Jaunā Gaita nr. 294. Rudens 2018
Juris Zvirgzdiņš
LAMBADA 89
Neuzrakstīta romāna pēdējā nodaļa
Eva pievēra acis, šoseja zem mašīnas riteņiem traucās uz priekšu, ceļa abās pusēs, kā reiz lasītās rindās, TUR BIJA LAUKI, MEŽI un TĀ TĀLĀK...
Aiz muguras palika Rīga, Zemgales līdzenums. Lietuva, tad robeža, kur robežsargi, nicīgi aplūkojuši viņu kompāniju, kur tie garmataiņi vazājas, un visas tās viņu bungas, uz zaporožeca jumta piesaiņotas, ērmi, ne padomju cilvēki, tādiem vēl vīzas dod! Un ne somās, ne koferos nevienas pašas šnabja pudeles! Ko tad viņi Polijā meklē, hipiji nelaimīgie?
Arī Polijas pusē tas pats, krievi, tādēļ tāds braucamais, labi, ka ne tanks!
Velti Eva smaidīja, te viņas blondais skaistums, īsta Varšavas sirēna, nenostrādāja, arī DZIEŃ DOBRY, PANOWIE! neiedarbojās… Pases ar vīzu zīmogiem tika grozītas un pētītas, beidzot šķībs smīns un mājiens – brauciet!
– Ārzemes… – norūca Garais, viņu basists.
– Vienā maisā dzīvojam, soclāģerī… – šņāca Resnais, bundzinieks.
– Nu, Polija tomēr ir un paliek Polija! – Eva aizsvilās, poļu asinis, vismaz ceturtā daļa, tādas nievas necieta.
– Paldies Dievam, ka vispār tikām ārā! – Nikiņš kā vienmēr bija optimists.
Jā, nodomāja Eva, brīnumi tomēr notiek! Vai viņi vēl pirms gadiem diviem trim varēja pat sapņot par ārzemēm? Uz Baku – lūdzu! Uz Minsku? Lūgtum! Labi, tagad viņi brauc uz Dēdērē! Pie dederastiem, kā austrumvāciešus saukāja Garais, gudrinieks atradies!
Kā kamieļi viņi bija izlīduši cauri visām adatas acīm, spēlējuši visos tajos viņu komjauniešu festivālos, protesta dziesmas tās esot! Tālāk – visas tās anketas, pārrunas! Darba vietas raksturojumi! Tomēr kaut kas bija mainījies. Tas pats glumais tipiņš, komjaunatnes sekretārs, visi tie draudzīgie padomi, nekādas džinsas! Tās pinkas – mājiens uz puišu pusi – nost!
Iespējamas provokācijas! Bet sarunas beigās, Bože moi! Tipiņš pamirkšķināja ar aci un atsita žaketes atloku, un tur – auseklītis!
– Gdaņska! – viņas pussnaudu pārtrauca Nikiņa sauciens.
Viņi apstājās pie Konservatorijas kopmītnēm. Tur Garajam bija paziņas, kopā spēlējuši Šauļu festivālā. Iekārtojās kā karaļi, puiši vienā koju istabiņā. Eva pie poļu meičas, flautistes Katažinas. Poliete, nopētījusi Evas gredzenus un rokassprādzes un, protams, iztaujājusi, vai tiešām Latvijā dzīvo vieni vienīgi krievi, aizskrēja uz mēģinājumu.
Visu dienu viņi klīda pa pilsētu.
Vecas noliktavu ēkas, tirgoņu mājas ar augstiem akmens lieveņiem, baznīcas un visur izkārtnes, BERNSTEIN, BERNSTEIN, BERNSTEIN…
– Vai patiešām visas tās mājas pieder vienam vācietim? – brīnījās Resnais.
– Drīzāk kādam žīdiņam! – atsaucās Garais.
Evai tas lika sarauties, nu jā, blakus tai ceturtdaļai poļu asiņu viņā pulsēja vēl viena ceturtdaļa ebreju! – Mēs, Grāmatas tauta! – viņa vienmēr lepni paziņoja tajos viņu stulbajos dzerstiņos.
– Duraki! Vāciski Bernštein nozīmē dzintaru! Tie ir suvenīru veikali! Tūristiem!
Kad Garais tabakas bodītē gribēja nopirkt tik kārdinošo Camel paciņu, kasiere uz viņa rubļiem un austrumvācu markām paskatījās tā, it kā viņš tai taisītos nolaupīt godu, neatejot no kases, kā noņirdzās Nikiņš.
Sāka gribēties ēst. Maizes klaips no mājām un Resnā prātīgi vēl Viļņas tirgū pirktais žāvētās desas luņķis un speķis žāvājās puišu istabiņas ledusskapī.
Ieraudzījis uz ielas stūra nošņurkušu vīreli, kurš žēli staipīja akordeona plēšas, Garajam – bads māca domāt! – prātā iešāvās ideja, kā saka, augstāka par skapi!
– Mēs spēlēsim! Pie stroķiem!
Tika izsaiņotas ģitāras, Garais un Nikiņš noraustīja stīgas, Eva, no atkritumu tvertnes izzvejojusi apavu kārbas vāku, ar lūpu zīmuli tur uzrakstīja ZBIERAMY NA PIWO! – tas nozīmējot – vācam aliņam! – un iegrūda to rokās Resnajam, ko citu viņš te bez bungām darīs?
Eva dziedāja Pērkona dziesmas, bītlu ALL YOU NEED IS LOVE!
