Jaunā Gaita nr. 284. Pavasaris 2016

 

 

 

 

 

VEĻIEM PIEVIENOJAS muzikologs un komponists, LMA prof. Oļģerts Grāvītis (1926-2015), trīs operu, 50 solo dziesmu, ap simts kora oriģināldziesmu un latviešu tautas dziesmu apdaru, vairāku grāmatu, ap 1 300 rakstu, daudzu radio/TV raidījumu autors. Jāņa Ivanova prēmijas (1986), TZO (1998), Lielās mūzikas balvas (2007) laureāts.

Oļģerts Grāvītis

 

CILDINĀJUMI JG lidzstrādniecei Dacei Aperānei pieškirta (2016.27.I) Lielā mūzikas balva (2015) par latviešu mūzikas popularizēšanu pasaulē.

Latvijas bij. premjerministrs, tagad Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis iekļauts Briseles izdevuma Politico 28 ietekmīgāko cilvēku sarakstā. Viņš raksturots kā politiķis, kurš peld pret straumi, vada skaitļus un PowerPoint prezentācijas, kamēr Eiropas nacionālās valdības savstarpēji cīnās un visā kontinentā aug populisma vilnis.

Ministru kabineta Atzinības raksts (2016.5.I) Egilam Levitam par Satversmes preambulas līdzautorību, par darbu tieslietu ministra, prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas pr-ja un ES Tiesas tiesneša krēslā, par Latvijas tiesiskuma un latviskās dzīvesziņas lomas uzsvēršanu valsts attīstībā

PBLA KF (2015) Goda balva arhitektam Gunaram Birkertam un pianistam Artūram Ozoliņam, Goda diplomi pianistei un mūzikas pedagoģei Ingrīdai Gutbergai, Tautas deju kopu vadītājām Astrīdai Liziņai (Filadelfijā), Intai Veldrei  un Sandrai Mednei (Milvokos), Atzinības raksti mūziķei Lindai Marutai Kronbergai (Kanādā), teātriniecēm Maijai Laiviņai un Tainai Laiviņai (Ņujorkā), daiļamatniecēm Sarmītei Vilks un Ilzei Ēdels (Kanāda).

PBLA Balva JG redakcijas kopdarba stūrētājam Rolfam Ekmanim.

Baltijas Asamblejas balva literatūrā (2015) Mārim Bērziņam par romānu Svina garša, kurā vēstīts par liktenīgajiem notikumiem Latvijā II Pasaules kara sākumā.

Dzejniekam, tulkotājam un atdzejotājam Knutam Skujeniekam apbalvojums Par nopelniem Polijas kultūras labā.

Nacionālās kultūras padomes Izcilības balvas (2015) ērģelniecei Ivetai Apkalnai, animācijas filmu režisorei Signei Baumanei un scenogrāfam prof. Andrim Freibergam.

Pati vecākā folkloras organizācija International Union of Folklore Associations (dib. 1949) starptautiskā forumā Haifā, Izraēlā, apbalvo ar Zelta zvaigzni” (Gold Star Award) tradicionālās dejas pētnieku un skolotāju Ernestu Spīču (BL 2016.12.I).

(vg)(re)

 

JAUNIZDEVUMI

 

LATVIEŠU RAKSTNIEKI CITVALODĀSBitītes Vinkleres atdzejoti iznāk Imanta Ziedoņa darbi krājumā Each Day Catches Fire (Red Dragonfly Press”, 2015), bet š.g. vasarā Lennan Foundation tulkojumu sērijā apgāds BOA Editions” paredzējis laist klajā viņas atdzejoto Knuta Skujenieka Seed in Snow (Sēkla sniegā. Rīgā: Liesma, 1990) angļu un latviešu valodā – ar Dainas Dagnijas veidoto vāku. Krājumā ietilpināti Skujenieka septiņu ieslodzījuma gadu (1963-1969) laikā uzrakstītie dzejoļi.

Māras Zālītes romāna Pieci pirksti fragments Majors un konfekte (tulk. Margita Gailītis) iekļauts 2016. gada antoloģijā Best European Fiction.

(vg)

 

DZEJA – Atvadoties no jaunības un tās ilūzijām, Kārlis Vērdiņš klajā laidis dzejas krājumu Pieaugušie, kas tapis pēdējo 7 gadu laikā.

Dziļi personīgi un emocionāli dzejoļi lasāmi Evas Mārtužas krājumā Nepiesavināma.

Madaras Gruntmanes pirmajā krājumā Narkozes Guntara Godiņa vērtējumā iekļauti psiholoģiski precīzi un skaudri darbi.

Grāmatā Latgales sirdspuksti veiksmīgi sakopoti 150 Latgales dzejnieku un fotogrāfu darbi no visām 20 Latgales novadu un 2 pilsētu pašvaldībām, un tā apvieno dažādu tautību cilvēkus un atspoguļo Latgales dvēseli, izsakot to ne tikai latviešu, bet arī latgaļu, krievu un baltkrievu valodā.

(vg)

 

PROZA – Vēstures romānu sērijas Mēs. Latvija, XX gadsimts devītais romāns ir Noras Ikstenas Mātes piens, kas aptver laika posmu no II Pasaules kara beigām līdz 70.-80. gadiem un vēsta par triju paaudžu sieviešu sāpju ceļiem.

Dace Rukšāne paliek uzticīga savai tēmai un stāstu krājumā Mīlasstāsti varonēm ļauj izspēlēt savu vienīgo dzīvi, brīžiem ieslīdot gan sirreālajā, gan fantāzijas un neviltotu šausmu žanra pasaulē.

Egīla Ventera mikroromāns Atlantīda, kāda tā ir domāts lasītājam, kas spēj novērtēt rakstnieka spēles ar vārdiem, valodu, situācijām un stilu, un tas ataino rakstnieka domas, uz 21. g.s. sliekšņa nolūkojoties atpakaļ cilvēces vēsturē.

Inga Žolude  saka, ka krājumā Stāsti viņa vēlējusies uzrakstīt par stāstiem, ko mēs nesam sevī un par kuriem neviens, iespējams, nenojauš.

Anna Skaidrīte Gailīte dokumentālajam romānam Tilts starp horizontiem pamatā likusi kurzemnieces Fanijas Budovskas dzimtas stāstu, kas ritējis Kurzemē pie Kolkasraga.

E-grāmatā izdots pēc Rolanda Kalniņa ekrānus nesasniegušās un padomju cenzūras gandrīz pilnībā iznīcinātās filmas Piejūras klimats (1974) scenārija rakstīts stāsts, kas pēc cenzoru domām bija pārāk brīvdomīgs.

Žurnālists Armands Puče, sapratis, ka neviena versija par Herberta Cukura dzīvi nav patiesa, vēsturiskajā detektīvā Jūs nekad viņu nenogalināsiet cenšas meklēt atbildes uz daudziem jautājumiem.

Ēriks Hānbergs  grāmatā Atgūšana un iegūšana saprātā un neprātā stāsta par dzīvi un saimniekošanu kolhoza laikos sovjetu Latvijā.

