Ausma Jaunzeme
|
|
ATBILDE |
I
Mums Nav vairs vecās dziesmas tā aizmirsta -- dziesma netika uzrakstīta, un gadiem nedziedāta, aizmirsusies...
Nav ari jaunā, jo netīrais gaiss kož rīklē, tā aizsmok un nevar dziedāt –
tad, ilgi nedziedāta, arī tā aizmirsta -- jaunā dziesma -- bet balsis kaut kur vējā var manīt saucot ----
Mēs ausāmies, puskurli no džetu trokšņiem. Vai mēs rīt dzirdēsim labāk, skaidrāk?
Ārsti, ārsti...
Vai parīt mēs varēsim skaņas salikt, izprast, Vai parīt mēs varēsim atbildēt jūsu dziesmai ar jaunāku?
II
Viņi mūs meklē, pakritušus notekās, kā alkoholiķus paslēpušos zem krūmiem kā ievainotus zvērus meklējot miršanai mieru...
Un viņi saka, mēs esot miruši... Viņi grib mūs aprakt, bet nevar atrast, jo mēs vairs neguļam uz līķu galda.
Katram ir sevi pašam jāizcērt. Katram ir doti citi īstie dievi ar važām un ķēdēm. Tava māja nav mana māja -- mana māja ir tā, kuŗas gaisma tevi padara aklu. Uzticība ir mirusi, pa ielām staigā viltus, nezdams paslēptu pārdoto mantojumu.
|
ZAĻĀS ACENES
|
Arī man virsū guļas, spiež septiņas pēdas ------ dūmu, dūmaku, smaku -- spiež nost, un brīva gaisa nav ..... mani ceļi nav brīvi nedz manas takas.
Arī man nav brīvas skaņas, nav brīvu acu bez zaļajām acenēm vecām, saskrambātām acenēm neatceros laikus, kad man to vēl nebija ..... tagad tās ir ne tikai zaļas, bet arvienu, arvienu miglainākas.
Jā, mūsu ielas ir bruģētas zeltā --- mēs dzīvojam lielās, pašu neceltās mājas plašos dārzos aiz nebeidzamām sētām, aizslēgtiem vārtiem: jāsarga jāsarga ----- neaiztikt, neatstāt traipu uz spožā metalla!
Bet savu godu mēs atstājām jūsu ielās toreiz. Jā, uz jūsu ielām.
Jūs mēģinājāt pacelt mūsu godu, nesāt ar nēšiem uz nogurušiem pleciem tīri spodros spaiņos, berztos ar baltām jūrmalas smiltīm likāt asaru laistītus ķieģeļus vienu uz otra lēnām, jo jūsu rokas bij vaļēju tulznu pilnas bet nemitīgi karstajā saulē, lietū, vējā, vētrā, sniegputenī, dienā un naktī -- vienu uz otra, vienu uz otra, kamēr atkal ceļas māja, kur daudziem būs vietas.
Reizēm jūs pagurāt pakritāt un varbūt saucāt, tikai mūsu radiofoni saņem citādu gaŗumu viļņus, mūsu vēstnešu baloži nezin ceļu pāri plašajām, svešajām jūŗām pie jums ------ un jūsējie, pretuzlidojumu radara tīklos uztverti, kļūst pretraķešu raķešu mērķi.
Grāmatās vēl dažreiz uzduŗos vecmātes dziedātiem vārdiem šad tad... --- Šad tad īgnā lībiešu sieva vairs neklus .... spoži zobeni griež, šķēpi lido vairogi, caunu cepures, stopi, bēŗi, dūkanie, dābolainie, melņi, zeltaini mati, zobentērauda acis cērt cērt cērt cērt brīvības ceļu lībiešu sieva dzied dzied dzied dzied brīvības dziesmu --- nemitīgas rokas nestājas: ceļ ceļ ceļ ceļ mūsu godu ---------------
|
ZIEMEĻU VILKI |
Cik vēl ir lielo Ziemeļu Vilku? Pārnāca Pārgāja Sanāca Saplēsa -----
Aitas un jēri ganās.
