Jaunā Gaita nr. 319. ziema 2024

 

 

Piedāvāju fragmentu no savas topošās vēsturiskās grāmatas ar pagaidu virsrakstu Ko viņš nepaspēja.

Vēsturiskie notikumi mainās un atkārtojas, bet cilvēku dzīves stāsti ir katram savi... katram ir savas mājas un savi mīļie, par kuriem satraukums, kad likteņa rats iegriežas nelabvēlīgā virzienā. Mans romāns būs par cilvēkiem, kas dzīvojuši vienā laikā, pagājušajā gadsimtā, bet atšķirīgos apstākļos ar atšķirīgu dzīves izpratni...tomēr reiz viņu ceļi savijas kopā...

Par sevi: Pēc 40 darba gadiem Latvijas televīzijā man ir iznākušas četras grāmatas, ko izdevusi Zvaigzne ABC. Pirmais romāns Matildes gadsimts saņēmis Egona Līva prēmiju Krasta ļaudis. Tam seko stāsti Nenopietni nopietnie TV aizkadri, Sapnis par Sargeņģeli un lirikas krājums  Naktstauriņa samtainais spārns

 

Maija Migla-Streiča

 

Krievi uzbrūk Somijai

 

Todien, kad Leontīnei un Ludvigam atskrēja trešais bērniņš, bija tik daudz satraukumu un skriešanas, ka nevienam pat prātā nenāca apjautāties, kas notiek pasaulē. Vakardienas avīzi kāds no mājiniekiem bija nolicis uz virtuves galda, līdzās uz baltā dvieļa uzliktajam maizes kukulim un tutenim, bet pat citkārt lielais lasītājs Ludvigs palaida garām notikumus, kas viņa dēliņa dzimšanas dienā iezīmējās ar plaisu valstu attiecībās. Tas gan šoreiz neskāra Latviju, bet neviens jau nezināja, ka tad, kad mazais sāks skriet kājiņām, arī viņa dzimtenē ienāks krievu ķirzas zābaki, sabradājot visu, kas uzplaucis brīvvalsts laikā.

 

Šorīt somu preses uzmanības centrā ir Molotova lielā runa, kurā viņš ziņoja atklātībai Padomju Savienības prasības Somijai. Tikai šorīt somu tauta uzzina, ka Molotovs starp Somijai uzskaitītiem priekšlikumiem pieminējis arī Somijas tālākos ziemeļus – Petsamo apgabala krastu dienvidos pie ledus jūras un starp Vaitolahti un Pumanginvuono fjordu atrodošos Kalastaja salu grupu Ledus jūrā. Bez tam pieminēts arī Pumangi zemes rags. Uusi Suomi šorīt saka, ka Padomju Savienības prasības ejot par tālu un pat pārspējot tos minējumus, kādus pēdējās dienās cilājusi prese...

Laikraksti uzsver, ka Somija vienmēr bijusi neatkarīga politikā. Nevarot būt runas par kādu citu valstu ietekmi tās politikas kursā. Esot jāuzsver arī tas, ka viens no galvenajiem Somijas ārpolitikas elementiem esot miermīlīgu un draudzīgu attiecību uzturēšana ar Padomju Savienību.

1939.02.XI Brīvā zeme.

 

– Ludvig, vai dzirdēji, ka karš sācies, – saimnieks, atbraucis no pagastmājas, izskatās satraukts. – Esot pa radio teikts. Un es jauno avīzi arī atvedu.

– Taču ne jau pie mums? – Ludvigs, nosviedis pie plīts malkas klēpi, sastinga.

– Nē, nē, nebaidies, taviem bērniņiem nekas nedraud. Krievs uzbrucis somiem. Tas jau bija gaidāms – kasījās un kasījās, kā suns, blusas meklēdams, nu beidzot brucis virsū. Līdz mums jau neatnāks, somi nav nekādi vārguļi, tie dos pretim.

– Dod man to avīzi izlasīt, ko tad šie raksta, – Ludvigs raušus izrāva no saimnieka rokām četrstūrī salocīto avīzi, kas pagastmājā jau bija pabijusi vairākās rokās.