(vg)

 

DAŽĀDA SATURA Guntars Ceravs un Jānis Vasiļevskis grāmatā Karavīra ceļš izstaigā Latviešu leģiona virsleitnanta Teodora Kalnāja dzīves ceļu, balstoties uz atstātajām atmiņām, dienasgrāmatām, kā arī citu autoru publikācijām, kas vēsta par Kalnāju un leģionu.

Vēsturnieku komisijas rakstu 28. sējums Latvijas vēstures un histiogrāfijas problēmas 1918-1990 apskata Latvijas vēsturi 1920.-1930. gados.

ZA prezidents, mākslas zinātnieks Ojārs Spārītis vērienīgā pētījumā Esejas par Latvijas sakrālo kultūru savācis vienkopus Latvijas sakrālās kultūras vērtīgākos paraugus un skata tos vēsturiskā perspektīvā.

Ojāra Spārīša jaunākā grāmata (2015)

 

Teātra zinātnieces Gunas Zeltiņas monogrāfijas Šekspīrs. Ar Baltijas akcentu pamatā ir autores daudzu gadu rūpīgs darbs, pētot Šekspīra personību, daiļradi un viņa darbu interpretāciju Baltijas un citu valstu teātros.

Savai sadarbībai ar izcilākajiem latviešu dzejniekiem gan radošajā, gan administratīvajā darbā – Imantu Ziedoni un Ojāru Vācieti –  Daina Avotiņa velta atmiņu grāmatu Mani spēka pīlāri.

 Aktieris un iecienītais Ziemassvētku vecītis Kaspars Pūce jaunākajā grāmatā Ko lai dara, tādi laiki stāsta jautrus piedzīvojumus no aktiera gaitām Dailes un Leļļu teātros un Rīgas Kinostudijā.

JG lasītājiem labi pazīstamā publiciste un universitātes lektore Lāsma Gaitniece grāmatā Ciemos uz vilinošākajām Eiropas pilsētām sakopojusi intriģējošus stāstus par ceļojumiem uz dažādām Rietumeiropas un Viduseiropas valstīm.

Luīzes Pastores Mākslas detektīvu sērijā iznākusi trešā grāmata Svešinieka atnākšana, kurā mazie detektīvi izseko mākslas darbu noslēpumus, šoreiz aizraujoties ar Niklāva Strunkes gleznu.

Desmit pasaciņas par kaķēnu un trusi Māra Cielēna sakopojusi grāmatā Klusis un Strīpiņš.

(vg)

 

TULKOJUMIMansards” un Pētergailis” pērngad izdevuši virkni grāmatu, kas no čehu valodas tulkotas latviski – to vidū Ulža Bērziņa atdzejotā Nobela prēmijas laureāta Jaroslava Seiferta dzejas izlase Mēŗa stabs/Skūpstu grāmata, Jāņa Krastiņa tulkotais Josefa Škovorecka Cilvēka dvēseles inženiera stāsts (skat. JG282:72-73), vairāk nekā 25 pasaules valodās tulkotā Patrika Ouržedņīka Europeana (ko latviskojusi Zita Zača), un ne tikai.

Jau daudzus izdevumus piedzīvojušais vienas no ievērojamākajām mūsdienu kanādiešu rakstniecēm Margaretas Atvudas (Margaret Atwood) romāns Kalpones stāsts (Handmaid’s Tale – tulk. Alda Vāczemniece).

Igauņu teologs, vēsturnieks un rakstnieks Mēliss Frīdentāls (Meelis Friedenthal) fantāzijas žanra romānā Bites (tulk. Maima Grīnberga) raksta par studenta gaitām Tērbatā 17. gs.

Bijušais policists un IT speciālists, tagad populārs trilleru autors zviedru rakstnieks Anderss de la Mote (Anders de la Motte) lasītājus iepriecina ar jaunu romānu MemoRandom par Stokholmas slepenpolicistu, kas jebkādiem līdzekļiem vervē ziņotājus.

(vg)

 

Melo-M orķestra vadītāji (priekšplānā no kr.) Kārlis Auzāns, Jānis Pauls, Miķelis Dobičins un sitaminstrumentālists Miķelis Vīte (2015.30.XII)

MŪZIKA – Rīgas Kongresu namā par tradīciju kļuvis Melo-M Vecgada lielkoncerts  – vairāk nekā 50 dažādu paaudžu čellisti atskaņo gan Kārļa Auzāna oriģinālkompozīcijas, gan arī pop/rok mūziku. Skat. arī <https://www.youtube.com/watch?v=hap93dgA62E>

Divas saules apstaroja, apmīļoja, lika meditēt, skumt, smelties spēku, izdejot dančus, pasaules ritmus – tā par Latviešu Kultūras biedrības TILTS rīkoto (sadarbībā ar Latviešu Fondu, PBLA un ALA) Laimas Jansones un Zanes Pērkones uzvedumu Mineapoles (Minneapolis) pilsētā, ASV (2015.5.XI) raksta Inta Lāčplēse. Bet no Indianapoles (Indianapolis, 7.XI) Ligita Krūmkalns: Sievietes priecājās par Maijas dziesmu, vīrieši par Paijas. Visiem nāca atmiņā senās, sūrās dienas, kad jauki no skatuves atskanēja patriotiskas dziesmas. Un dienu vēlāk no Čikāgas Kristīne Sīmane-Laimiņa: Uzsākot dziesmoto ceļojumu, tas aizveda no veltījuma Lāčplēša dienai no rokoperas līdz trijvalodu Baltijas ceļa balādei. Dziesmotais ceļš līkulocījās no jūras, kas prasa sev smalku tīklu, caur kurzemnieces sētu... kokle tika lietota vienādi kā sitamais, tā arī stīginstruments... Abām mūziķēm piemīt vienreizējās spējas vadīt skatītājus pāri kalniem un lejām, pasniedzot dziesmas aizraujošās un līdz šim nedzirdētās faktūrās un toņos.

(re)

Laimas Jansones pastaliņas Mineapolē (2015.5.XI)                                             Foto: Tija Kārkle

 

TĒLOTĀJMĀKSLA – Mākslas zinātniece Elita Ansone, kura mūsu lappusēs apcerēja Vijas Celmiņas izstādi Dubultā realitāte Rīgā (skat. JG278:43-44), izsakās (KD 2015.XII) par Celmiņas izstādi š.g. janvārī slavenajā Vīnes secesijā (Wiener Secessionsgebäude, dib. 1897) ar, citu vidū, astoņiem jaundarbiem (2015): „Lielās nakts debesis” (105 x 91 cm liela lapa) gluži vai apstulbina. Ar melno krāsu blīvi piesātinātais kvadrāta fons, kurā izgaismojas zvaigžņu konstelācija, patiešām suģestē ar sava veida gravitāciju, kaut kādu melnā cauruma efektu, kamēr divi jauni okeāna attēli, kas veidoti pēc vienas un tās pašas fotogrāfijas, panāk pilnīgi atšķirīgu efektu (..) Mecotintā darinātajā darbā – ūdens virsmas viļņošanās veidota ar tādām kā nenofokusēta skatiena blaknēm – bilde it kā „šilierējas” un ir izplūdusi. Savukārt blakus tas pats attēls sausās adatas tehnikā viļņu formu veido ar atsevišķiem smalkiem skrāpējumiem un ir precīzu grafisku līniju uzausts.

