Jaunā Gaita nr. 271. ziema 2012
LUKASA BRĪDINĀJUMS
Edward Lucas. Deception: Spies, Lies and How Russia Dupes the West. New York: Walker Publishing Co., 2012. 372 lpp.
Kaut arī Padomju Savienība sabruka 1991. gada augustā, Kremļa spiegošanas aparāts nebūt nekļuva par Aukstā kara relikviju, bet drīz vien atsāka savas tumšās aktivitātes, raksta Lukass savā jaunākajā grāmatā Maldināšana: Spiegi, meli un kā Krievija piemuļķo Rietumus, ko var uzskatīt par autora aicinājumu būt modriem pret draudošajām briesmām. Rietumvalstis esot zaudējušas stingrumu, viņu sabiedrības ir viegli infiltrējamas, un aktīvie Krievijas Federācijas spiegošanas dienesti nepārtraukti izvēlas mūsu sistēmas vājākos punktus (22. lpp.). Lukass, Londonā izglītojies žurnālists, patlaban angļu nedēļas žurnāla The Economist starptautisko attiecību nodaļas redaktors, jau vairākas dekādes ir specializējies Vidus- un Austrumeiropā, ilgāku laiku pavadījis Baltijas valstīs. Lietuvu, Latviju un Igauniju autors dēvē par Eiropas gaiļu cīņu arēnu (cockpit of Europe). Visas Maldināšanas lappuses lasās kā Džeimsa Bonda (James Bond) romāns un liecina par autora ilggadējo aizraušanos ar spiegiem un spiegošanu.
Lukasa simpātiju izraisošā un vienlaikus biedinošā teksta mērķis ir pārliecināt politiķus un likumdevējus izvērst iedarbīgu pretdarbību Krievijas slepenajām rosmēm. Autors savu viedokli pamato ar virkni drūmu faktu (tādu kā krievu jurista Sergeja Magņicka mistisko bojāeju apcietinājumā), kas visi viņa meistarīgajā stāstījumā nostāda Krievijas valdību negatīvā gaismā Rietumu cilvēka acīs un rada sašutumu par šādām vardarbībām.
Lukasa pamatojumu centrā ir igauņu nodevējs Hermans Simms. Būdams Igaunijas Aizsardzības ministrijas Drošības nodaļas vadītājs un valsts noslēpumu glabātājs, pirms apcietināšanas (2009) viņš piespēlējis tūkstošiem slepenu NATO dokumentu Krievijas Ārlietu izlūkošanas dienestam (SVR jeb Služba vņešņei razvedki). Atklājies, ka Simmam jau pirms Igaunijas neatkarības atgūšanas bijuši sakari ar KGB jeb Valsts drošības komiteju. Kā norāda Lukass, Simma sekmīgās spiegošanas aktivitātes par labu Maskavai liecina par Rietumu pretizlūkošanas dienestu atmiekšķēšanos iepretim Krievijas Federācijai.
Lukass pievēršas arī tādām grandiozām slepenām aktivitātēm, kā Krievijas valsts makam dārgo „nelegāļu” jeb dziļi pagrīdē esošo spiegu izvietošanai Rietumos, ieskaitot ASV, kur krievu seksīgās spiedzes Annas Čapmanes (Chapman) un deviņu citu „nelegāļu” aktivitātes tiek atklātas 2010. gadā – tikai pateicoties virknei kļūdu slepenajā aģentu pasaulē. Autors gan skaidri nepasaka, vai vaina meklējama krievu zemstandarta spiegošanas aktivitātēs, vai arī Rietumu spiegu ķērāju neprasmē.
Bez nesenajām norisēm Lukass velta daudz lappušu pagātnei, ņemot piemērus gan no krievu ilgās un panākumiem bagātās spiegošanas darbības, gan arī no visvairāk neveiksmēm Rietumu pusē šajā jomā – no nemākulīgajām angļu diplomātu/spiegu mahinācijām pēc Boļševiku coup d’etat (1917.X) līdz pat pēckara gadiem, kad britu noorganizēto Operation Jungle momentāni infiltrē padomju aģenti. Rezultātā bojā jāaiziet daudziem Rietumu dienestā esošiem igauņiem, latviešiem un lietuviešiem.
Lukasa argumenti un piemēri ir vairāk tēmēti ierindas lasītājam. Nopietnākus, akadēmiski ievirzītus pētītājus droši vien neapmierinās autora samērā seklā iedziļināšanās tematā, arī nekonsekvence un pretrunas Maldināšanas tekstā. Lukass, piemēram, izsaka kritiku par plašsaziņas līdzekļu sensacionālo pievēršanos „seksīgajai” Annai Čapmanei, kamēr pats nebūt nevairās no viņas seksualizēšanas. Arī galvenā vieta grāmatā ierādīta Krievijas/Padomju Savienības spiegu lielā mērā sekmīgajai darbībai, kamēr viņu Rietumu amata brāļu/māsu pretdarbošanās nereti minēta tikai zemteksta piezīmēs (piem., 92. lpp.), kas norāda uz autora lielāku ieinteresētību sava darba politiskajā rezonansē un ne tik daudz objektīvā zinātniskā analīzē.
Neraugoties uz trūkumiem, skaidri izceļas autora galvenais punkts – Krievijas Federācija joprojām apdraud Rietumu drošību, par spīti mēģinājumiem ar maigumu apkušināt Putinu, padarīt viņu un viņa silovkus līdzsvarotākus un miermīlīgākus. Lukasa brīdinājumi ir biedinoši, bet patiesi, un tos būtu jāņem vērā ne tikai spiegošanas entuziastiem, bet arī politiķiem.
Indra Ekmane
Indra Ekmane ir starptautisko zinību maģistrante Vašingtonas U. (U. of Washington), Sietlā, ASV.