Jaunā Gaita nr. 168, augusts 1988
VĒLREIZ PAR ELZU STĒRSTI Ja valodas gadā būtu paredzēta godalga par labāko rakstu gan valodas, gan stila, gan satura ziņā, tad nešaubīdamās un bez vilcināšanās tādu piešķirtu V. Strēlertes apcerei par Elzu Stērsti JG 165. nummurā. Nesen bija izdevība lasīt Literatūru un Mākslu (šī gada 11. marta nummuru). Tajā iespiesti mūsu lielās, neaizmirstamās dzejnieces vēl nepublicēti dzejoļi. Pēc satura un datumiem spriežot, tie sacerēti bargajā izsūtījumā Sibirijā. Tos sakārtojusi publicēšanai viņas mazmeita Anna Žīgura. No dzejnieces radinieka Vitauta Ļūdēna īsā raksta citēju raksturīgāko: Nu jau viņi satikušies mūžībā. Elza Stērste un viņas tēvs − tautas atmodas laikmeta darbinieks Stērstu Andrejs. Elza Stērste un viņas studiju biedri no Pēterburgas un Sorbonnas, Elze Stērste un viņas draugi − Mirdza Ķempe, Felicita Ertnere, Austra Dāle, Paulīne Bārda, Konrāds Ubāns, Teodors Zaļkalns. Nu jau viņi satikušies mūžībā un viņas dzīves biedrs Edvarts Virza. Aizraušanās ar franču kultūru liek E.St. pēckara gados ar ticību šī darba vajadzībai nākotnē joprojām apgūt franču literātūru un pārrunāt tās problēmas domubiedru pulciņā. Tagad viņa par to saņemtu Dzejas dienu balvu, toreiz viņai par to bija jādodas uz Sibirijas trimdu Taisetā no 1951. gada līdz 1956. gadam. Marselīne sniegputeņos! Kad 1975. gadā svinējām dzejnieces deviņdesmitgadi, viņa bija vecākā Rakstnieku savienības biedre Latvijā. Taču dvēseles un dzejas spēks pārbaudījumu un gadu gaitā nebija vis salūzis, bet audzis augumā. Un tāda viņa bija mūsu priekšā ar savu dzeju, ar savu Sibirijas mantojumu − krāģīti, uz kuŗa ejot atbalstīties, ar savām otrajām kājām. Sniegputeņus izbridusi. (Visi uzsvērumi mani: V.S.) Elzu Stērsti jāatceras tāpēc, ka par viņas dzeju var teikt liels ir dzejnieks, kas gan ir laikmetīgs un kā dzeja atspoguļo savu laiku, bet kas spēj parādīt arī pārlaicīgo un mūžīgo! Mums ārpus Latvijas dzīvojot nozīmīga ir atziņa, ka Elza Stērste bijusi īstena latviete, kas svešas valodas un kultūras sevī uzsūkdama, izkristalizējusi pati savas un savas tautas vienreizējās pārlaicīgās vērtības. Par viņu mūsu literāts un kritiķis Jānis Rudzītis teicis: svešu paraugu izvēle, pat svešu elementu pārņemšana palīdzējusi dzejniecei iedziedaties tais toņkārtās, ko mūsu auss uztveŗ kā latviešu sirdij tuvas. Visos citātos un dzejoļos paturēta oriģinālrakstība.
Vera Streita
|
Elzas Stērstes atstātie dzejoļi, Lit. un Māksla, 1988. g. 11. martā. (V.S.)
Ziemas ceļā
Vēji vējo vaigā,
Kur lai soļi stājas!
Svešāda šī puse,
Likteņa ceļi.
Jūs, māsas mīļas, mani neapskaudiet − (1953)
Vēstule Zeltspārnītim. (Fragments)
...Liekas, ka caur miegu irdu (1953)
Mājas.
Nu mana zeme atkal mājās sauc.
Jel stāsti, vai tavi dārzi zied,
Kas visu var līdz galam izdomāt!
Es tavās rokās gurdās rokas lieku, (1955)
|
JG redakcijai: Ļoti vispusīgs žurnāls − atklājat neredzētu un nedzirdētu − dažreiz nesagaidītu! Bet lai mēs dzīvotu − viss tas ir jāzina. A. Puķītis.
JG redakcijai: Noveļu Jums ražīgu darbu šinī mūsu tautai tik svarīgā brīdī. B. Strode.
JG redakcijai: Paldies par Stērsti, Strēlerti, Tomu... JG vajadzētu turpināt koncentrēties uz tiem cilvēkiem, kas mūs vieno un... palīdz mums dabūt pamatu zem kājām. L. Zariņa.
JG redakcijai: ... Draudzeni visvairāk pārsteidza lielā bagātība mūsu iepirkšanās centros un JG saturā. Kā lielu dārgumu viņa paņēma uz Latviju līdz vecos JG numurus ar K. Elsberga, M. Zālītes, J. Petera (pirms 20 gadiem) darbiem žurnāla 1. lappusē. Paldies JG par iepazīstināšanu ar Latvijas dzejniekiem! Tekla S.
|
JG redakcijai: Jums vajadzētu publicēt Latvijas Vides Aizsardzības kluba priekšsēža Arvīda Ulmes dzejoļus. Tie ir populāri Latvijas jauniešu vidū... Lai dzīvo dzejnieki un rāda mums ceļu! Zaļais, Vācijā.
|
Arvīda Ulmes dzejoļi
Ir gana pārdots. Vairāk nepārdodos.
Tas dārgākais man ir par velti dots: Bet vai uz ilgu... tas nav norunāts.
Triolets
Mēs visi vienā saitē sieti, |