Gājēji piestāja, Resnā cepurē paskopi krita nelielas naudas zīmes.
– A poliski tu nemāki? – Nikiņš ievaicājās.
– Proszę pana! – Eva atsaucās un uzsāka – Czerwone maki na Monte Cassino…, tad pārgāja uz Orzeł biały.
Pienāca milicis.
– Nu būs sūdi lielāki kā Piektajā gadā! – iebrēcās Resnais, bet milicis asarām acīs pielika roku pie cepures.
– Solidarność! – paspiedis puišiem roku, viņš pieliecās un noskūpstīja Evas vaigu.
Resnais sastūķēja naudu kabatās, un tuvākajā restorānā viņi lika ēdienam trūkties.
II
Izdīcis no Resnā naudu, kopmītnēs Garais, tāds nu viņš mums bija! – atgriezās ar sarkanu un baltu rožu buķeti.
– Tas tev! – pusi ziedu viņš pasniedza Evai, bet otru pusi atstāja Katažinai, lai redz, ka lotiši prot uzvesties!
Nākamajā rītā viņi šķērsoja Vācijas robežu. Atkal tika pētītas pases, suņi pie robežsargu kājām gestāpoviski rūca, sevišķi aizdomīga tiem likās Resnā mugursoma, nu jā, leišu speķis!
Berlīne viņus sagaidīja ar pelēku rudens lietu, koncerta organizētāji, DDR komjaunieši, viņus nometināja savā mītnē, FDJ kultūras centrā.
Vakarā visi dzēra alu, tad puiši nolūza, bet Eva palika kopā ar vācu meičām skatīties televīziju. Ekrānā veci vīrieši kaklasaitēs kaut ko gari un plaši runāja, Eva saprata labi ja trešdaļu, te vācietes pieleca kājās un metās viena otru apkampt.
– Robeža ir vaļā! – viena iekliedza Evai ausī, tad visas metās ārā pa durvīm.
Eva aizskrēja uz puišu istabu, nu jā, bāleliņi krāca kā lāči!
– Rietumi ir vaļā! – viņa auroja tā, ka tie pielēca kā mīļie!
– Pēc piecām minūtēm mēs braucam!
Istabā viņa izgāza sava kofera saturu uz dīvāna, izvandīja visu, tad atrada tik mīļos sarkanos svārkus, balto blūzi, paķēra manikīra šķērītes, tās audumu negrieza. Tad ieraudzījusi uz galda šķēres, ar kurām viņas atvēra vīna pudeli, lika lietā tās.
Šņiks šņaks! – audums padevās. Tad tika sašūts kopā uz vācu meiču šujmašīnas, URRĀ! – sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs!
Puiši ārā jau gaidīja, visi sametās mašīnā, Resnais pie stūres, ko īstam latvietim var padarīt tie pāris vācu aliņi, Eva, karogu rokā, izliecās pa atvērto logu. Delakruā glezna tā bija, Brīvība uz barikādēm!
Lai nu ko, bet braukt Resnais mācēja! Cauri ļaužu pūļiem, kas traucās uz Brandenburgas vārtu pusi, viņi izmanījās izbraukt ne sliktāk kā video redzētajās filmās, ļaudīm skandējot – AUSTRIA! AUSTRIA! – nu jā, tie karogi viņiem likās tik līdzīgi…
Visa Sienas piekāje bija ļaužu pilna, tur bija gan jauni, gan veci, robežsargi, atkāpušies malā nesaprašanā skatījās – kas nu būs, kā tad tā? Vairs nav jāšauj? Arī suņi nodūra galvas – riet vairs nevajag? Nogāzt no kājām un kost, kost, kost – arī nevajag? Un kas ar viņiem tagad notiks? Vairs nebaros? Šaize!
Nepacietīgākie rāpās pāri Sienai, ar laužņiem un āmuriem dauzīja sienu, robežsargi tikai noskatījās, kā tad tā? Šaize, šaize!
Tur, otrajā pusē, gaisā švirkstēdamas lidoja raķetes, sprāga petardes, tūtināja automobīļu taures, melnādainie rietumberlīnieši apkampās ar Austrumberlīnes gastarbeiteriem vjetnamiešiem, plūda alus un šampānietis, zemē mētājās, kur palicis vācu ORDNUNG? – banānu un apelsīnu mizas… Evai reizes trīs, ja ne vairāk, tika piedāvātas laulības, Garo un Nikiņu berlīnietes aizrāva sev līdz – seksuālā revolūcija bija klāt! – Resnais bučojās ar izkāmējušu rastafārieti, velns viņu zin, vīrieti vai sievieti, karnevāls tas bija, viss, viss vārījās!
Pāri visam dārdēja Lambada, vienojot abas Sienas puses, Berlīni, Vāciju, visu pasauli!
Beigas
Esmu dzimis Rīgā 1941. gadā. Pabeidzis vidusskolu, īsu laiku mācījos augstskolā latviešu valodas, tad vēstures fakultātē. Tālāk dažādi darbi – ugunsdzēsējs teātrī, krāvējs, sargs u. c. Atjaunotās Latvijas laikā – redaktors apgādos „Vaga” un „Artava”. Publikācijas kopš 1982. gada, iznākušas 30 grāmatas bērniem, 2 romāni un 3 stāstu krājumi pieaugušajiem, apm.12 raidlugas, kā arī kopā ar Lienīti Medni-Spāri un Vladi Spāri romāns Odu laiks. Darbi tulkoti vācu, angļu, franču, krievu, somu, lietuviešu un bulgāru valodās.
|