Aitas un jēri gulēja Ēdenē blakus lauvām -- bet tas bija dienvidu zemes mūžīgā vasarā.
Ziemeļu ziemā liktenis ņēma Baldera gaismu -- saules meitas nozaga tumsas dēli, aizvīla prom Orfeja pazemē. Lauvām bija par aukstu. Nāca lāči un vilki, saplēsa, baidīja aitas, kamēr tās meklēja drošību kūtīs.
Lielie Ziemeļu Vilki valdīja kāvu, mēnešu ledus naktis, milzīgos silus un klajus salušās upes, ezerus, sniegpilnos ceļus ------
Cik vēl ir lielo Ziemeļu Vilku? Aitas un jēri ganās pilsētas ielās.
|
SOĢIS
No „Morfija sapņu” cikla
|
Es šūpojos kreisajā svaru kausā - tas iet uz augšu augšu arvienu vieglāks - labajā kausā mani atsveŗ un pārsveŗ mani smagie grēki.
Soģis lasa milzīgā grāmatā - labā pusē labie darbi kreisajā - grēki nepiedodami kas ved uz iznīcību.
Darbi visi skaidri uzrakstīti melns uz balta - neizbēgt nenoslēpties neizlūgties jo soģis ir taisnīgs un visu precīzi mērī.
Viņa tuvredzīgās acis redz tikai lapu ar melno un balto; manas saraudātās acis par tālu un manas saliktās rokas.
Šis soģis ir taisnīgs un paraksta manu nāves sodu.
|
|
|
OTRĀ, IZLABOTĀ BALĀDE PAR DZĪVES ĪSTENĪBU
|
1 Atkal Tu, atkal es. Mēs abi. Meža greznajā tumsā nākam. Soli blakus, soli tuvāk, soli labāk – (Nē, te ir droši: citur bija mūsu sāpei sākums.)
Tukša māja. Vēsas kāpes. Slēgtas durvis. Tāpat pasēdēt vien Tevi atvedu, bet patiesības pēkšņumā tās trīs visspožākās burvības trīs vecos vārdos pavisam jauni pateici Tu.
Vaigu Tev glāstīt, pieri, - it kā labi bērni mēs būtu: mājas. svētvakars. mierīgi. diezgan. - Nez’, ko nozīmē - grūtums?
Zilā pļavā aiz baltstaru pienenes Lielais Lācis dzied Mazajam Lācītim aijā žūžū. Tuvu staro Tavs maigums. – Mīļā, tikai es bez meliem spēšu sacīt visu mūžu: „Vēl nāks Tevi pielūgt, nāks spēlēties, bet, vienalga, cik tuvs būs vai rada, vai nāks dzeltenā dienas kvēlē, vai kad mēness mirdzošā sarma sijāsies gaisā, - nekad vairs, nekad neviens Tevi neredzēs skaistāku.”
2 (Detaļa)
Ne jau Tev vien tās rokas var aizlūgt, dot, vēlēties: Tavas sejas gaišumā arī es protu spēlēt, protu ar pirkstu galiem izglāstīt savu Mēnesnīcas sonātu vieglītēm. Vai Tu nedzirdēji? Ieklausies brīdi: tā ir sena, tā būs jauna tēma. To trijos vārdos var izdziedāt, to mūžā nevar pabeigt ---------------------------------------- Mēness mūzikas laiks. (Nē, es negribu nekā teikt.)
3 Tomēr vairāk nekā ļaudis un lietas Tu mīli savu nabaga sapni, bet nav durvju Tavas labestības cietumam: cilvēks ar cilvēku nezin, kā tikties, un sapnim savs darbiņš sāk apnikt.
Viņš sāk runāt, ka citur ir īstāk, viņš dzīvu muti sāk žēloties. Tu jūti - viņš pārvēršas bīstami, un Tu mīli, kamēr nav par vēlu, bet sapnis tikai runā un stāsta, viņš sāk smieties, paraud, niekojas, un pienāk tas brīdis: tas baiļu brīdis: kāds cilvēks negribot jāglāsta, līdz Tu topi viņa rūgtums un prieks.
