dažādos laikos septiņdesmitos gados tūlīt pēc sarunām ar Visvaldi Reinholdu.

 

* Vismazāk jau prāts nesoties uz mākslas grāmatu lasīšanu; vecmeistari neinteresējot; gods un slava neinteresējot. Ko tad īsti ar to slavu iesākšot? Viņa uzdevums tak esot gleznot un veidot, nepūlēties ap reklāmu, kritiku, diņģēties ar galeristiem vai domāt par preces patēriņu. Un visu to sakot Visvaldis ir īsti patiess. Ievilcies savā skaistuma nostūrī starp Velna gravu un savu sakņu dārzu, kur no gaŗām ejošā lielceļa to sargā jau augsti izaugušo stalto egļu zaļums. Metinot un griežot dzelzs plāksnes skulpturālos ritmos nemēdzot daudz plānot, projektēt un skicēt. Pēc galvenās idejas uzmetuma darbs plūst no meistara rokām. No bezveidīgas jēlvielas masas dzimst aistētiska kārtība. Ja šai mākslai ir kādas īpatnas iezīmes, tad tās pirmatnīgums. Atgriešanās pie skaistuma pirmavotiem pasaules iesākumā.

 

* Kad aizbraucām uz Velna aizu 1961. gadā, katra diena bija bagāta ar jauniem atklājumiem. Fascinēja visvisādi atrastie objekti un materiāli. Nu jau viss nogludināts, izkopts, atrasts un izpētīts. Daba vēl joprojām brīnumaini jauka, bet nav vairs tās sākotnējais pirmatnīgums. Paradoksāli, bet tas ko gribējis atrast pirms septiņpadsmit gadiem, pašam piepalīdzot, ir viņu apsteidzis. Tā vien šķiet, ka tuvākie Reinholdam ir darbos iestrādātie atradeņi un iepirktie dzelzs elementi, nevis krāsa.

 

* Visumā Reiholda māksla šķiet noenkurojusies uz sliekšņa, kur daile sakļāvusies ar radošo amatniecību. Ir sasniegusi it kā labklājības stabilitāti, kam sveša neziņa un šaubīšanās, tā gozējās savu saderīgo pigmentu daiļumā un priecājas par lietpratīgi apstrādāto atradeņu harmoniskiem sadariem. Aukstā rūpniecības materiāla dzelzs plate un ar to saistītā griešana, metināšana, vīlēšana un pulēšana Reinholdam kļūst arvien nozīmīgāka un šķiet − aiz dabīgas iekšējas nepieciešamības.

 

* 1985. gada 15. aprīlī man un Ingrīdai sūtītā vēstulē ieskanas paša mākslinieka slēpta sāpe: Ziema ir fizisks un garīgs ieslodzījums. Nav iespēja kustēties, darīt darbus mežā, laukā, ar mašīnām un būvmateriāliem. Atliek tikai māksla. Nodomi sākumā ir labi. Bet tie bieži pamazām izjūk, un iestājas nespēja visos virzienos. Bieži rodas liela nepatika par saviem darbiem, kā arī nepatika pret visu citu, kas ir sakarā ar mākslu. Kad četrus mēnešus gaŗais un divi pēdu dziļais sniega baltums nozūd pavasarī, tad var sākt atkal elpot, dzīvot un priecāties. Tad lietas neliekas tik ļaunas, un ir daudz skaistuma pasaulē it visos virzienos.

 

* 2001. gada 30. martā Toronto Latviešu centra mākslas galerijā, klātesot daudziem Visvalda Reinholda mākslas draugiem, atklāja viņa personālizstādi. Izstādes klāstā 22 darbi. Darbus no Reinholdu mājām atvedis un labi izstādes telpā izvietojis mākslinieks Ēriks Dzenis. Darbu rādītājam biogrāfisku skici rakstījusi Indra Gubiņa. Skati precīzāk varētu nosaukt par studijas izpārdošanas izstādi. Darbi visai pieticīgi nocenoti un izstādes slēgšanas laikā visi ir pārdoti. Pārstāvētas visas Reinholda mākslas ievirzes. It kā no ainavas atvasinātie abstraktie gleznojumi, tīras ainavas, arī ar Reinholdam raksturīgo debesu gaismas strēli ainavas viducī. Gleznu apvienojumi ar spīdīgi pulierētiem metāla elementiem. Metināti dzelzs bareljefi. Skates darbu rādītājā tie gan aplami nosaukti par kalumiem; varētu jau saukt arī par metinājumiem, jo metināts ir daudz, bet kalts gan tur nav nekas. Arī gleznas ar harmoniski iestrādātiem atradeņiem. Pirmo reizi ieejot izstādes telpā, skatītāju pārņem laba, priecīga sajūta. Viss ir tik tīrs, tik precīzi nostrādāts un tik skaists. Gribas skatīties vēl un vēl. Un tomēr skatītājs nevar ļauties atbrīvotam priekam. Izstādes ievadvārdos jau uzzinām, ka mākslinieka slimības dēļ, Visvaldis ar savu Margu skati neredzēs. Arī Indras Gubiņas biogrāfiskā skice nobeidzas ar paskaidrojumu, ka mākslinieks savu aktīvo darbību veselības traucējumu dēļ tagad izbeidzis, un nevar zināt, kad būs viņa nākošā izstāde.

 

Visvaldis Reiholds dzimis 1924. gadā Liepājā. 1951. gadā iebraucis Kanadā. Darbs latviešu daiļamatniecībā (1947-1957) ar koka darbiem saista Reinholda Vācijas nometnes un Kanadas dzīves posmu.. 1957. gadā nobeidz Ontario Mākslas koledžu (Ontario College of Art) ar Ģenerālgubernatora medaļu. Līdz 1961. gadam strādā CBC tālraides dekorāciju darbnīcā Toronto, tad pārceļas uz laukiem Dantrunas apkaimē ap 150 kilometru no Toronto. Šeit uzceļ savu māju un darbnīcu ar savdabīgām Latvijas lauku architektūras iezīmēm un nododas tikai radošam darbam. Kopš 1960. gada Reinholdam bijušas sešas personālizstādes, galvenokārt Toronto. Piedalījies daudzās latviešu un kanadiešu grupu skatēs, atkārtoti iegūstot, dažādus apbalvojumus.

 

Visvaldis Reinholds. Sienas skulptūra

Jaunā Gaita