Jaunā Gaita nr. 301. vasara 2020

 

 

 

 

Dace Aperāne

Virtuālie koncerti karantīnas laikā

 

Kopš iestājās Covid-19 vīrusa izsauktā ārkārtas situācija pasaulē un visas koncertzāles – no mazām līdz lielām – uz nezināmu laiku slēdza savas durvis un pārtrauca koncertus, mūziķi un rīkotāji ir izmēģinājuši dažādus veidus kā attālināti uzturēt kontaktu ar klausītājiem.

Šajā ziņā par ļoti populāru un veiksmīgu formātu ir izveidojusies koncerta video tiešraide vai „straumēšana” („streaming”) Youtube kanālā, Feisbukā, mājaslapās un mēdiju portālos, pateicoties plaši pieejamām mūsdienu tehnoloģijas ierīcēm – no mobiliem tālruņiem līdz vismodernākām filmēšanas kamerām un audio sistēmām. Rezultātā mūziķi ir pārvērtuši savas dzīvojamās istabas par koncertzālēm, koncertējuši tukšās koncertzālēs vai pat arī dabā.

Visos šajos gadījumos datora vai citas elektroniskās ierīces ekrāns ir kļuvis par nepieciešamo „logu” uz šo virtuālo koncerta pasauli, kamēr katra koncerta apmeklētāja pašmājas krēsls vai dīvāns atvietojis koncertzāles numurēto sēdvietu.

Tiešraides koncerti ir spējuši dziļi uzrunāt un tuvināt klausītājus globālā mērogā. Viens no klasiskās „straumēšanas” koncertiem – slavenā itāļu tenora Andrea Bocelli Lieldienu koncerts „Mūzika cerībai” no tukšas Duomo katedrāles Milānā, ar ērģelnieku Emanuele Vianelli – sasniedza vislielāko skatītāju skaitu klasiskās mūzikas YouTube „straumēšanas” vēsturē. Pirmo 24 stundu laikā Bocelli koncertu bija noskatījušies vairāk nekā 28 miljoni cilvēku no visas pasaules, bieži savos komentāros rakstot, ka koncerts viņus esot aizkustinājis līdz sirds dziļumiem un sniedzis lielu garīgu līdzsvaru un mierinājumu.
<
https://www.youtube.com/watch?v=huTUOek4LgU>

Latvijā tieši pianisti bija vieni no pirmiem klasiskās mūzikas atskaņotājmāksliniekiem, kuri sāka pasniegt solo koncertus virtuālā tiešraides formātā. Vidzemes koncertzāle „Cēsis” no tukšās zāles 3. aprīlī piedāvāja koncertu „Laikmeta piezīmes klavierēm”, ko varēja noskatīties interneta tiešsaistē, Latvijas Mobilā Telefona lietotnē LMT Straume, kā arī LMT viedtelevīzijā. Šajā eleganti uzfilmētajā koncertā trīs izcili pianisti – Andrejs Osokins, Reinis Zariņš un Daumants Liepiņš – katrs pēc kārtas nospēlēja savu koncertprogrammu, īsi pieminēdami, kā vīrusa krīze bija ietekmējusi viņu skaņdarbu izvēli šim koncertam. Koncertu skatījās ne vien no Latvijas, bet arī Eiropas, ASV un citām valstīm.
<http://straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/laikmeta-piezimes-klavierem/1053127

No Liepājas koncertzāles „Lielais Dzintars” Andrejs Osokins sniedza savu pirmo solo tiešraidi, viendaļīgu koncertu, kas bija īpašs veltījums Lieldienām. Šo koncertu varēja apmeklēt, iepriekš iegādājoties biļetes. Līdzīgi kā tas bija koncertzālē „Cēsis”, arī šis koncerts tika pārraidīts no apmeklētāju tukšas koncertzāles ļoti augstā tehnoloģiskā līmenī. Pirms koncerta sākuma koncertzāles direktors Timurs Tomsons novadīja interviju ar Andreju Osokinu. Koncerta laikā pats māk­slinieks brīvi un sirsnīgi sniedza ieskatus par virtuozi nospēlētājiem skaņdarbiem, tādējādi iesaistīdams koncerta skatītājus savā muzikālās fantāzijas pasaulē.
<https://youtu.be/dbiQo5PU8Ig>

Spožā pianista Jura Žvikova tiešraides koncerts izskanēja kā viens no cikla „Come Prima” koncertiem no VEF Kultūras pils Lielās zāles skatuves 16. aprīlī. Koncerta laikā māk­slinieks filozofiski pieskārās krīzes situācijai un izteica vēlēšanos ar savu koncertprogrammu pacilāt klausītāju domas un sirdis.
<https://tinyurl.com/ComePrima-JurisZvikovs>

Ievērojamais pianists Reinis Zariņš jau kopš 29. marta ir pārraidījis četrus solo koncertus ar briljantiem komentāriem par nospēlēto skaņdarbu struktūru, motīviem, mūzikas interpretāciju un komponistiem no sava YouTube kanāla „MrZarins”. Mākslinieka muzikālie ceļojumi pa Krieviju, Franciju, Austriju un Vāciju un to klaviermūzikas pērlēm ir notikuši mājas apstākļos. Visu Reiņa Zariņa Karantīnas koncertu ciklu („Home Quarantine series”) var noskatīties, pieslēdzoties viņa YouTube kanālam.
<https://www.youtube.com/watch?v=rbWGYAfCk3U>

Visbeidzot jāuzteic Latvijas Radio 3 karantīnas apstākļos radītais jaunais tiešraides koncertu cikls no LR 1 studijas „Viens pats studijā”. Pirmajā koncertā 14. aprīlī maestro Raimonds Pauls uz klavierēm nospēlēja melodijas no savām teātra izrādēm, kā arī sniedza ieskatus par katru izrādi un nospēlēto dziesmu Radio 3 „Klasika” direktorei Gundai Vaivodei. Jau nedēļu vēlāk 20. aprīlī, otrā cikla koncertā, spilgtā pianiste Agnese Egliņa uzstājās ar klaviermūziku, kas bija iedvesmojusies galvenokārt no dejas. Koncertu vadīja muzikoloģe Liene Jakovļeva.

Raimonda Paula koncerts:
<https://tinyurl.com/RaimondsPauls-vienspats
Agneses Egliņas koncerts:
<https://tinyurl.com/AgneseEglite-klasika>

Arī turpmākie astoņi koncerti notiks viedo tiešraidēs un būs pieejami Latvijas Radio mājas lapā, kā arī Latvijas Radio YouTube kanālā.

Virtuālie tiešraides koncerti ir, protams, tikai viens veids kā ārkārtas situācijā klausīties klasisko un citu stilu mūziku. Joprojām populāras ir radio programmas un platformas, kā Spotify, kur var atrast, starp citu, daudzus latviešu komponistu un atskaņotājmākslinieku ierakstus. Koncertu producenti un paši mākslinieki ir sākuši nedaudz rūpēties par to, vai koncerta apmeklētāji pieradīs pie virtuāliem koncertiem un vairs nenovērtēs iespēju apmeklēt koncertu koncertzālē, tiklīdz tas būs iespējams. Pašlaik to grūti pateikt, bet gribas ticēt, ka video tiešraides drīzāk pārliecinās klausītājus par mūzikas un mākslas nepieciešamību un palīdzēs mums visiem sagaidīt to brīnišķīgo laiku, kad varēsim iziet no karantīnas un ieiet koncertzālē, lai piedzīvotu ne vien dzīvo muzicēšanu, bet arī dzīvos aplausus un ovācijas!

 

Juris Žvikovs

 

Jaunā Gaita