4 Starp mākoņiem ezers pārstāj dzirkstīt. Citāda nakts. Citāda tumsa. Mute atdod un dziest. Uzticīgā nogurumā atpūšas pirksti. Nekas. Skumsim. ---------------------------------------------- Sausām acīm Tu stāsti, kas sāp, savu jauko cilvēku postu. Tavas asaras, manī tās sakāpj, graujas pāri vēl pēdējam sprostam, un es dzirdu: mana mute jau izraud visu visu, ko pašam bail zināt – ---------------------------------------------- Tālu rītausma sārtiem jau draud, bet to vienkāršo visu nez’, vai dziesmā vairs pārdedzinās.
5 (Detaļa) Ja jāraud par Tevi, tad tomēr vislabāk pie Tavām krūtīm: it kā šīs mirkļu rokas Tevi varētu paglābt uz mūžu. Es turos pie Tevis un lūdzos: „Dievs, neesi mums taisns, esi žēlīgs,” bet neatturams aust rīts, atstāj bēdas un žāvē rasu, līdz mēs gaistam viens otram no pirkstiem.
6 (Tās pāris dienas pirms mūsu pasaules gala: „Vai jau tagad te nav neviena? Vai jau tagad esmu tikai gruzdoša saliņa?”)
Vēl jau eglei sveķi dienvidū smaržo, vēl paēnā puķe tiepjas ziedēt, vēl mutē dzīvības garša ar īsu mūžību biedē.
Nokrēslā rūsa vēl baidīs, tikai nakti beidzot mūsu mēmā, mūsu stiprā cerība kā liesmas Tevī, manī laidīsies, un pēkšņi mēs tapsim Tā Neticētā Derība.
Labs, neizdibināms Dievs degs debesīs gaismu mīlestības gausumā. -------------------------------------- Ai Tavās, Tavās gudrajās rokās atmosties tajā pēdēja ausmā.
7 (Detaļa) Smagas, tik smagas jau bēdas, liels, tik liels jau gurums. Zālē zem tumšas debess savu dzīvību kurinām: klusā, drosmīgā mute, pirkstgalu spožais būriens – deg mūsu dzīvība, deg jau dūmiem sūriem, deg jau ar dūmiem baltiem, uzplēš ar saldu liesmu – Sāpi, mīlestība, sāpi mēma: te nav lētā glābiņa dziesmā ----------------------------------------- kaut kas deg zem tumšas debess koku melnā lokā. Gaŗām ejot, skopi mūs noglāsta laime negribot iemīlētām rokām.
8 agrākā balāde nebija pareiza piedod pirmo reiz mīlēt kādu vairāk par saviem vārdiem bez meliem mēness mūzikas gaišums mans rūgtums un prieks pāri pēdējam sprostam Tevi paglābt atmosties iemīlētām rokām
es nevaru to uzrakstīt
mīļais Dievs esi mums bērniem žēlīgs
|
Irma Bērziņa
|
|
POSTĀ |
Vienskanīga dziesma mēmām lūpām vārdus loka. Mēles klusē. Kailās cirsmās atbalss netrīc.
Saucu, saucu, nesasaucu.
Neatskan.
Ķelnē, 1969.g. augustā
|
GANDRĪZ KĀ PASAKĀ
|
Esmu milzis, turu kalnu uz pleciem. Mans kalns ir trīsstāvu augsts. Elpot es elpoju pašā augšā pie atvērta loga. Logs atvērts augu gadu - dienu un nakti.
Gaŗāmgājēju skropstas, zelta putekļiem pielipušas, neceļas. To acis nesaredz kalna, nedz atvērtā loga. Mani tas neaizvaino. Es smagumu panesu viegli.
