Jaunā Gaita nr. 266. rudens 2011

 

 

MĪKLAINS SPECIZDEVUMS

Journal of Baltic Studies (JBS), 42/1 March 2011. The Association for the Advancement of Baltic Studies <www.balticstudies-aabs.org>.
Special Issue: Transnational Governance and Policy-Making in the Baltic Sea Region.
Guest Editors: Stefan Gänzle & Robert L. Nelson

Šis mīklainais JBS specizdevums mani pārsteidza. Par sadarbību un kopīgas ārpolitikas veidošanu Baltijas jūras baseinā lasīts jau agrāk pašu baltiešu rakstos. Tikai ar piespiešanos varu šeit saskatīt centienus izgaismot no rietumu viedokļiem Centrāleiropas ietekmi un ekspansiju. Esam, tā sacīt, atkal „uzzēģelēti” no rietumu puses. Gan viesredaktori, gan autori faktiski ir baltiešiem un Baltijas valstu pētniekiem nepazīstami (izņēmums ir rīdzinieks Alfs Vanags). Neviens nav AABS biedrs. Un neviens no viņiem nav izrādījis interesi piedalīties pērngad Baltijas-Skandināvijas pētnieku konferencē Sietlā. Toties lasām, ka šī zinātnieku grupa ar Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD) un Britu Kolumbijas U. (UBC) atbalstu bija noorganizējusi (2008.X) saietu Vankuverā. Norvēģijas Agderas U. asociētais profesors Stefans Gencle (Gänzle), pēc iesaistes Jēnā un Bonnā, ir viesojies kā palīgprofesors UBC, kur viens no viņa partneriem ir bijis politisko zinātņu profesors Hībners (Kurt Hübner). Šajā JBS laidienā iekļauta Vankuveras konferences referātu izlase – ar uzsvaru uz Baltijas „makroreģionu”. Bibliogrāfiskajās piezīmēs par vācu kultūras/ kolonizācijas plāniem Austrumeiropā pirms I Pasaules kara atrodami tikai divi pazīstami vārdi – Vejas G. Liulevicius un Hans fon Rimscha. Uzmanība pievērsta arī iedomātam paneiropeiskumam, kam gan maz kopīga ar grāfa Riharda Nikolaja fon Kudenhoves-Kalergi (von Coudenhove-Kalergi) vadīto daudz pazīstamāko aizvadītā gs. 20. gadu Paneiropas kustību, kurā autokrātiskās Krievijas iekļaušana nebija paredzēta. Iedziļinoties rakstos, brīžiem atklājas visai pārsteidzoši materiāli, kaut vai prof. Nelsona ieskats vācu fantāzijās par Rietumpolijas kolonizāciju, arī Gencles un vācu diplomāta, Belfastas U. doktora Minteļa (Guido Müntel) pārdomas par Kaļiņingradas apgabala iespējamo integrāciju Eiropā. Nīderlandes Vageningas (Wageningen) U. profesorei Kristinei Kernai, tāpat kā prof. Vandevērai (Stacy D. VanDeveer, U. of New Hampshire), diemžēl jāsecina, ka līdz šim Baltijas telpas pētnieki visumā ir atstājuši novārtā plašākas sadarbības problēmu. Vairāki raksti ir galvenokārt informatīvi, bez problēmu risinājumiem – UBC prof. Hībners iepazīstina ar aizdevēju lielajām prasībām Latvijas valdībai, Baltic International Centre for Economic Policy Studies (Rīgā) direktors Alfs Vanags dod ļoti vispārēju pārskatu par saimniecību Baltijas valstīs, bet Eiropas Parlamenta viceprezidente Diana Valisa (Wallis) un viņas palīgs Arnolds (Stewart Arnold) atklāj ES intereses Arktikā, kas gan atrodas ārpus Baltijas jūras telpas.

Grāmatu sadaļā vispirms izceļams Stīvena Serafina un Vasas D Mihailoviča rediģētais krājums 21st Century Central and Eastern European Writers (2010), kur iekļauti arī vairāki latviešu rakstnieki (recenzents Thomas Salumets, U. of British Columbia). Interesi izraisa arī: Vineta Poriņa. Valsts valoda daudzvalodīgajā sabiedrībā: Individuālais un sociālais bilingvisms Latvijā (Gatis Dilāns, U. of Texas, San Antonio); Bengt Jacobsson (red). The European Union and the Baltic States: Changing Forms of Governance (Irmina Matonyte, ISM U. of Management & Economics, Vilnius); Ulrich Kronauer & Thomas Taterka (red). Baltisch-europäische Rechts­geschichte und Lexikographie (Jānis Krēsliņš, Jr., Swedish Royal Library), bet no doktordarbiem – Sven Jüngerkes. Deutsche Besatzungsverwaltung in Lettland 1941-1945: Eine Kommunikations - und Kulturgeschichte nationalsozialistischer Organisationen; Aina Mārīte Urdze. Ideophone in Europa: Die Grammatik der lettischen Geräuschverben.

Gundars Ķeniņš Kings

Pacifika Luterāņu universitāte

Jaunā Gaita