Atvērto durvju dienās (2015.12.-16.XII) pēc Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas atjaunošanas, kas sākās pirms piecarpus gadiem, ēkas četrus stāvus, jauno kupolstāvu ar jumta terasēm, kā arī moderno jaunbūves apjomu divos pazemes stāvu līmeņos apskatīt bija ieradušies ap 125 000 cilvēku. Bez kapitālā remonta tā bija kalpojusi sabiedrībai 107 gadus. Ēkas arhitekts un pirmais direktors bija Baltijas vācietis, mākslas vēsturnieks Neimanis (Wilhelm Neumann, 1849–1919).

Balva „Gada glezna“ (2015) 56 dalībnieku konkurencē piešķirta Zigurdam Poļikovam par gleznu Šķūnis.

Zigurds Poļikovs. Šķūnis. 2015. 60 x 80 cm

6. Starptautiskā stikla mākslas biennālē (Biennale Internationale du Verre) Strasbūrā galvenajā izstādē Lux Aeterna vēsturiskā ēkā Barrage Vauban piedalās arī Marta Ģibiete ar stikla objektiem no sērijas Zaļais draugs” (2015).

Daugavpilī dzimušās (1939) gleznotājas Aijas Meisters darbi turpmāk papildinās Marka Rotko mākslas centra kolekciju. Viņas izstādē Bērie zirgi attēlotais baltais zirgs bieži nākot sapņos, lai aizvestu viņu prom no bērnībā kara pārņemtās Latvijas: Mana māksla pārvar reālitāti, pētot pasaules fantāzijas, sapņus un vīzijas, cilvēka emocijas, kas saistītas ar bailēm, vientulību un izolētību mūsu nenoteiktajā pasaulē. Bēgļu gaitās viņa nonākusi ASV.

Egils Rozenbergs ir pirmais Latvijas (un Baltijas) mākslinieks, kura darbi taps divās vēsturiski slavenās gobelēnu aušanas manufaktūrās Francijā – La Manufacture des Gobelins (Parīzē, dib. 1601, karaļa Henri IV laikā) un La Manufacture des Beauvais (Bovē pilsētā, dib. 1664, karaļa Louis XIV laikā). Šajās darbnīcās izaustas tādu izcilu mākslinieku kā Šagāla (Marc Chagall), Pikaso (Pablo Picasso), Matisa (Henri Matisse), Miro (Joan Miró) un, protams, leģendārā franču gobelēnu meistara Lirsā (Jean Lurçat) skices. Rozenberga darbi atradīsies apvienības Mobilier National kolekcijā līdzās minēto klasiķu darbiem.

Par labāko mākslas galeriju 2015. gadā gan apmeklētāju, gan tūrisma un viesmīlības ekspertu redzējumā atzīta LNMM izstāžu zāle Arsenāls, kas saņēmis luksusa tūrisma žurnāla RigaNOW! un viesmīlības industrijas ekspertu žūrijas balvu Platinum Platter Awards. Arsenāla ārvalstu apmeklētāju īpatsvars pēdējo divu gadu laikā gandrīz četrkāršojies.

(mb)

 

FILMA – Vietnē Youtube.com ( https://www.youtube.com/watch?v=FihIMzgZccU ) Lāčplēša dienā (2015.11.XI) ievietotā 13 gadus vecās Aleksandras Špicbergas skaistā, dzidrā balsī iedziedātā dziesma Rakstu raksti, ar kuru, tērpusies tautas tērpā, viņa apstaigā visu Latviju, gandrīz momentāni uzrunā tūkstošus un teju „nolikusi uz lāpstiņām” visu internetu. Video pamatā ir horeogrāfa un jauno talantu skolotāja Agra Daņiļeviča ideja: Aleksandras īpašās balss enerģija, tautas deju ansambļa „Vektors“ puišu zābaku soļi, meitu svārku līganie loki un pati Latvijas daba veido visspēcīgāko ieroci, kas pieder mums visiem – mīlestība pret savu zemi un atbildība par to. Lai gan tas skan cēli un visaptveroši, visam pamatā ir katra cilvēka dzīves stāsts, kā tas ir arī šajā dziesmā – nebeidzamā bāleliņa gaidīšana, kas vijas ar cerību un skumju pilniem brīžiem.

Aleksandra Špicberga

Dokumentālā filmā Ručs un Norie (rež. Ināra Kolmane, 2015) Norie Tsuruta ierodas Latvijā, lai rakstītu savu maģistra darbu par suitu novadu, satiek vienu no vecākajām suitu sievām Mariju Steimani, sauktu par Ruču, kura nezina ne vārda angliski, toties dzied. Norie iemācās latviešu valodu un dziesmas, rodas gara tuvība ar Ruču. Turpmāk Latvija un Japāna ir saistītas ar neredzamu un ļoti personisku pavedienu — Ručs raizējas par Norie „tur, tālumā”, uztraucas par katru zemestrīci Japānā, bet Norie sauc Ruču par savu Latvijas vecmāmiņu, vēlas atgriezties un savā dzimtenē iet uz futbola spēli latviešu tautastērpā un kopā ar draugiem sauc: Sarauj, Latvija!

Nacionālais Kino centrs vēstī, ka finansiālo atbalstu saņēmuši 10 projekti, kas ietilpst programmā filmas Latvijas simtgadei  – Astoņas zvaigznes (rež. Askolds Saulītis), Baltijas jaunais vilnis (Kristīne Briede), Baltu ciltis (Raitis un Lauris Ābeles), Bērni cīņās par Latviju (Ināra Kolmane), Ievainotais jātnieks (Ilona Brūvere), Kurts Fridrihsons (Dzintra Geka), Lustrum (Gints Grūbe), Mērijas ceļojums (Kristīne Želve), Simtgadnieces stāsts (Una Celma), Turpinājums (Ivars Seleckis).

Starptautiski izrādīto (arī Latvijā kopš pērngada maija) igauņu kara drāmu 1944 (2015, rež. Elmo Nüganen), kam pamatā Leo Kunnas romāns, jau pirmajā mēnesī noskatījušies vairāk nekā simt tūkstoši Igaunijas iedzīvotāju. Tas ir dziļu pārdzīvojumu, baiļu un sāpju pilns stāsts par igauņu karavīriem pretējās pusēs – Karlu, kurš karo pret sarkano armiju vācu pusē, bet PSRS pusē – Juri, kurš apņemas Karla pēdējo vēstuli nogādāt viņa tuviniekiem, taču bijušā ienaidnieka māsas skatiens laupa viņam drosmi atzīties, ka viņš ir nogalinājis Aino brāli Karlu.

(re)

Kadrs no igauņu filmas 1944

TEĀTRIS  „Skatuve” (Rīgas „Maskavas forštatē”) izrāda (2015.15.XI – rež. Anna Eižvertiņa) trimdā (Stokholmā) mirušā Mārtiņa Zīverta kamerlugu Tīreļpurvs (1936) Darbība noris I Pasaules kara laikā, kad vācieši ieņēma (1915.19.-20.VII) krievu karaspēka izlaupīto un aizdedzināto Jelgavu.

