Jaunā Gaita nr. 298. rudens 2019
Linda Treija
Skice kā saruna. Ilga Leimanis
Mākslinieci Ilgu Leimani vienmēr ir interesējis mākslas darbu tapšanas process, kā arī vides, tēmas, objekta izpēte. Viņas radītais zīmējums un skices parāda mākslinieka personisko attieksmi, kā arī mijiedarbību ar apkārtējo vidi, tās izzināšanu, izpratni. Skicēšana Ilgai ir gandrīz kā sarunas veids ar pilsētu un cilvēkiem.
Kopš 2007. gada māksliniece kopā ar amsterdamieti Dorīnu Vitenbolu (Doreen Wittenbols) sastrādājas mākslas projektā „Ortelius Drew”, un kopš 2015. gada kopā ar arhitekti Bidišu Sinu (Bidisha Sinha) veido mākslas darbus projektam „Sarunu arhitektūra” („Architecture of Conversation”). Vairāk nekā desmit gadus viņa vada zīmēšanas grupu „Zīmēts Londonā” („Drawn in London”). Interesentu grupa kopā ar mākslinieci dodas pilsētā skicēt, tādējādi iemūžinot uzmetumos pilsētas objektus, vietas un notikumus. Jau gadiem viņa māca zīmēšanas radošā procesa klases inženieriem, arhitektiem un citiem studentiem. Nemainīga paliek arī viņas interese par cilvēku psiholoģiju, ko varēja redzēt viņas veidotajā gleznu ciklā „Mīļļākie un citi svešnieki” („Lovers and other Strangers”) (2001-2007), kā arī darbu sērijā „Profili” („Profiles”) (2006-2009), kurā viņa pievērsās portālā <draugiem.lv> virtuāli sastapto „draugu draugu” gleznošanai.
Nesen viņa vadīja zīmēšanas darbnīcu ar tēmu „Māksla parādīt personību – iepazīt tevi” („The Art of Identity – Getting to Know You”), kura darbojās pēc „speed dating” principa. Katrs interesents skicēja svešinieka portretu, kamēr viņš savukārt stāstīja par sevi. Darbnīcas noslēgumā klases dalībnieki devās mājās ar blociņiem pilniem jaunām sejām, jauniem vārdiem un jauniem paziņām. Lielais darbs zīmēšanas un radošā procesa mācīšanā ir devis māksliniecei pašai iespēju pilnveidoties un iedziļināties zīmējuma pasaulē.
No 1.-31. jūlijam Daličā (Dulwich), Dienvidlondonā, bija skatāma Ilgas zīmējumu izstāde ar nosaukumu, kurā māksliniece „spēlējas” ar vārdiem access / excess, – „Excess all Areas”. Darbos kā centrālie tēli ir daudzšķautnaini, apaļi, ovāli objekti – trauki. Pār to malām vai daļām plūst līnijas, krāsu laukumi. Vietām tas viss tiek ierauts simboliskajos traukos un „izspļauts ārā” kā zāģētas skaidas. Saraustīto svītru, līniju virzieni un ritms rada enerģiskas straumes sajūtu. Gleznieciskais pieskāriens parādās Ilgas ieklātajos bronzas, akvareliski izplūdušajos zaļajos, zilajos, sarkanajos laukumos. Kopumā izstādīti 26 zīmējumi, kas parāda interesantu, vienotu mākslas darbu ciklu.
Ilga ir respektablā mākslinieku sadarbības projekta „Five Years” biedre. Viņa vada darbnīcas Mākslas Universitātē (the University of the Arts London – UAL – Academic Support department), Latvijas Mākslas akadēmijā LMA un ir docente Latvijas Universitātē. Ilga piedalās ar referātiem konferencēs un skicēšanas, zīmēšanas apmācību grāmatu veidošanā. Māksliniece ir izstādījusies Anglijā, Latvijā un citur Eiropā, kā arī Kanādā.
Jau piecpadsmit gadus Ilga Leimanis kopā ar savu ģimeni, vīru, dokumentālā kino režisoru, Marku Saundersu (Mark Saunders), un desmitgadīgo dēlu dzīvo kultūras un mākslas dzīves mutuļojošajā Londonā.
Ilgas darbus un aktivitātes var apskatīt: <https://www.instagram.com/ilgaleimanis/>