Ķelnē, 1969.g. jūlijā.
|
Andrejs Irbe
|
|
521,7
|
Pa skaņām iziet, pa skaņām uz ielas, iziet ielās ar bitēm puķēs, ar vēju brunčos, iziet skaņās pa skaņām, pa ielām, tikai ar skaņām pa ielām, tikai - ar to vienu valodu ar to vienu dziesmu ar acīm ne, ne ar acīm, ir labi, ka acis neredz: tas zaļais, brūni zaļais visapkārt nav mežs, tas zaļais, brūni zaļais, tēraudcietais mežā visapkārt nav acīm; tikai pa skaņām, staigāt pa skaņām ar skaņām, pa skaņām izstaigāt, neskaņu nedzirdēt, jo vajag, lai būtu, vajag tikai to vienu dziesmu tikai to vienu valodu tajā pa skaņām, pa skaņām ieiet kā iziet pa vārtiem, kā iziet caur meijām pa vārtiem no tērauda čiekuru loka, kā iziet no loka ar skaņām, kā iziet pa skaņām ar bitēm, ar vēju, kā iziet no loka ar vēju, un pāri lokam lai vējā tikai tā viena valoda tikai tā viena dziesma ved vējā, ved kopā, pāri lokam tā varvīksna tava un mana tur augšā pa skaņām ar vēju brunčos, tur augšā ar kalmēm, pa varvīksnu augšā virs loka ar bitēm puķēs, pa skaņām no skaņām lai neskaņa atlīst, lai atlīst un vējā tur augšā tā viena dziesma tā viena valoda pa pērkona dārdiem, pa pērkona lietiem, lai pērkona vējā pa skaņām tur augšā, pa liesmām, pa dziesmām virs loka, tur augšā lai esam (es sajūtu plecu, tavējo) pa skaņām un kalmēm ar lietu un vēju, tur augšā ar bitēm, ar skaņām kā ielā, kā vējā, tur augšā pa skaņām kā ielā, kā vējā, tur augšā esam, nu esam kā vējā, kā liesmas tur augša virs loka, nu esam tur vējā un kalmēs, varvīksnas lokā tur augšā kā dziesmā, un kopā.
|
|
|
MEITENE |
Liekšķerainām acīm, izplūdušām krūtīm, un tik īsu īso mini, viņa lasa savu bībeli. Resnā meitene sapņo septiņpadsmit sapņus. Viņa pielūdz. Resnā meitene apburti smaida, tikai mazliet domādama varbūt. Resnā meitene ar smaidošo smaidu es atcerēšos tavu smaidu.
|
JĀŅI 70. GADĀ |
Šoziem varbūt ir pirmais ledus laikmeta gads. Mēs dzeŗam kafiju ar pīrādziņiem viņš prasa mums par Jāņiem un dažs vēl pasniedzas pēc piparkūkas aizmirstas. Mēs zīmējam ar stiprām krāsām ar maigām visādi.
Mēs sapņojam...
Mēs stādīsim bērzus. īstas gatves. Ravēsim visus mežus. Dēstīsim tur bērzus un liepas, un kļavas, visus gaišos kokus vien. Sēsim jāņuzāles, rudzupuķes, starainas pienenes, āboliņu sarkanu un baltu.
Jāņa sierus siesim. Aizrunāsim pāris pūrvietu ķimeņu ražas, un laikus rindās dzeltenas mēness ripas rindosim uz liepu paplātēm platām. Krausim tās torņos augstos kā dižus sudraba latus.
Mūs dzirdēs pat Ņujorkā. Jānīt’s nāca pa gadskārtu, Līgo, līgo. Rīga koklēs trausli – nu katra ielmalas stīga trīs tālām balsīm līdz. Baltās smiltīs guļ bērns pie gliemežvāka tāla, ak jūŗa sava ar meldiju jaunu bērns guļ viens ar gliemežvāku tālu. Līgo. Līgo. Ar līgo apšaudīsim putnus un lidmašīnas. Nez kādu dziesmu dziedās zelta putns rīt? Ai, līgo, līgo neapstāj! Pilnu kurvi paparžu ziedu bērsim. Nākošā gadā būs simtiem Jāņi jauni.