Ģertrūdes ielas teātrī (ĢIT) pasaka Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties (rež. Andrejs Jarovojs), ko Kārlis Skalbe sacer 25 gadu vecumā apokaliptiskā gaisotnē, kas, kā saka režisors, jūtama arī šodien – īsi pirms 1905. gada revolūcijas. Izrādes galvenās tēmas – dzīves prieks, vitalitāte tās vissakāpinātākajā izpausmē – kā pretreakcija un politisks darbības akts kūtrumam un miegainībai, kas valda miera un pieticības malā.

Aktrise Ilva Centere izrādē Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties

 

Š.g. sākumā pēc vairāk nekā gada pārtraukuma ĢIT iestudē Spēlmaņu naktī (2011/2012) apbalvoto  izrādi Leģionāri. Diskusija ar kaušanos, kur, cita vidū, risināts jautājums, vai cena, ko maksājam par vispārējo labumu, nav pārāk augsta?

Jaunajā Rīgas teātrī Rudens sonātes (rež. Māra Ķimele) pamatā ir zviedru kinorežisora Ingmara Bergmana filma. Izrādes mēģinājumu procesā es nemitīgi mācos – gan no režisores un kolēģiem, gan Ingmara Bergmana radītās pasaules tēliem un viņu sarežģītajām attiecībām. Šī ir mācībstunda, kas mani pilnveido, mudina nemeklēt vainīgos, būt atvērtai un mīlēt, – tā aktrise Inga Tropa.

Kamēr Alvja Hermaņa Fausta pazudināšanu Bastīlijas operā Parīzē (2015.8.XII) operas goda prezidents Pjērs Beržē (Pierre Bergé) slavējis par izcilo režiju (Excellente de Alvis Hermanis), visumā publika sadalījusies divās daļās, kā tas bieži notiekot Rietumeiropas operteātros, pie kam konkrētajā gadījumā negatīva reakcija paša režisora uzskatā saistījusues ar publikas vecumu, konservatīvismu un viedokli par ES robežu politiku.

Alvis Hermanis                                                                                                                                                        Foto: Ieva Lūka/LETA

FOTO – Prestižajā Eiropas Vides aģentūras konkursā Picture 2050, kur piedalījušies vairāk nekā 150 cilvēku no 25 ES valstīm, pērnruden uzvarējusī fotomāksliniece Sigita Lapiņa. Laureāte ir arī pazīstama kā zīda, stikla un keramikas apgleznotāja. Fotomākslā viņai galvenais ir fiksēt, notvert īpašo mirkli, noskaņojumu, aktualitāti vai problēmu. Apturēt to vai parādīt citiem, atklāt cilvēka garīgās emocijas un neizpētīto, neredzamo pasauli.

Sigitas Lapiņas foto

TEKSTI VIŅDIENĀS UN MŪSDIENĀS Latvijas Vēstnesis ziņo, ka sākta biedrības Latvijas Literatūras centrs (LLC) likvidācija, uzticot gatavošanos un dalības nodrošināšanu Londonas grāmatu tirgū (2016-2019) Ventspils Starptautiskajai Rakstnieku un tulkotāju mājai. Lai nodrošinātu augstvērtīgas Latvijas prozas, dzejas, dramaturģijas, publicistikas un bērnu literatūras atpazīstamību un pieejamību pasaulē, LLC dibināja (2002) toreizējā prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kā arī rakstnieki Andris Grīnbergs (Akmentiņš), Liāna Langa (Bokša), Nora Ikstena, Maima Grīnberga-Preisa, Pauls Bankovskis, Pēteris Bankovskis, Pēteris Draguns, Karstens Lomholts, Ieva Lešinska-Geibere, Kārlis Vērdiņš un Kultūras fonds.

Jau atzīmējām (JG283:53) Londonas British Library pērngad atklāto (2015.9.X) Vitas Matīsas angliskoto/rediģēto Raiņa grāmatu Kastaņola, kas ar šveiciešu atbalstu pārtulkota arī franču, vācu un itāļu valodā, agrāk izdota arī krieviski. Ievērības vērts ir literātes un politoloģijas doktores Matīsas paustais viedoklis gan par grāmatu, gan arī par Raini un Aspaziju sarunā ar žurnāla Ir redaktori Nelliju Ločmeli (2015.30.XI): Domāju, Rainis nebūtu sevišķi laimīgs, uzzinot, ka viņa visvairāk tulkotais darbs ir „Kastaņola”… Tas nav viņa labākais darbs, jo bija ļoti ātri jāuzraksta. Ļoti interesanti – Rainis 1927. gada vasarā juta nepārvaramu vēlmi mukt no Latvijas uz Kastaņolu. Dabūja ceļa naudu no izdevēja Gulbja un kādas trīs nedēļas atvaļinājuma no izglītības ministra posteņa, ļoti sasteigti uzrakstīja šo grāmatu. Un attiecībā uz mūsdienās dzirdētajām diskusijām par „tikumības jautājumu”: Rainim un Aspazijai šie tikumības sludinātāji bija ļoti pretīgi, jo kopš Jaunās strāvas laikiem tie asociējās ar izteiktu dubultmorāli. Aspazija lugā „Zaudētās tiesības” runā par morālo klimatu valdošajās baltvācu aprindās, sevišķi attieksmē pret sievietēm. Nabaga latviešu meitene spiesta pārdoties varas nesējam, jo sabiedrības dubultmorāle to spiež darīt. Personāži novecojuši, bet jautājumi joprojām ļoti aktuāli. Brīnos, ka lielās jubilejas gadā neviena no šīm reālistiskajām lugām netiek pieminēta. Ļoti žēl, ka no Raiņa un Aspazijas vēstulēm un dienasgrāmatām nav izceltas paralēles ar mūsdienām. Piemēram, to, ka Rainis jau 20. gados ļoti intensīvi rakstīja par korupciju Latvijā, kura kā kaitēkļi „noēd tēvijas zaļo koku”. Par latviešu tendenci ķēmoties pēc aristokrātisma. Skaidri redzēja aprēķinu, kas valda partijās. Uz āru gan bija saudzīgs pret paša partiju, bet dienasgrāmatās un vēstulēs ļoti kritizēja sociāldemokrātus. Rainis ļāvās būt partijas izkārtne, bija deputāts, gribēja būt prezidents. Tā bija lielākā kļūda – viņš varēja pretendēt vēlēšanās, kad atgriezās Latvijā kā tautas varonis, bet, kad zaudēja, vajadzēja atkāpties. Viņš to nespēja, 20. gadu vidū bija ceturtajā vietā Rīgas pašvaldības vēlēšanās – tāds kritiens! Šveices gados viņš nemitīgi raksta, ka politika padara garu maziņu, salīdzina radošo cilvēku ar politisko cilvēku, kuru stāda daudz zemāk. Bet Latvijā viņam bija grūti to saiti nogriezt. Latvijā tas ir ļoti grūti arī mūsdienās. Politika šeit apēd gandrīz visu. Telpa, kur vari būt brīvs, neatkarīgs cilvēks, absolūti bez sakariem un aizmugures, diemžēl ir ļoti maza. Attīstītās Rietumu demokrātijās tā ir plašāka. Domāju, ļoti daudzi cilvēki to jūt.

