Jaunā Gaita nr. 283. Ziema 2015

 

 

 

 

Dace Aperāne

JAUNĀ MŪZIKA: LATVIJA

LATVIEŠU MŪSDIENU MŪZIKAS 24 STUNDU RADIO MARATONS

 

Latviešu mūsdienu klasiskā mūzikā skanēja nepārtraukti 24 stundas īpašā mūzikas maratonā – 24 Hours of Latvian New Music with „Jaunā Mūzika: Latvijā” Ņujorkas Q2 laikmetīgās mūzikas interneta radio stacijā (2015.24.VIII). Maratona tiešraidi varēja noklausīties visā pasaulē, pieslēdzoties Q2 mājaslapai: <www.q2music.org>. Raidījums tika atkārtots (29.VIII). Latvijas Radio 3 „Programma Klasika”, kuras vairāki mūsdienu mūzikas ieraksti tika izmantoti maratona raidījumam, izziņoja maratonu Latvijā un intervēja Q2 producentu Aleksi Ambrozi (Alex Ambrose) par maratona tapšanas procesu un saistītiem jautājumiem.

Latviešu mūsdienu komponistu mūzikas ieraksti, kā arī latviešu mākslinieku, koru un orķestra ieraksti bija bieži skanējuši Q2 (un tās filiāles kanālā WQXR) atsevišķos raidījumos un tematiskās programmās, piemēram: Elīna Garanča: Latvian Mezzo with a Gypsy Soul (2010), Requiems Discovered – The Music of Viktors Baštiks (2011), The Singing, Soaring Lines of Latvian Melodist Pēteris Vasks (2012), Vocal Music of the Northern Baltic – raidījums par Valsts kori „Latvija” (2015). Bet 24. augusta maratons bija pirmā reize, kad latviešu laikmetīgā mūzika skanēja nepārtraukti Q2 stacijā 24 stundas. Latvija ir trešā valsts, pēc Polijas un Somijas, kura saņēmusi šādu nozīmīgu atzinību.

Latviešu mūzikas maratona mājas lapā, kurā latviešu mūsdienu mūzika tika raksturota kā dinamiska un krāsaina, varēja lasīt par ieceri tiešraidē pārraidīt: 21. gs. latviešu skaņumākslas intriģējošākos un spilgtākos paraugus no Pētera Vaska mūzikas ikoniskā majestātiskuma līdz Ērika Ešenvalda, Indras Rišes un Artura Maskata krāšņajām partitūrām un Jēkaba Jančevska, Raimonda Tiguļa un Santas Ratnieces izsmalcinātajām skaņu gleznām. Kopumā, maratona programmā tika pārstāvēti apmēram 50 latviešu komponisti, ar daudzveidīgiem simfoniskiem, vokāliem, kora, ērģelmūzikas un kamermūzikas skaņdarbiem. Tiešraidē varēja noklausīties vismaz 70 latviešu instrumentālistus, vokālistus, kamermūziķus, kā arī Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Liepājas Simfonisko orķestri, Latvijas Radio kori, Valsts akadēmisko kori „Latvija”, latviešu jauniešu kori „Balsis”, Rix klavieru qvartetu, Kremerata Baltica un daudzus citus.

Maratona mājas lapā (<http://www.wqxr.org/#!/story/24-hour-marathon-latvian-new-music-jauna-muzika-latvija/>), Q2 Facebook un Twitter interneta portālos varēja lasīt daudzus atzinīgus komentārus par maratonu, piemēram: Vēlos pateikties latviešu komponistiem, kuri izcili reprezentēja Latviju; Paldies, ka pārraidījāt jauno latviešu mūziku; Maratons bija fantastiska ideja un deva iespēju noklausīties jauno komponistu darbus; Kas par vienreizēju un pievilcīgu programmas izlasi! Paldies, ka devāt iespēju šai lieliskai latviešu mūzikai skanēt pasaulē!

Maratona programmu izveidoja tās mākslinieciskais vadītājs un iniciators Q2 producents (Alekss Ambrozs). Par programmas izcilo skaņas kvalitāti bija rūpējies Q2 asistējošais producents Henis Brauns (Hannis Brown). Vairāku gadu garumā, Q2 stacija bija saņēmusi starptautiski izdotus latviešu mūsdienu mūzikas diskus, arī Latvijā ražotus diskus no Latviešu Mūzikas informācijas centra, Radio LR 3 „Klasika”, latviešu koriem, vokālistiem, instrumentālistiem un citiem ansambļiem. Pēc maratona, latviešu jaunā mūzika ir turpinājusi skanēt atsevišķās Q2 programmās, to skaitā arī maratonā „Her Music” – mūsdienu sieviešu komponistu mūzikas 24 stundu tiešraidē (2015.24.IX) ar Maijas Einfeldes, Gundegas Šmites, Indras Rišes un Santas Ratnieces skaņdarbiem.

 

Maratona Latvian New Music ierosinātāja, komponiste Dace Aperāne (kr. pusē), komponists Pēteris Vasks un Q2 producenti – Nadia Sirota un Alex Ambrose (2015.VIII)

 

Komponiste, diriģente, mūzikas pedagoģe, JG līdzstrādniece Dace Aperāne ir viena no aprakstītā radio maratona organizatorēm/līdzstrādniecēm. Dzimusi (Kanādā) trimdas sabiedriskā darbinieka Mārtiņa Štauvera ģimenē. Jau kompozīcijas studiju laikā Makgila universitātē nodibinājusi Montreālā latviešu jaunatnes kori un līdzdarbojusies kopā Montrealas koklētājas-dainotājas. Iegūst kompozīcijas maģistres grādu (1980) Hantera koledžā Ņujorkā. Diriģējusi kopkori Latviešu jaunatnes dziesmu svētkos Monreālā (1975), arī Latviešu jaunatnes orķestri 4. (1982) un 5. (1985). Skaņdarbs Iluminācijas pūšaminstrumentu kvintetam saņēmis 1. vietu Kanādas latviešu 6. Dziesmu svētku jaundarbu konkursā. Kopš 1989. gada piedalījusies virknē autorkoncertu Rīgā un citviet Latvijā. Daudzu (kopš 1985) starptautisko latviešu jauno mūziķu nometņu-meistarkursu mākslinieciskā vadītāja Kanādā un Latvijā. PBLA KF un arī Tilts mūzikas nozares vadītāja. Daces Aperānes portretējums ietverts režisores Marutas Jurjānes veidotā dokumentālā filmā (1994). Starp skatuves darbiem ar Aperānes mūziku – Tango Lugāno (Dailes teātrī 1989); fragmenti no baleta Edīte (Dailes teātrī 1995). Kanādas Mūziķu savienības balva (1975), trīs PBLA KF balvas, to vidū par kantāti Balsis, ģenerāļa Goppera fonda balva (1993), ASV organizācijas Opera Works balva par ciklu Trīs dziesmas ar Emīlijas Dikinsones vārdiem un PBLA Goda diploms (1996), Jāņa Bieriņa piemiņas fonda balva (1999), TZO (2001).

 

 

 

Jaunā Gaita