 

Helsinkos. 30. novembrī. Kara darbība starp Padomju Savienību un Somiju šorīt sākusies. Plkst. 7 padomju karaspēks tiklab no sauszemes nocietinājumu puses, kā arī no jūras iesācis uzbrukumu Teriokiem un Vanaelsunai. Karēlijas zemes šaurumā. Pie Soujerves tas ieņēmis Somijai piederošo zemes strēmeli, kas iesniedzas padomju teritorijā Hirsiles tuvumā. Padomju karaspēks pie Hirsiles pārgājis robežu un pārtraucis telefona satiksmi. Izšautas pavisam 50 granātas. Ziemeļledusjūras piekrastē Padomju Savienības karaspēks ar cīņu ieņēmis Kalastajasarentu. Šorīt notikuši gaisa uzbrukumi Helsinkiem, Vīpuriem un Enso. Virs Suomerlinas parādījās apmēram 10 lidmašīnas. Cik acumirklī zināms, Helsinkos mestas 5 bumbas Malmi aerodromā.

1939.30.XI Brīvā zeme

 

Ludvigs tikko bija pabeidzis lasīt, saimnieks, atģērbies, piesēdās pie galda, kad pie mājas, skopās pēcpusdienas saules apspīdēts, piebrauca vēl viens pajūgs. Stipri kājas klapēdams, durvis droši vaļā raudams, istabā ienāca mežsargs. Braucis garām sētai, prāts tāds nemierīgs, domājis iebraukt. Aiz viņa, suni labinādams, iekūņojās arī Silabriežu saimnieks. Kā vienmēr tuntulīgs, siltā kažokā, kaut ārā vēl tik stipri nesala. Atšķirībā no staltā mežsarga Teteru Antona Silabriedis vienmēr staigāja tāds kā salīcis, nelaimīgs, un vienmēr par kaut ko gaudās. Arī līdz viņiem bija nonākusi ziņa par krievu uzbrukumu Somijai.

– Lība uzliec glāzītes uz galda, un padod galerta bļodiņu, ko piekost, – sievu nokomandēja mājas saimnieks Georgs, izņemdams no mazā skapīša tur noglabātu šņabja kortelīti.

Padzirdējuši skaļās valodas, durvju spraugā ziņkārīgas sejiņas pabāza mazais Rūdiņš un Agate. No brālīša nekāda prieka viņiem nebija, mazais tikai gulēja un skatījās. Vai brēca, kad bija slapjš vai gribēja ēst. Bet virtuvē bija sanākuši ciemiņi, kas runādamies atģērbās, uzkāra siltās drēbes uz vadžiem, noāva zābakus un piesēdās pie garā galda. Teteru Antons blakus jau noliktajam kortelītim pielika savu:

– Ir sācies. Paņemsim pa glāzītei uz somu veselību. Un lai mums nebrūk virsū.

Bērni zināja, ka klāt iet nedrīkst, ja viņus nesauca. Bet, ja klusi stāvēja aizdurvē, tad projām neviens nedzina. Cik tad to izpriecu ziemā viņiem bija. Vīru runas, jā, tas bija kaut kas interesants. Bet šoreiz bija savādāk. Parasti, ienākot istabā, ciemiņi paskatījās uz bērnu pusi, parunājās, iedeva kādu baranku, pasmējās... tagad visi bija dikti nopietni. Apsēdās un sabāza galvas kopā.

– Ja krievs ieņems Somiju, tad jau arī Zviedriju un Igauniju, un nonāks pie mums. Man nav nekādu cerību, ka saujiņa somu atsitīs lielo Krievzemes karaspēku, – mežsargs bija stipri bažīgs. Lība, likdama galdā vakar vārīto galertu un katram priekšā nolikdama šķīvi, sauca talkā Leontīni: – Liec nu nost savu šujamo un sameklē mazās glāzītes. Jā, arī dakšiņas vajadzēs.

Leontīne uzlika uz galda glāzītes vīriem, sameklēja dakšiņas.

– Vecā Made jau vasarā bija pareģojusi, ka nākamgad būs karš. Daudzi smējās, ka tie ir Mades pesteļi, kā viņa to varot zināt, viņa jau avīzes nelasa. Bet re, iznāk, ka viņai būs taisnība, - galda galā piesēdusi, Lība teica.

– Kas to var zināt, somi sakaus krievus un būs miers. Mūsu Vadonis visu laiku atkārto, lai mēs esam vienoti un mierīgi un darām savus darbus, – sievas teikto apstrīdēja Georgs. Ludvigs klusēja, viņam tagad bija jādomā par trim maziem cilvēciņiem, kuriem karš varētu atnest grūtus laikus, iespējams, pat badu un nabadzību. Cik bija dzirdēti nostāsti par Pirmo pasaules karu... Georgs tomēr bija nosliecies uz to labāko:

– Lai viņi savā starpā karo, kāda mums tur daļa. Laukus, zemi un mežus mums neviens nevar atņemt. Ja atņems, ko tad paši ēdīs? Zemnieks jebkurai varai būs vajadzīgs kā maizes devējs. Pilsētas kundziņiem, jā, tiem varētu būt grūtāk.