Projekta www.arlugano.lv vadītāja Ilma Elsberga vēstī par Aspazijas un Raiņa virtuālo muzeju Lugāno – par trimdas gadiem Šveicē, kur tapusi liela daļa Raiņa nozīmīgāko darbu (lugas Zelta zirgs, Jāzeps un viņa brāļi, dzejoļu krājums Gals un sākums, dramatiskā poēma Daugava u.c.), arī Aspazijas dzejas klasikas nacionālie dārgumi Saulains stūrītis, Ziedu klēpis un Izplesti spārni, prozas grāmatas un virkne kultūrvēsturiski nozīmīgu publicistisku rakstu, tālaika dienasgrāmatas, vēstules, sadzīves dokumenti. Tīmeklī redzams arī ieskats izstādē, ko ar vietējās pašvaldības atbalstu 20. gs. 70. gados izveidoja Raiņa un Aspazijas fonda pārstāvji trimdā – Jānis Kārkliņš, Nikolajs Valters, Jānis Ritums, Olga Strunke u.c. kultūras darbinieki.

Internetā (<http://eraksti.lv>) ievietota RLB Latviešu valodas attīstības kopas darba grupas (Valters Feists, Pēteris Kļaviņš, Aldis Rozentāls, Ainārs Zelčs) Latviešu valodas pareizrakstības vārdnīca (203 lpp.). Priekšvārdos teikts, ka tā balstās uz kopš 2008. gada veidotās Latviešu valodas krātuves Latviešu valodas pareizrakstības vārdnīcā ievērotiem latviešu valodas pareizrakstības principiem un noteikumiem, kā arī citiem pieejamiem avotiem.

(re)

DIASPORA – PBLA vēlēšanās priekšsēža amatā pārvēlēts inženieris un sabiedriskais darbinieks Jānis Kukainis. Viņa vietniece – Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē vadītāja Kristīne Saulīte.

Amerikas Latviešu tautiskā savienība (ALTS) Bostonā (2015.8.XI) sumina gan ALTS 97. dzimšanas dienu, gan kultūras darbinieku apaļas jubilejas – Krišjāņa Barona (1835-1923), Emīla Dārziņa (1875-1910) un grafiķa Jāņa Šternberga (1900-1981), gan arī Jaunās Gaitas 60-gadi, izstādot uz četrām garām kāpnēm ap 70 žurnālus, kuru krāšņie, dažādu latviešu mākslinieku veidotie vāki šo rindiņu rakstītājai šķita kā maigā vēsmiņā līgojoši pļavu ziedi. Pāri tiem lidinājās flautistes Agitas Aristas mūzikas (klavieru pavadītājs Bret Silverman) it kā sasauktie putniņi, jau pirmajā kompozīcijā – Romualda Kalsona Stabulē. Sarma Muižniece Liepiņa sveica JG iniciatorus, ilggadīgos pašaizliedzīgos redaktorus, korektorus, publicistus, dzejas, rakstu, recenziju autorus un neskaitāmos žurnālā reproducēto mākslas darbu radītājus, starp kuriem arī daudz bostoniešu un „jaunangliešu”, pasvītrojot, ka rakstu krājums kopš pirmā numura (1955) nav bijis atkarīgs ne no vienas politiskās varas, ne no viena noteicoša maka. Ar savu darbu lasījumiem piedalījās dzejnieki Maija Meirāne, Laris Krēsliņš, Dace Micāne Zālīte un Sarma Muižniece Liepiņa.  Dzejolis „Lībeka” Meirānei tapis pērnruden braucienā pa savām pēckara bērnu dienu, bēgļu dienu takām Ziemeļvācijā. Lībekas vēsturiskajos kapos, kur ar viņu vārdiem pelēks akmens / stāv / vēl turpat… milzīgs meža aveņu krūms ieved dzejnieci fantastiski atminētā ainā. Bērns kapos rūpīgi salasījis meža ogas saujā, tad paštaisītā platas dadža lapas vācelītē tās aiznes uz bēgļu baraku. Māte tautas parašas tomēr nevar aizmirst, nevar ļaut tās negodāt un saka: vai aizmirsi, ka nedrīkst / nekā no kapiem mājās nest / ne plūkt, ne paturēt… (..)  Un tad tā ieraudzīja / manas acis – / – tu esi bēgļu bērns, lai šoreiz / izņēmums. Īsais dzejolis pilns romāna garuma vērtu tēmu: par atmiņām, par mīļa cilvēka spējām izprast tuvinieka dvēseles dziļumu un trauslumu, par izdzīvošanu, par krāsām un garšām un tikumu. Par visu to, ko drīkst dzīvē paturēt. Savukārt par dungājošu un bungājošu puisēnu Dundagas Kubeles pamatskolā (Krišjāni Baronu) dzejvārdus, saka Dace Micāne Zālīte, kamēr Laris Krēsliņš uzgrieza savā mobilajā telefonā lasījumam piemērotu atmosfērisku mūziku un vienu pēc otra, kā bumbu, kas viegli un gandrīz vai taktī lido šurp turp starp divu draugu rokām, lasīja lakoniskus punktu pilnus pantus no abiem saviem dzejoļu krājumiem: Cik es atceros. Vai punktiņi (2012) un Puķes. Vietā (2015). Sarmas pašas dzejoļos vizuāli un ar humoru aprakstītas aktuālas temas – šoreiz ASV republikāņu partijas īpatnējā politika, jūras skorpioni, airbnb, Krievijas nerimstošā agresija pret mazām, apgaismotām tautām un arī nelaiķes Noras Kūlas Priedītes krāšņās zeķes (skat. JG283:10).

(sml)

 

No uzveduma Čūsku vārdi

TRADĪCIJU VEICINĀŠANAS ietvaros Mūzikas namā „Daile” Latvijas Folkloras biedrības rituāls uzvedums (2015.16.XI) Čūsku vārdi – emocionāls ceļojums cauri čūsku mītiskajiem līkločiem, veikts gan tautas dziesmu, rituālu, deju un rotaļu veidā, gan ar mūsdienu mūzikas instrumentu, ķermeņa kustības un vizuālās mākslas izteiksmes līdzekļiem (rež. Valdis Pavlovskis, scenārijs Aīda Rancāne). Piedalās Bārtas Etnogrāfiskais ansamblis, Ciblas folkloras kopa Ilža, Vidrižu folkloras kopa Delve, Katlakalna folkloras kopa Rāmupe, Rīgas folkloras kopa Garataka, Rīgas folkloras kopa Grodi, angļu mūziķis Tobias Illingworth, dejotāji Aurēlija Rancāne, Jana Jacuka, Nauris Goba. Čūska iemieso sevī māsiņu, brūtīti, ķēniņieni, garo putnu, kūlainīti un mīļo Māru – starpnieci starp debesīm un zemi, starp zemi un pazemi, auglības, vieduma, sākotnes un atjaunotnes simbolu, nebeidzamu parādību riņķojumu un dzīvības enerģijas pieplūduma avotu. Jau 1832. gadā Birzgales mācītājs Konrāds Šulcs Kurzemes stāstu grāmatā aprakstīja vietējos ļaudis, kuri čūskas un rupučus cilāja par dievekļiem, ko baroja ar pienu un citu ēdamo, tos turēdami tādos īpašos podos, ko mēdza izpušķot ar vārpām un puķēm.

