Jaunā Gaita nr. 320. pavasaris 2025
Gleznotāja, mākslas kritiķe, Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības (ALMA) vadītāja Linda Treija ir JG mākslas redaktore. |
Linda Treija
Anšlava Eglīša un
Veronikas Janelsiņas fonda balva
māksliniecei Ritai Grendzei
Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņas fonds piešķir balvu pārmaiņus literatūrā un mākslā, rakstniekiem un māksliniekiem, kas ar saviem darbiem ir rosinājuši un bagātinājuši mūsdienu mākslu un literatūru, dzīvojot ārpus Latvijas. Balvas lielums ir ASV $20 000.
2024. gada balvas saņēmēja ir māksliniece Rita Grendze.
Ritas māksla ir daudzveidīga. No nelieliem, smalki izstrādātiem zīmējumiem līdz liela izmēra telpiskiem objektiem un instalācijām. Izejmateriāli Ritas darbos variē no metāla plāksnēm līdz smalkam audumam, no papīra loksnēm līdz mīkstai dzijai, no plastikas salmiņiem līdz virvju vijumiem. Pati māksliniece ir teikusi ka viņa nav tekstilmāksliniece, nav tēlniece, bet ir materiālu māksliniece.
Var teikt, ka interese par materiāliem, to taupīšana, radošā pieeja to izmantošanā, ir ielikta Ritā jau no bērnības. Viņa ir dzimusi nelielā pilsētiņā Rozenfeldā, Manitobā, Kanādā, kā jaunākā atvase sešu bērnu ģimenē. Tā kā tā ir pirmā apmešanās vieta Ritas vecākiem pēc dīpīšu nometnēm Vācijā, materiālais nodrošinājums ir niecīgs, tādēļ viss tiek taupīts, lietots līdz pēdējam, pārlasīts, pāršūts, pārstrādāts.
Vēlāk ģimene pārceļas uz Leikvudu (Lakewood, OH) netālu no Klīvlandes. Tās ir lielas izmaiņas Ritas dzīvē. Šeit arī rodas iespēja iekļauties vietējā latviešu sabiedrībā. Būdama klusa jau no mazotnes, viņa atrod, ka vieglāk sevi var izteikt mākslā. Ritai ir brīnišķīga mākslas skolotāja vidusskolā, kas arī iespaido tālāk izlemto ceļu. Seko zīmēšanas un tekstila studijas Klīvlandes māklsas institūtā (The Cleveland Institute of Art, OH), kur viņa iegūst bakalaura grādu 1987. gadā un 1994. gadā maģistra grādu Krenbrukas mākslas akadēmijā (Cranbrook Academy of Art, MI). Pēc studijām Amerikā, Rita saņem Fulbraita stipendiju (Fulbright Scholarship), ar kuras atbalstu viņai ir dota iespēja pētīt tautas tērpus un latviskos rakstus Latvijā.
Par latvisko rakstu un latviskās vides nozīmi viņas mākslā Rita kādā no intervijām ir teikusi:
„Latviešu valodā vārdam raksts ir vairākas nozīmes. Tas var būt simbols, zīme, ornaments un tas var būt uzrakstīts raksts. Tautas dziesmās audēji bieži ir pieminēti kā rakstītāji. Viņi ir kā rakstnieki, kas ieauž domu, nozīmi audumā. Šī bagātīgā tēlu un simbolu valoda galu galā ir tas, kas mani pamudināja studēt tekstilmākslu, meklējot savu zīmju izteiksmi komunikācijā ar apkārtējo pasauli. Es nonācu pie tautas tērpu izšuvumiem, aizraujoties ar simbolu izvietojumu uz apģērbiem, izmantoto krāsu nozīmi un pārsteidzoši bagātīgo dažādību, kas sastopama tik mazā valstī kā Latvijā. Esmu pārliecināta, ka mans darbs studijā šodien, kas joprojām balstās uz materiālu izpēti, sakņojas šajā agrīnajā pieredzē.”[1]
Ritas Grendzes mākslas darbi, kas bieži tiek klasificēti kā skulptūras vai instalācijas, visbiežāk ir materiālu izpētes rezultāts. Viņa studē gan pašus materiālus, gan kā tos pielietot savā mākslā, ko ar tiem var darīt, cik tālu tos var stiept, locīt, burzīt utt. Rita var pavadīt ilgu laiku pie materiāla izprašanas un izjušanas, jo tas viņai ir ļoti nozīmīgi. Izejmateriāls protams nav vienīgais, kas virza mākslas darba formēšanos, bet tas bieži ir starta punkts kādas idejas piedzimšanai. Materiāls ir nozīmīga daļa radīšanas procesā un iegūst svarīgu lomu mākslinieces domā, ko viņa gribu nodot skatītājam. Ritai ļoti nozīmīgi ir ar saviem mākslas darbiem atvērt skatītājos ceļu uz sarunu un arī iesaistīt savu darbu tapšanā vietējās sabiedrības, komūnas un indivīdus. Kā dažus piemērus varam minēt 2013. gadā tapušo lāpstu sētu „Entrenched” Rīdsburgā (Reedsburg, WI), kurā daudzus savus vecos darba rīkus deva vietējie iedzīvotāji un arī džinsu auduma strēmeles skatītājiem bija iespējams ieaust sētā, tā padarot to par kopēju mākslas projektu. Latvijas Nacionālā bibliotēkā 2017. gadā izstādītā instalācija „simts raksti tiem, kas meklē gaismu” tika izveidota no vietējo latviešu dāvātajām 100 grāmatām, izstāde Izsalkums (Hunger, exhibition Hunger at Artlink, Fort Wayne, IN) un it sevišķi instalācija Vēders (Belly 2021, installed as part of exhibition Hunger) radās sadarbība ar vietējo Fortveinas organizāciju Forward Indiana, kas risina pārtikas trūkuma problēmu savā kopienā.
Ritas Grendzes darbus, instalācijas, skulptūras zīmējumus var apskatīt viņas mājas lapās <https://www.ritagrendze.com/> un <https://www.instagram.com/ritagrendze/>, un sekot viņas izstāžu klāstam, lai būtu vienreizējā iespēja baudīt Ritas mākslas pasauli klātienē.
[1] Rita Grendze: Material Exploration. October 18, 2021 by Etty Yaniv,
<https://artspiel.org/rita-grendze-material-exploration/>
![]()
Rita Grendze. Instalācija „Vēders” (Belly) personālizstādē
„Izsalkums” („Hunger”. Artlink, Fort Wayne, IN). |