Jaunā Gaita Nr. 260. pavasaris 2010
Jaunā Gaita Nr. 260.
Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis JG pavasara numura ievadvārdā raksta: [Rīga ir] mistiska pilsēta. Un mēs esam dīvainas burvestības varā. Jo no Rīgas nav iespējams aizbraukt nekad. Lai cik tālu [mēs] arī neatrastos no tās. Līgas Sviksas vāka attēlā redzama Rīgas vecpilsētas ieliņa, sniega pūderēta, dziļā purpurkrāsas krēslā iegrimusi, ielas laternu apgaismota.
Dzeja ir no rīdzinieka Jāņa Vādoņa: pilsēta aizaug / lēni aizmirstām sejām / logu biezokņi pamāj aiz paraduma / tikai tāpēc, ka balss spiež uz varžacīm... Dzejnieks atzīst, Esmu sakaros ar dzīvi, sapņiem un vīzijām. Tieši šie sakari un (ne)sakarības man patīk dzejā.
Mākslas lapās ir krāšņi abstraktas gleznas no Leona Samula un Ilas Kellermenes, fotogrāfijas no Ainas Balgalves, Raimo Lielbrieža, Ramonas Kalniņas un Rolfa Ekmaņa. Laimonis Mieriņš apraksta gleznu izstādi Līdsā, Anglijā; Vilnis Auziņš ziņo par Dizaina balvas ieguvušiem fotomeistariem Rīgā.
Laimas Kalniņas stāsts „Kāds iesākums” ir par autores dzimto vietu Koknesi, par tās sagrautām pilīm, par tās vēsturi un par pāšas atmiņām: Bet varbūt bērnam, šī viņa pasaule, kas lielajiem šķiet tik ierasta un necila, sniedz dziļumu un plašumu nevis tās nākotnes atmiņu dēļ, kas pavadīs visu mūžu, bet gan tādēļ, ka bērns atceras un jauž pagātni, ko tā glabā.
Ar Nobela prēmijas laureāti, Vācijas rumānieti Hertu Milleri iepazīstina Irēne Avena; dzejnieces Martas Landmanes mūža darbu apraksta Sarmīte Janovska-Ērenpreisa; Vita Gaiķe ziņo par 2009. g. Ērika Raistera Piemiņas fonda laureāti, dzejnieci Lolitu Gulbi.
Gundars Ķeniņš Kings salīdzina augstākās izglītības iestādes Latvijā un citur pasaulē. Dzintars Edvīns Bušs sniedz skaidru un viegli saprotamu analīzi „Mūsdienu krīzes cēloņi ASV”. Franks Gordons, būdams negurdināms dezinformācijas pretinieks lai kur tā parādās, ņem priekšā Krievijas Demokrātijas un Sadarbības institūta Parīzes filiāles darboņus Natāliju Naročņicku (Naročņickaja) un Džonu Lāflandu (Laughland).
Savā atmiņu rakstā par pusaudža gadiem dīpīšu nometnē Alt-Garge, Vācijā, Uldis Siliņš ar humoru stāsta par trūcīgo uzturu, par darba (ne)iespējām, par Jāņu svinēšanu, par kora koncertiem un vēl...
Nodaļā Dažos vārdos, kā vienmēr, vērienīga bagātība. Sadaļu virsraksti: Veļu pasaulē aizgājušie; Jaunizdevumi; Balvas, balvas, balvas; Mūzika; Tēlotājmāksla; Periodika; Diaspora; Dubultpilsonība; Ērmīgas būšanas; Latvija ar skatu viņdienās; Latvija ar skatu mūsdienās; Latvijai visriņķī; Citur ģeopolītiskā telpā; Bet ir arī labas ziņas.
Grāmatu recenzijas: Biruta Sūrmane par Agates Nesaules In Love with Jerzy Kosinski un par Paula Toutonghi romāna Red Weather izdevumu vācu valodā, Die Geschichte von Yuri Balodis un seinem Vater, der eigentlish Country-Star war; Juris Silenieks par Ainas Zemdegas rakstu krājumiem Raksti II un Raksti III; Dzidra Purmale pār Jāņa Lejiņa Zīmogs sarkanā vaskā; Aina Siksna par Gundegas Grīnumas Piemiņas paradoksi: Raiņa un Aspazijas atcere Kastaņolā; Rolfs Ekmanis par Evas Eglājas-Kristsones un Benedikta Kalnača sastādīto un rediģēto Back to Baltic Memory: Lost and Found in Literature; Lalita Muižniece par Rasmas Grīsles Heterotonu vārdnīca un heterotonijas pētījumi; Amanda Jātniece par Daigas Jomas Dvēseles bezvējš; Jānis Krēsliņš, Sr. par Kristīnas Ross un Pētera Vanaga rediģeto Common roots of the Latvian and Estonian Literary Languages; Valters Nollendorfs par Ilgvara Veignera Latvieši rietumzemēs un vēl dažās zemēs; Gundars Ķeniņš Kings par Journal of Baltic Studies (JBS), 40/3 September 2009.
Jaunās Gaitas atsevišķu numuru par 10 ASV dolariem var pasūtināt, rakstot vai zvanot JG saimniecei Ingrīdai Bulmanei, tālr.: 416-621-0898, e-pasts: ibulmanis@scom.ca; galvenā redaktora Rolfa Ekmaņa e-pasta adrese: rolfs.ekmanis@asu.edu un rekmanis@msn.com
Viena gada abonements (četri numuri) maksā 39 ASV dolari, Kanadā – 39 Kanadas dolari. Atsevišķus jaunā numura un vecāku izdevumu rakstus iespējams uzmeklēt un izlasīt Jaunās Gaitas mājaslapā: www.zagarins.net/JG .
Juris Žagariņš