Pērngad rudens brīvlaikā 10 dienu laikā seši folkloras kopas Zvīgzna jaunieši kokļu meistara Riharda Valtera vadībā izgatavoja no priedes koka kokles, kas Mārtiņdienas priekšvakarā iedziedājušās gluži kā cilvēks – katra ar savu balsi, katra ar savu zīmi un vēstījumu.

(re)

Kopas Zvīgzna kokļu darinātāji Mārtiņdienās (2015)

LATVIJA AR SKATU VIŅDIENĀS – Apgādā „Neputns” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju (LNVM) izdotā grāmata Jānis Krēsliņš – latviešu tradicionālo kultūras vērtību izzinātājs, kur iekļautas 297 fotogrāfijas un 79 zīmējumi, eļļas gleznojumi un akvareļi no 1894. un 1895. gada, kad Krēsliņš piedalījās Rīgas Latviešu biedrības rīkotajās ekspedīcijās uzdevumā iegūt materiālus Latviešu etnogrāfiskajai izstādei X Viskrievijas arheoloģiskā kongresa laikā (Rīgā, 1896). Tie ataino Kurzemes, Vidzemes un Latgales ēkas, ainavas un ļaudis – skolotājus un skolniekus, zemniekus sētās un darbā, meža cirtējus un daudzus citus, kuriem tajos apstākļos nebija ne iespēju, ne vajadzības fotografēties – pieaugušie, bērni, ģimenes, saimes, identificēti un neidentificēti, tautas tērpos un ikdienas apģērbā, sapucējušies un arī izspūruši. 

(re)

Latvju sēta (1894/1895) Jāņa Krēsliņa skatījumā (Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā)

 

LATVIJA 1939.23.VIII-1991.21.VIII – Kā aprēķinājis vēsturnieks un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš (LA.lv.2015.8.XII), visā pēckara padomju okupācijas laikā bijis tikai viens gads, kad Latvija no PSRS budžeta saņēma vairāk, nekā tajā ieguldīja. Kopumā LPSR pārmaksa PSRS budžetā laikā no 1946. līdz 1990. gadam sasniedz 15,9 miljardus rubļu, ja rēķina 1961. gada rubļa ekvivalentā.

Andrievs Ezergailis savā jaunākajā grāmatā Caur velna zobiem. Vācu laiki šodien 1941.-1945. – Esejas un domas turpina sava mūža galveno pētījumu tēmu – holokausta sekas Latvijā un Austrumeiropā, vienlaikus analizējot šīs 20. gs. baisās traģēdijas atbalsis un ietekmi uz Latvijas un pasaules sabiedrisko domu līdz pat mūsu dienām.  LOM biedrības valdes priekšsēdis, literatūrzinātnieks Valters Nollendorfs: Ezergailim patīk izaicināt, un labi tā. Jo izaicinot viņš liek pārdomāt, pārvērtēt un iespējami tuvoties tam, ko pilnībā nekad nesasniegsim – patiesībai. Viņš savulaik izaicināja trimdas sabiedrību, kura apsūdzības holokaustā centās atspēkot, par to klusējot. Viņš izaicināja holokausta pētniekus un aculieciniekus, kuri aizstāvēja nacistu izplatītos mītus par holokausta vietējo izcelšanos Austrumeiropā. Un viņš turpina izaicināt, norādot, kā šos mītus un savus melus pret pretiniekiem lietoja Padomju Savienība, bet tagad – Putina Krievija. Un NRA galvenās redaktores vietniece, žurnāliste Elita Veidemane (2015.21.XII) norāda uz autora drosmi graut mītus, analīzējot holokausta iemeslus Latvijā un Austrumeiropā. Liela nodaļa veltīta slavenajam latviešu aviatoram un aviokonstruktoram Herbertam Cukuram, kas tika nepatiesi apvainots holokausta noziegumos. Ezergailis grāmatā pārliecinoši pierāda, ka Cukurs nav vainojams viņam inkriminētajās neģēlībās. Vēsturnieka darbs iedvesmo un liek ticēt, ka latvieši ir spējīgi ne tikai veiksmīgi cīnīties pret uzspiestiem sacerētas vēstures meliem, bet arī parādīt savu pagātni daudz skaidrāku un spodrāku, nekā viens otrs latviešu „atmaskotājs” un „holokausta biznesmenis” to vēlētos... tikai patiesība var palīdzēt latviešiem izsliet muguru...vienīgi pašu bailīgums var mums kaitēt... Grāmatu izdevusi biedrība „Atvērtās krātuves” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un PBLA atbalstu.

(re)

    

 

LATVIJA – SKATS MŪSDIENĀS. 2016. gads iesākas bez stabilas valdības laikā, kad tai ir milzumdaudz būtisku uzdevumu – sabiedrības labklājība ir tālu no vēlamās, citu vidū jārisina sasāpējušais jautājums par pedagogu algām. Un visam pāri drošības jautājums, nodrošinājums, ka NBS būs pa spēkam šogad valsts budžetā paredzētais lielais finansējuma pieaugums.

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa lēmums (2016.14.I) aicināt ZZS politiķi, Saeimas deputātu (kopš 2008) Māri Kučinski (dz. 1961) veidot valdību apturēja piecas nedēļas ieilgušo premjera meklēšanas farsu, kas gan šķiet gluži „normāls” salīdzinājumā ar Trampa (Donald Trump) un Republikāņu priekšvēlēšanu klaunādi ASV.

Visai precīzi pēdējos sešus mēnešus atspoguļo nedēļas žurnāls Ir ( www.irir.lv ), labākais nedēļas žurnāls Baltijas valstīs (Tomass Ilvess) – Māra Bišofa karikatūras, Paula Raudsepa raksti, neatkarīgās žurnālistes Sanitas Uplejas saturīgās esejas, kurās veiksmīgi apvienots „tekošais moments” ar norisēm mūsu nācijas nesenajā vēsturē, līdz pat Ir redaktores Nellijas Ločmeles sarunai ar jau minēto Vitu Matīsu (2015.30.XI), ko izraisa Raiņa/Aspazijas 150-gades svinēšana Šveicē. Un tie ir tikai daži daudzu citu vidū.

