Jaunā Gaita Nr. 258. septembris 2009

 

 

PAR VENTSPILI 1944. UN 1945. GADĀ

Inese Aide. Vētra liedagā. Talsi: Aleksandra Pelēča lasītava, 2007. 124 lpp.

Laikrakstus, kas sniedz ziņas par aktuāliem dienas notikumiem, cilvēki aizmet mēslainē. Toties notikumu atsaukšanai atmiņā tie ir nepieciešami rakstītājiem, tādiem kā Inese Aide, kura dzimusi vairāk nekā 20 gadu pēc II Pasaules kara un strādā Ventspilī Herberta Dorbes muzejā Senču putekļi. 1944. un 1945. gadā Ventspilī un Ventspils apriņķī pieredzēto notikumu pārstāstīšanai aplūkojamā grāmatā Vētra liedagā viņa plaši lietojusi vietējo muzeju materiālus, bagātīgi citēdama laikrakstus Tēvija un Ventas Balss, arī maz zināmo Laika Balsi, kas iznāk Tēvijas vietā Kurzemē no 1945. gada 1. līdz 8. maijam, t.i., vācu kapitulācijai. Salīdzinādama trīs Latvijā un trīs trimdā radušos literārus darbus – divas dzejas, divas lugas un divus romānus – autore skaidro vēsturiskos notikumus rakstnieku mērķu, stilistisko un psiholoģisko iezīmju un režīma uzlikto ierobežojumu gaismā. No dzejām izvēlēta Annas Dagdas „Pēdējā laiva” un Skaidrītes Kaldupes „Dzimtenē”, no lugām – Mārtiņa Zīverta viencēliens Pēdējā laiva un Gunāra Priedes Centrifūga. Anna Dagda un Mārtiņš Zīverts devušies pāri Baltijas jūrai uz Zviedriju vienā laivā, kas bijusi viena no pēdējām. Salīdzinātie romāni ir arī Zviedrijā nonākušās Ingrīdas Vīksnas (kopš 1953. gada Kanādā, kur šimbrīžam viņa vada avīzi Latvija Amerikā) Mums jābrien jūrā un Arvīda Griguļa Kad lietus un vēji sitas logā. Ņemot vērā autores norādījumu, ka Grigulis vienīgais no minētajiem autoriem pats tolaik nav bijis Kurzemē, gandrīz komiska izklausās piebilde: līdz ar to darbam [Griguļa darbam A.L.] pietrūkst tā dvēseliskuma, kas atrodams notikumu aculieciniekuZīverta, Priedes un Vīksnas darbos (106).

Patriotisms, neatkarīgās Latvijas ideja pastāvēja pusmūža un vecāka gadagājuma trimdinieku apziņā (..) 1991. gadā savā dzimtenē atgriezušies vairāki trimdinieki (79) – šī vārdkopa liek domāt, ka autore neko nezina par tiem trimdā dzimušajiem, kuri tagad dzīvo un strādā Latvijā. Zīverta lugā autore iedziļinājusies, lai izzinātu visu patiesību par līdzcilvēkiem (84). Tas gan līdz šim vēl nevienam nav izdevies... Tad vārdkopa: ...sākumā tiešām bijusi doma pasargāt no briesmām inteliģenci. (..) Taču (..) uz Gotlandi braukt gribētāju saradušies daudz, [tāpēc] iespēju robežās vesti visi (80). Kam gan, ņemot vērā toreizējos apstākļus, bija spējas noteikt, kuriem dodama priekšroka?

Pozitīva parādība ir grāmatu izdošana „provincē” un privātpersonu finansiāls atbalsts, konkrētajā gadījumā Veltas Ainas Ausmas Krauleres.

Anita Liepiņa

Anita Liepiņa tulko latviešu literārus darbus angliski. Dzīvo Kanādā.

 

Jaunā Gaita