Jaunā Gaita nr. 310. rudens 2022
Es, protams, lasu un saprotu, ka šodienas jauno
paaudžu dzejnieki tagad raksta un, droši vien, arī lasa pavisam
citādu dzeju gan saturā, gan formā. Negribu savā vecumā būt
līdzskrējēja un piemēroties tam, kas nav mana būtība un gadiem
ierastais dzejas stils. Šī dzejoļu kopa tādēļ ir man pierastajā
rokrakstā. Vienu brīdi jau domāju pāriet tikai uz prozu, ko gadu
garumā līdztekus arī esmu rakstījusi, taču dzeja ir un paliek mana
lielā mūža mīlestība. Liktos, pensionāriem laika kļuvis pietiekami,
bet man, visam sekojot, dienas aizskrien nemanot, un pārdomām stundu
pietrūkst. Sevi novērtēt nesākšu, gan jau to izdarīs citi. |
Lija Brīdaka
MAN TUVAJIEM UN TĀLAJIEM
Dzejoļu cikls
* * *
Apdziest mežu rudens ugunskuri, sadedzis it viss, kas bij un ir... Gaisma, izkāpjot no tumsas slēptām dzīlēm, atkal jaunu lapas pusi šķirs. Cauri naktīm salstot zvaigznes staros, atkal dienā izplauks saule zaros. Vienmēr gaismā būsi tu, ja savu mūžu sev par laimīgu saukt vari.
* * *
Ko iespēj tu sev ņemt no dzīves? Ko mēs drīkstam? – Sev savākt ikdienas savilktos mezglus un svētdienas balto brīvi. Un vēl – visu mūžu saglabāt drīkstam atmiņu krāsaino varavīksni.
* * *
To saiti just, kas neredzama vieno, tad citas drošības nav vajadzīgs – kā gaisa vingrotājiem cirkū katru dienu zem debess kupola, kas pāri līkst.
Pie augstā kupola tu mani rokās turi. Mēs riņķojam un sevi liecam lokā. Ne izsīkt spēki drīkst, ne saliekt gadu smagums, ne sejā attēloties mokas. Mēs lidojam. Viens otru balstā turam, un balsts ir mūsu pašu rokās.
* * *
Ai, ziedoņa vieglums, ai, putnu spārnotais prieks! Kam jaunībā vajadzīgs vērtību mērs? Stāv ābele balta, un smaržo viss dārzs, gan vēlāk rudens savu guvumu svērs.
Bet sasvērts nekad jau nav gana, nav gana, taču smagums nav vajadzīgs, smagumā vieglums ir vajadzīgs. IRONESKA SEV PAŠAI
Birst zobi kā rudenī lapas vējā, bet dzīve nelaiž un nelaiž vēl vaļā, liek atkal griezties pierastā dejā un pielaikot sevi šai drūzmai tik skaļai.
Vēl brīdis, un raugi – no pierastās rindas būs atlicis tikai viens vienīgs zobs, un, diemžēl, tas gan nebūs gudrības zobs...
NEATLIEKAMAIS LĒMUMS
Mums aiz loga, vaļā loga katrā kokā atkal vārnas! Kas tām teica, pačukstēja, kurš tām deva rokā tādus faktus, dziļi raktus, ko tās paceļ visos vējos, atklātībā nes, lai gāna! Šitās melno spārnu vārnas! Ko nu darīt? Kā nu labot, to, kas bija neizlabots?
Iesāk pavēlnieki skraidīt, apakšniekus rāt un baidīt, tad uz apspriešanu sanāk, kārtību kā ievest namā. Lai nekad vairs neatkārto dzīve šādu ļaunu joku, lēmums īss, bet stingrs vārdos: nozāģēt šos velna kokus!
BLŪZS VECMĀTES BLŪZEI
Šī blūze bij vecmātes vasara košā – zila ar rozītēm spilgti rozā. Viņa ziedēja tajā no zāles līdz sniegiem, izmazgāja un atkal gāja, līkņāja pagalmā, ravēja dārzā.
Pēkšņi piedurknē uzradās caurums, pēkšņi kā nejauši ieplīsa plecā. Vecmāte paņēma diegu spolīti, paņēma adatu lielo un acenes, -- skaties un brīnies – tās rozīgās rozītes drēbes kreisajā pusē vēl jaunas, bet labajā izdilušas tik žļorganas. Zilums ar izbālis...
Dieviņ, ak, Dieviņ! Nu tikai atceras: kur tās vasaras, kur tie gadi – mūžīgi mugurā, mūžīgi saulē. Vectēvs jau viņsaulē, bērniem jau bērni, -- ko vari gribēt no katūna blūzes!
RĪTS
Ir pilsēta baltā vieglumā tīta – sniegs laikam draiskojies atkal bez stājas, un veltīgi dusmot, ka pusnakts ļāvusi rītam dzēst kādu soļu pēdas pie manas mājas. Drīz diena iznesīs ielās savu steigu un rūpes, maz baltuma būs vairs, kad daudzie dūmeņi kūpēs, kūpēs, lai dzīves zobratus dzītu, lai paliktu labais, kā pati pilsēta paliks, un atkal būs jauna, un atkal tīra būs rītu, jo atstātās pēdas nav nekas mūžīgs un galīgs.
* * *
Iet jau, iet uz pavasari, gaisā lido putnu bari, salauž ledu sniegpulksteņi, krāsu nav, tie uzzied balti, citām puķēm zvana – mosties, ziedu parādei laiks posties. Ko tu esi sējis, spējis? Drīzi atkal gaisma dzisīs, vasara ir īsa, īsa... |