Atsevišķi jāmin samērā plašās pārrunas, kam par iemeslu ir Latvijā mītošā francūža Nikola Ozano „Ārzemju skatītāja vēstule slavenam režisoram”, t.i., Hermanim (satori 2015.18.XII). Tāpat kā citur tīmeklī, arī mūsu redakcijas elektroniskajā pasta kastītē JG draugi/entuziasti/interesenti vēstuli uztver dažādi no eiforijas (spilgts dokuments!... Grūti būs atrast otru tik visu zinošu un ar tik pareiziem spriedumiem par latviešu būšanām un nebūšanām, kādas ir šim gaišam francūzim. Vēstule ir lieliska un tā būtu jāiemet katrā latviešu pasta kastē... Būs jau letiņi, kas viņa domām nepiekritīs, bet mēs pilnīgi piekrītam, ko šis ārzemnieks, no cita, lielāka aploka, redz mūsu mazajā dārziņā. Tur ir jauki puķu zirnīši, bet ir arī daudz citu ievazāti un pašu savārīti sū...) līdz „nu tā” (... ja lasītājs nepaliks dusmīgs un nonāks līdz 10. lpp. beigām, viņš dabūs zināt, ko Ozano grib teikt Hermanim, Saeimai un vēl kādam miljonam LV iedzīvotāju...) un kategoriskai nostājai pret (... apvainojoši, nekorekti...). Tad vēl: ...Ozano neuzraksta neko jaunu... nav tur īsti iztirzātas dziļāk dažas no politiskajām filozofijām, nav domu, kas liktu lasītājam domāt par kādu svaigu perspektīvu uz pašreiz notiekošo Eiropā/Francijā/Latvijā...  Var tikai papriecāties, ka Ozano ir bijusi iespēja iepazīt Latvijas teātri, literatūru... // ...labāk patīk lasīt Ozano vēstules beigās lasītāju komentārus tur ir daudzveidība, loģiskāks, saprotamāks izklāsts. Man ir nesaprotama [Ozano paustā] 90-to gadu rokmūzikas „neesamība“ Latvijā... kā pēcpadomju jaunatnes produkts, varu droši apgalvot, ka 80-to gadu beigas un 90-to gadu sākums manai paaudzei (toreiz 18-26) bija kā sprādziens un arī, bez superzvaigznes Pita Andersona, bija tieši tam laikam un apstākļiem atbilstošas grupas un mūziķi. Arī mākslā un literatūrā, kā arī teātrī varēja atrast visu, ja tikai interesējās un meklēja... protams, autoram, iebraucot svešā zemē nesagatavotam par Latvijas vēsturi, mūsu dievzemīte noteikti likās kā tāda pelēka, pačabējusi trauklupata (kaut gan trauklupatās jau nu sakopojas liela daudzveidība ēdienu un citā izvēlē)...

Latvijas rokenrola karalis, dziedātājs, ģitārists Pits Andersons (Alfrēds Pēteris Andersons. 1945-2016). 1989. gadā World Rock'n'Roll Confederation goda biedrs.                                                                                                Foto: Vilnis Auziņš

Domājot par padomju okupācijas laikā iebraukušajiem, jāatzīst, ka turpat 25 gadu garumā nav atradusies politiska griba nodalīt draugus no nedraugiem un tiek atstumti turpat visi tā dēvētie krievvalodīgie, kas ukraiņiem, baltkrieviem, gruzīniem, moldāviem, azerbaidžāņiem, tatāriem un citiem savulaik iebraukušajiem vai uzaicinātajiem varētu būt pat aizvainojoši. Viņi nav bāžami vienā maisā ar Latvijai nelojāliem cilvēkiem, kādu arī, cik zināms, nav mazums. Nav nekur jāsteidzas, mēs mierīgi varam izteikt „ukraiņu izcelsmes Latvijas pilsonis“ vai „moldāvu izcelsmes Latvijas pilsonis“, un varbūt arī „tatāru izcelsmes nepilsonis“. Protams, neveiklais, turklāt it kā pelēku masu apzīmējošais vārds „krievvalodīgais“ ir ātrāk un vieglāk izrunājams, – tā Anna Žīgure (LA.lv 2015.27.XI), vienlaikus arī pasvītrojot, ka latviešu valodas situācija ir daudz bēdīgāka nekā droši vien jebkad šajos simts gados. Tas varētu būt iemesls gan cilvēku aizbraukšanai no mūsu valsts, gan ļoti negatīvajai attieksmei pret patvēruma meklētājiem. Iespējams, ka vienam no centrālajiem valsts jubilejas pasākumiem ir jābūt latviešu valodas godā celšanai un tās lomas un lietojuma nostiprināšanai. Šis ir grūtāks uzdevums nekā kāda liela koncerta sarīkošana, romāna uzrakstīšana vai filmas uzņemšana, tomēr pie šā darba ir jāķeras, jo pretējā gadījumā romāniem drīz vien nebūs lasītāju, bet patriotiskām filmām – saprotošu skatītāju.

Dmitrija Alehina ieskatā nekāda „integrācija” demokrātijas apstākļos, zināšanu un informācijas sabiedrībā nav iespējama. Demokrātijā ir iespējams tas, kas Latvijā un citviet arī notiek. Sadarbība, mijiedarbība, savstarpējā ietekmēšana, kopā dzīvošana un darbošanās, sadzīvošana, „co-existence”. Latvijas gadījumā, kad paralēli pastāv divas lielas kopienas, mūsu ideālais mērķis ir konsolidācija, nacionālā konsolidācija, kur jēdziens „nacionālā” nozīmē „nācijas virzienā... (2016.21.XII).

Krievijai ir jārada pārliecība, ka iebrukums Baltijā maksātu ļoti, ļoti dārgi, intervijā aģentūrai LETA atzina (2015.25.XII) Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. Jāņemot vērā, ka Eiropas valstu bruņotie spēki ir daudz lielāki par Krievijas armiju. Uzskatu, ka Krievija ar hibrīdkaru Ukrainas austrumos izgāzās, tāpēc nedomāju, ka citās valstīs tā vēlreiz pielietos tieši šādu modeli. Balstoties uz tiem scenārijiem, kas tika izspēlēti Krievijas un Baltkrievijas militārajās mācībās, Latvijā jau pirms vairākiem gadiem ticis pārspriests ASV Sauszemes spēku komandiera Eiropā ģenerālleitnanta Bena Hodžesa (Ben Hodges) nesen minētais šķērslis Baltijas valstu aizstāvēšanai, proti, Kaļiņingradas apgabala un Suvalku koridora Polijā iespējama nobloķēšana.

(re)

 

KF Par miermīlīgām protesta akcijām pret cilvēktiesību pārkāpumiem KF Konstitūcijas dienā policija Maskavā aizturēja (2015.12.XII) vairāk nekā 30 aktīvistu, tostarp liberāļu partijas „Jabloko” līderi Sergeju Mitrohinu, Ļevu Ponomarjovu un bij. prezidenta Borisa Jeļcina padomnieku Georgiju Starovu, bet Ildaram Dadinam gada pēdējā nedēļā piespriests trīs gadu cietumsods par individuālām protesta akcijām, kritizējot Kremļa politiku. Šokējošs un cinisks uzbrukums izteikšanās brīvībai – tā starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija Amnesty InternationalVladimirs Jonovs, lai izvairītos no cietumsoda, pieprasījis patvērumu Ukrainā (aljazeera, huffpost, usatoday).

Radio Eho Moskvi blogā žurnālista Jevgēņija Kiseļova ieskatā šis gads būšot tizlās pīles gads, jo sakarā ar prezidenta vēlēšanām ASV iekšpolitikas jautājumi dominēšot pār ārpolitiku, ko Putins izmantošot, lai pārbaudītu Rietumu stiprumu tagad, vai nekad (Ir 2015.30.XII).