Dziedru sārtā zelta lējums krājas. Saltā kaulu māte vēlreiz atiet trūdu leknā varā. Alus mucas vedam guldzošiem vēderiem - lai rīb zeme un debess zeltītās dzemdības skurbumā.
Mēs sapņojam.
Vēlāk programmas vadītājs teica kaut ko par algošanu... policiju pudelēm plīstošām kaušanos maruhuanu... tipiem uzlauztām mašīnām kaut ko arī par dziesmu lapiņām publiku mēmu pāri par trīs tūkstoši kas kaut ko gaidīja.
|
Larsena
|
|
BAILES |
Ir dienas, kad roku delnās, no acu dobumiem, zem pēdām, no logu palodām, elpu grūdienos, kliedz bailes. Mēmas. Iznēsātas sirds dziļumos. Katra izteiktā vārda priekšā sāpes. Žņaudz. Likten’s lūr putnu acīm, klabina asajiem knābjiem. Izliek netaisniem lamatas. Pinekļiem apvelk. - Izbēgt? Tu griezies un griezies uz riņķi vien. Netiec nekur. Aiz pleca slepkavo, dedzina, zog. Izstiep roku, tumsa priekšā. Pirkstu kumeļi bailēs slienas, tirpst. Prāts atbalso trokšņus, asins šūpojas stundu atsvirās. Ai, apsēstā pasaule, mana pasaule. Uz atkritumu tvertnēm gurdajiem apsēsties. Rokas aptausta ķermeni, atrod asmeņiem, ķērpjiem apaugušu. Aust gaisma. Miekšķina zemes važas. Apvāršņa vārtos zied sirds svece.
|
Gundars Pļavkalns
|
|
CITS VARIANTS
|
Pastkastīte reklāmas, laikraksti, žurnāli, Veļas pulveŗu vai zobu pastas paraugi, Mudinājumi pabalstīt Pestīšanas armiju, Vēstules no tādiem kā draugiem, Vēstules no iestādēm, lēses. Viena vēstule tur nekad neiekrīt, Lai gan redzējis to jau esmu. Tā - es zinu - rakstīta vakarā Un šai pilsētā; atceros pat ielu; Datums liecina par vasaras sākumu; Rokraksts sievišķīgs. Vārdu sakot, romantiski. Papildināsim šo romantiku.- Rakstītāja sāpošas uz dusu, Izdzēš spuldzi. Oranžais logs pēkšņi satumst. Paliek dārzs ar melnām lapotnes masām, Zilpelēkiem mēnesnīcas laukumiem. Pār milzu kokiem zvaigznes. Ielu krustojumā mākslīga rieta dzeltenā atblāzma. Vēstule vairs neaiziet ar vakara pastu; Kastītes tumsā tā gaida rītu. Debesis apmācas, beidzot sāk pat līt; Kastītē, kam tuvumā parks un tenisa laukumi, Spiežas ziedu, salijušas zemes smaržas... Pēc dažām stundām vēstuli izņems; Drīz tā, domājams, pienāks. - Diemžēl, tas viss Ir citā universa variantā (Ar tikai drusku citādiem Cēloņiem un sekām).
|
LAIMĪGĀ NELAIME |
... Bet vēlāk - Kad viņš jau bija cienījams un apvēlies, Mita ērtā namā, Rosījās darbā un sabiedrībā; Kad juniors dzīvoja filmās un komikos Un meita, ņipra padsmitniece, Steidzās, iepirkās, mazgājās, skuvās, krāsojās; Kad sieva Tapa īgnāka un mazāk tieva- Viņš mēdza atgriezties laimīgajos gados, Kad viņš bija nelaimīgs, Viens Grāmatām pieblīvētā istabiņā Vai ielā, kuŗas saltums spiedās Ne miesā vien; Kad viņš bija jauns, glīts, noplucis, Izmisis un aizrautīgs, Brīvs, Dzīvs.
|
Annas Achmatovas
/
Osipa
Mandeļštama /
Bulata Okudžavas un
Borisa Pasternaka dzejoļi A. Ivaskas, H. Kraujas un A. Ezergaiļa atdzejojumā |