Silabriežu saimnieks nemierīgi kasīja sirmo bārdu. Pēc izdzertās glāzītes viņam deguns bija kļuvis tādā pat krāsā kā izšūtās rozītes uz virtuves aizkariņiem.

– Kā tad! Somi sakaus krievus! Bet ja iznāk otrādi? Krievam ar Somiju nepietiks. Viņam vajag visu pasauli. Redz, kas pie viņiem darās! Staļins uzlicis tādas klaušas zemniekiem, ka tie tur mirst badu. Bagātos uztaisījis par budžiem un šauj nost. Dievs nedod, ja te ienāks krievs. Viņš jau mīdās pie robežas, bet Ulmanis neko negrib dzirdēt, viņš jau ir bijis varen pielaidīgs. Nebūs, nebūs labi, ka es jums saku! – Silabriedis vienā rāvienā iztukšoja otru glāzīti, ko Georgs tikko bija paspējis ieliet.

– Bet Vācijā arī iet traki, - iejaucās Teteru Antons. – Raksta, ka tur viņiem nav ko ēst.

– Vācija taču ir bagāta valsts, kā tad nu nav ko ēst, – Georgs apstrīdēja.

Antons nolika uz šķīvja dakšiņu ar uzdurto galerta kumosu, cēlās un gāja pie sava mēteļa. Pagramstījies pa kabatām, izvilka stipri noņurcītu avīzi. Atrada vajadzīgo vietu un skaļi lasīja priekšā:

Mūsu Berlīnes līdzstrādnieka vēstule.

Salīdzinādams Latvijas apstākļus un tos, kas valda šeit, es esmu varējis tikai apbrīnot un vēlreiz apbrīnot lielo pieticību un iecietību, ar kādu vācieši dzīvo no vienas dienas otrā. Un te vēl ir ticība nākotnei, ticība savam spēkam un visu grūtību pārvarēšanai, kaut arī pēc gabaliņa gaļas jāgaida divi stundas, un sviestu uz maizes var smērēt plānā, jo plānā kārtā tikai reizi dienā. Cik nācies piedzīvot, par to neviens nežēlojas, vismaz skaļi nē. „Tā jau visu laiku nebūs, gan jau atkal pienāks miers”, saka garajās rindās stāvošie un gaida, kad pienāks viņu kārta pret zilo, dzelteno vai pelēko kuponu saņemt mazu gabaliņu gaļas, no kura tad vēl 25 procentus atrēķina kaulu tiesai, 125 gramus sviesta vai 62,5 grami siera. Jūs brīnīsities, bet šo pus gramu tiešām izsver.

1939.29.XI Brīvā zeme

 

– Kāpēc tad vajag saukt uz dzimteni mūsu vāciešus, kas te ir iedzīvojušies? Tās jau Vācijai būs tikai liekas mutes, - ierunājās Ludvigs.

– Nevar jau zināt, kā pie mums pašiem tālāk būs – Ulmanis esot izdevis pavēli barot padomju garnizonu, kas novietots Latvijas teritorijā. Mūsu pilsētniekiem tad arī varbūt dos tikai 60 gramus siera. Interesanti, kā tur Vācijā to pārtiku dala – dienā vai mēnesī? – Silabriedis prātoja.

– Es domāju, ka nedēļā, – ierunājās Lība. – Ja dienā var apsmērēt tikai vienu plānu kārtiņu, sviesta uz maizes, tad ir izrēķināts, ka jāizvelk nedēļa.

Istabā skaļi ieraudājās mazulis un Leontīne aizsteidzās pie bērna, pa ceļam iestumdama istabā arī abus lielākos un aizverot durvis.

– Dievs vien zina, kas nākotnē ir gaidāms un kāda dzīve būs tavai trijotnei, Ludi. Vieglas dienas mūsu bērniem nav gaidāmas, – Teteru Antons smagi nopūtās.

– Labāk, ka bērnu vispār nav, tad atkrīt daudzi kreņķi, – Silabriedis skaļi domāja. – Bet no otras puses – nebūs, kas manto mājas un nebūs, kas saimnieko Latvijā. Arī Vadonis mudināja veidot stipras ģimenes.

– Kā tad, Vadonis... bet pašam bērnu nav, – noteica Ludvigs.

 

 

Jaunā Gaita