Gada pēdējā dienā Vladimirs Putins paraksta „Ukazu” Par KF nacionālās drošības stratēģiju (Стратегия национальной безопасности РФ). Kamēr pirms tam publicētajā versijā (2009) netika minētas ne ASV, nedz arī NATO, tagad uzsvērti KF nacionālajai drošībai radušies draudi, jo politisko, ekonomisko, militāro un informatīvo spiedienu pret valsti izraisījusi pretdarbība no ASV un to sabiedrotajiem, kas tiecas saglabāt savu dominanci. Seko virkne parasto aplamību – rietumvalstis, lūk, bijušas tās, kas izraisījušas antikonstitucionālo dumpi Ukrainā, ASV palielinājušas savu militāri bioloģisko laboratoriju tīklu KF kaimiņvalstīs utt., utjpr.

Zīmīgi, ka KF parlamentā (Dumā) pirmo lasījumu pieredz likumprojekts par tiesību piešķiršanu Krievijas drošības dienesta FSB (ФСБ jeb Федеральная служба безопасности) darbiniekiem šaut uz pūli [FSB priekštecis PSRS laikā bija KGB/VDK, tautas mēlē „čeka” – no krievu ЧК – Чрезвычайная комиссия jeb Ārkārtējā komisija, ko ar Ļenina pavēli nodibināja (1917.20.XII) Fēlikss Dzeržinskis].

Latvijā krāpšanā savā laikā apsūdzētais bij. KGB/VDK virsnieks, tagad Anglijā dzīvojošais Boriss Karpičkovs britu laikrakstam The Daily Mail (2015.25.XII) apgalvo, ka „Metrojet” pasažieru lidmašīnu ceļā no Šarm eš Šeihas uz Sanktpēterburgu uzspridzinājis pats Kremlis, lai novērstu pasaules sabiedrības uzmanību no notikumiem Ukrainā un attaisnotu savus uzbrukumus Sīrijas nemierniekiem.

(re)

 

ĒRMĪGAS BŪŠANAS –  KF vēstniecības Rīgā Facebook kontā ievietota ziņa (arī foto), ka vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs kopā ar dažiem pavadoņiem 1. janvārī nolicis sarkanas neļķes uz Vasilija Kononova kapa. Par kara noziegumiem notiesātā sarkanā partizāna vadītā grupa Mazo Batu ciemā Latgalē (1944) noslepkavoja deviņus sādžas civiliedzīvotājus, no tiem sešus sadedzinot, viņu vidū Krupņiku ģimeni – Mihailu, viņa sievu Teklu un māti Veroniku. Tekla, kura bija grūtniecības pēdējā mēnesī, mēģinājusi bēgt, taču partizāni viņu panākuši un pa logu iesvieduši Krupņiku degošajā mājā. Latvijas Augstākā tiesa piesprieda Kononovam (2004.30.IV) 20 mēnešu cietumsodu, ko apstiprināja arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (Cour européenne des droits de l’homme / European Court of Human Rights). Kara noziedznieks nomiris savā gultā (2011) 88 gadu vecumā.

Putina personības kults jau sāk tuvoties kādreizējam Mao Zedonga kultam Ķīnā. Vai atceraties viņa citātu Sarkano grāmatiņu? – jautā Franks Gordons. Aizvadītā gada beigās (28.XII) Kremļa administrācija izdalīja kā dāvanu KF vadošajiem 1 000 politiķiem un ierēdniecības elitei Putina izteikumu krājumu Слова, меняющие мир (Vārdi, kas maina pasauli), kas laista klajā par valsts naudu. Šīs citātu izlases nosaukums vien ir ko vērts! – tā izsaucamies kopā ar Gordonu. Labs pretmets šim krājumam esot tīmeklī zibensātrumā „uzpeldējušais“ satīriskais 2016. gada kalendārs Bесь год с президентом России (Visu gadu ar Krievijas prezidentu). Gordons citē divus no katram mēnesim klāt pieliktajiem Putina banālajiem izteikumiem: Krievijai ir neaptverama daba! Un tā tika mums, nebaidos to teikt, no Radītāja! Un: Mums ar suņiem ir ļoti siltas savstarpējas jūtas! (BL 2016.5.I)

Putina Vārdi, kas maina pasauli

Mao Zedonga Sarkanā grāmatiņa

 ASV prezidenta kandidāts Tramps (Donald Trump) un Putins atrod viens otru... brālīgā romance starp diviem pretīgākajiem, brutālākajiem, narcistiskākajiem tirāniem brieda kādu laiku. Nu viņi apliecinājuši savas savstarpējās simpātijas... Putins iebrūk valstīs, apklusina disidentus un apsūdzēts to personu slepkavībā, kas viņam oponē. Par to viņš pelnījis apbrīnu, saka Tramps, kurš zākā sievietes, invalīdus, melnādainos, meksikāņus, islāmticīgos, veterānus un katru, kas nav pievilcīgs. „[Tramps] ir patiešām spīdošs un apdāvināts cilvēks“, teica Putins. Tā autors/ žurnālists Igens (Timothy Egan) laikrakstā The New York Times (2015.25.XII).

(fg) (re)

ES –  Jau minējām (JG283:64), ka ES Aizsargāto cilmes vietas nosaukumu vai Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā iekļauti LV nacionālie pārtikas produkti sklandrausis, salinātā rudzu rupjmaize, pelēkie zirņi un Carnikavas nēģi. Dienu pēc Valsts svētkiem ES Eiropas Komisija nolemj iekļaut reģistrā arī Jāņu sieru, kura pagatavošanas veids, izskats un garša nemainīgi saglabājusies daudzus gadu desmitus, pat gadsimtus – recepte labi zināma latviešiem tuvumā un tālumā: nenogatavināts piens jāsarecina, izmantojot tikai pienskābes baktēriju ieraugu vai biezpienu, seko karsēšana sūkalu atdalīšanai, pēc tam sviesta vai saldā krējuma, olu, vārāmā sāls un ķimeņu pievienošana, visu atkal karsējot un intensīvi maisot, līdz siers gatavs.

(re)

IGAUNIJAS prezidents Tomass Hendriks Ilvess (dz. 1953) dienu pēc Jaunā Gada sagaidīšanas devies trešoreiz laulības ostā, šoreiz ar latvieti (pēc nesekmīgas sadzīves ar amerikānieti un igaunieti) – LV Aizsardzības ministrijas Nacionālās kiberdrošības politikas koordinācijas nodaļas vadītāju, 38 gadus veco Ievu Kupci, kura bija arī viena no NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (StratCom) izveidotājiem Rīgā. Ilvess savā laikā vadīja (1988-1993) Radio Brīvā Eiropa/Radio Free Europe igauņu redakciju Minhenē.

(re)

 

Igaunijas prezidents Ilvess ar Ievu Kupci pirms komponistam Arvo Pertam (Pärt) veltīta sarīkojuma Tallinā (2015.12.IX)

RFE/RBE igauņu redakcijas vadītājs Tomass Ilvess (Tomas Ilves) savā darbistabā Minhenē (1989).

Foto: Rolfs Ekmanis

 

„Dažu vārdu” materiālus sagatavoja Vita Gaiķe (vg), Māris Brancis (mb), Sarma Muižniece Liepiņa (sml), Franks Gordons (fg), Rolfs Ekmanis (re).

 

 

Jaunā Gaita