Jaunā Gaita nr. 317. vasara 2024

 

 

 

 

 

Komponiste Dace Aperāne ir Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu Latvijā mākslinieciskā vadītāja, latviešu kultūras biedrības TILTS priekšsēde un JG redakcijas kolēģijas biedre.
 

 

Dace Aperāne

 

MAIJAS EINFELDES JUBILEJAS GADS UN DAIĻRADE

 

Šogad, ar koncertiem Latvijā un ārpus tās, tiek atzīmēta izcilās latviešu komponistes Maijas Einfeldes pusapaļā 85 gadu jubileja. Maija Einfelde dzimusi 1939. gada 2. janvārī, Valmierā, Latvijā. Pirmo mūzikas izglītību M. Einfelde ieguvusi Liepājas un Limbažu bērnu mūzikas skolās. 1956. gadā iestājusies Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, bet 1958. gadā – Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolas teorijas nodaļā. Sākot ar 1961. gadu, M. Einfelde mācījusies Jāņa Ivanova kompozīcijas klasē, absolvēdama kompozīcijas nodaļu 1966. gadā. 1968. gadā viņa uzsākusi mācīt teorētiskos priekšmetus un kompozīciju (Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, Latgales priekšpilsētas mūzikas skolā, kā arī vakara mūzikas vidusskolā „Rīdze”). M. Einfelde apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni (2006) un saņēmusi Latvijas Lielo mūzikas balvu par kameroratoriju Pie zemes tālās.. (1997), kā arī par mūža ieguldījumu (2019). Viņa ir Latvijas Komponistu savienības biedre (no 1978. gada) un Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekle (no 2002. gada).

Maijas Einfeldes harmoniski, melodiski un tembrāli izsmalcinātā laikmetīgā mūzikas valodā bieži saklausāmi ekspresionisma, impresionisma un pat vēlīnā romantisma stilu elementi. Viņas daiļrade sastāv galvenokārt no kormūzikas, kamermūzikas, ērģeļmūzikas un orķestra mūzikas.

Ļoti iespējams, ka Maijas Einfeldes mūzika tika pirmoreiz atskaņota Ziemeļamerikā 1990. gada 23. jūnijā, kad flautiste Dita Krenberga un pianists Pēteris Zariņš nospēlēja viņas miniatūru Sērdieņu dziesma Mount Orfordas Mākslu centra koncertzālē, Kvebekā, latviešu jauno mūziķu III Mūzikas nometnes „Izlases koncertā”. Toties, šķiet, ka M. Einfeldes mūzika pirmoreiz skanēja Amerikas Savienotajās Valstīs VI Latviešu Ērģeļu dienu „Festivāla koncertā” 1991. gada 12. oktobrī, kad vijolniece Rasma Lielmane ar ērģelnieci Anitu Gaidi sniedza ASV pirmatskaņojumu Einfeldes 1989. gadā sacerētai Sonātei vijolei un ērģelēm Svētā Pētera baznīcā, Manhetenā, Ņujorkā – darbs, kas atstāja dziļi emocionālu iespaidu uz latviešu un amerikāņu klausītājiem, kuri piedzīvoja šo kulturāli nozīmīgo notikumu.

Maijas Einfeldes vārds un viņas daiļrade guva plašu uzmanību ASV un pasaulē 1997. gadā, kad viņa ieguva prestižo Bārlova konkursa balvu par savu kameroratoriju Pie zemes tālās… M. Einfeldes kordarbs jauktājam korim 15. psalms bija Barlova konkursa pasūtinājums un no 1998. līdz 1999. gadiem piedzīvoja pirmatskaņojumus koncertzālēs ASV, to vidū – prestižajā Kārnegija zālē 1999. gada 8. jūnijā, komponistes klātbūtnē. Gadu gaitā M. Einfeldes kormūziku atskaņojuši izcili kori ASV, Kanādā un Eiropā, kā piem. Kansas City Chorale, Tanglewood Festival Chorus, Eric Ericson kamerkoris, Latvijas Radio koris, Latvijas Radio kora grupa – ansamblis, Valsts akadēmiskais koris „Latvija”, Zviedrijas Radio koris, SWR Vokalensemble, MDR Rundfunkchor, Brigham Young universitātes koris, Vankuveras kamerkoris, sieviešu koris Elektra, un citi.

Pēdējos gados Maijas Einfeldes kamermūzika ir arī guvusi nozīmīgu ievērību. Šajā ziņā ir jāpiemin vijolnieces Magdalēnas Gekas un pianistes Ivetas Cālītes albums „Maija Einfelde – Violin Sonatas” (LMIC SKANI 129; skani.lv), kurā mākslinieces ir meistarīgi ierakstījušas M. Einfeldes dziļi izteiksmīgās trīs Sonātes vijolei un klavierēm un arī viņas Sonāti vijolei solo. „Tajās (sonātēs) nav raksturīgi pārspīlēti mūsdienu vijoles paņēmieni (lai gan māla putna svilpiena skaņu imitācija otrajā sonātē ir apburoša), drīzāk tām ir zināma līdzība ar Mesiāna mūzikas valodu. Tajās izceļas tumsas pārpilnība, dziļas skaņas nokrāsas, nodzīvotas dzīves dziļums un visaptverošs mākslinieciskums.” (Ivana Popovic, <wholenote.com>)

Šī gada 10. martā slavenā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna atskaņoja Maijas Einfeldes Benedictus flautai un ērģelēm slavenajā Tonhalle Zürich koncertzālē, kamēr 24. martā briljantais jaunais latviešu diriģents Alvis Greters atskaņoja Maijas Einfeldes simfonisko opusu Un pār visu spīd saule trejkrāsaina… (2018) ar pasaulslaveno Berlīnes simfonisko orķestri, orķestra galvenajā koncertzālē.

Tuvāka informācija par Maijas Einfeldes skaņdarbiem (ar ierakstiem) atrodama: <https://www.lmic.lv/lv/komponisti/maija-einfelde-302#work>. Gramāta Maija Einfelde dzīvē un mūzikāMūzikas akadēmijas raksti XIII (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, 2016; sastādītāja Baiba Jaunslaviete) sniedz plašu apskatu par M. Einfeldes daiļradi un viņas dzīves gaitām. Maijas Einfeldes mūzika ierakstīta daudzos albumos un arī pieejama Spotify, ITunes, YouTube un citās mediju platformās.

Daces Aperānes raksts par Maiju Einfeldi Jaunā Gaitā (2000): <https://jaunagaita.net/jg222/JG222_Aperane-par-Einfeldi.htm> uzskatāms par pirmo publikāciju, kurā sniegts kopskats par M. Einfeldes mūzikas stilu. (Baiba Jaunslaviete, Mūzikas akadēmijas raksti XIII, 2016).

 

Maija Einfelde un Dace Aperāne Ņujorkas Klosteru (Met Cloisters) muzeja dārzā (1999. g. jūnija).

 

 


Jaunā Gaita